| Monyyyyy a întrebat:

Bună TPU am doar 15 ani. Vreau să va întreb voi ați făcut majorate? Eu nu am atâția bani și mă simt ciudat ca nu o să am sad îmi strâng bani de un laptop de 10 milioane pentru facultate dar mamă urla și pentru ală sad și eu îs copil și îmi doresc.Nu am cerut luna de pe cer, haine de firma etc încă am primit majoritatea de la altele mă simt jalnic.Fratele meu face 18 ani nici el nu o să aibă dar el e rău a furat etc. ne amenința, merită să nu aibă.Dar eu ce am făcut? Uneori mă întreb când o să îmi fie și mie mai bine în viață. am ce mânca etc. dar bani de cheltuit măcar 3 lei și pentru aia e circ sad Deși îmi strâng banii etc ceea ce mă va face să fiu un om responsabil.Mă inebuneste faptul ca fratele meu e rău și D- zeu ii da bine și ce Doamne o să ne amenințe cu bătaia să stea cu noi toată viață nu face nimic nu spăla și lui ii mai da și i-a dat și la mine cu gura. Deși zice ca nu îl suporta etc ca nu îl mai ține da pun pariu ca il ține ca se pune binesad Îs la Colegiu ne trebuie proiecte pe laptop și eu crying Nu mă vede Domnul ca și eu vreau îs copil mă uit pe net la haine faine, căsuțe sau apartamente Cluj sau oriunde dar as vrea să rămân acolo de intru la facultate dar degeaba mă uit alea costa dar îmi doresc să fiu singură cu soțul crying(( Știți la ce mă refer, ce să fac? sad

Răspuns Câştigător
| MissADEEL a răspuns:

Nu dă vina pe Dumnezeu pentru situația tristă - nu neg - pe care o întâmpini. E adevărat, nu este drept, însă trebuie să te obișnuiești cu situația, nu ai încotro.
La tine e nevoie de o schimbare de mentalitate. Ca un prim sfat: nu te mai uita în curtea vecinului!
Uită-te la tine.
La posibilitățile tale. La potențialul tău.
Nu la fratele tău, nu la Dumnezeu.
Lucrează încă de pe acum la un domeniu. Învață ceva, perfecționează-te - până și o limbă străină -, învață și iar învață. Fiind bună în ceva, vei putea face diferite servicii plătite.
Dacă ai măcar 1, 65, caută un job ca promoter. Există grupuri de facebook unde se caută sau chiar anunțuri pe internet.
Învață ca să fii independentă. Să ajungi să depinzi cât mai puțin de părinți. Apoi vei ajunge să te simți mai bine cu tine însăți și să nu mai ai atâta ură pe ce e în jurul tău.
Poate te ajută să știi cum mi-am făcut eu majoratul: în spital. Fără drept de a folosi măcar telefonul mobil sau de a primi vizite. Mă înfurie să îmi aduc aminte, nu a fost o perioadă deloc frumoasă din viață și este personal cum am ajuns în situația asta. Gândește-te că mereu se poate și mai rău și, pentru a avea o zi de naștere reușită, trebuie doar să te simți bine. Este irelevant dacă este într-un club scump, când toată distracția se termină în câteva ore și mai și costă luna de pe cer, e doar de ochii lumii.
Chiar dacă îți faci majoratul doar cu părinții sau cu două-trei prietene acasă, e importantă doar bunăstarea ta. Aa da, și libertatea!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai sot sau?

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

1. Banii pentru laptop.

Incearca sa nu te mai gandesti la ceea ce nu ai pentru moment...
Daca iti doresti cu adevarat atunci o sa ai candva. Nu ai cum sa primesti numai bine. Cei care au parte de mult bine acum o sa aiba parte de rau mai tarziu si invers.

Trebuie sa te gandesti ca parintii tai poate chiar nu au bani. Poate ca ti se pare o suma mica, 10 milioane...
Totusi nu este. In tara noastra salariile sunt foarte mici. Aceasta suma *intr-un caz bunicel* poate sa fie salariul pe o luna al unuia dintre parintii tai.

Luam in considerare tot ce trebuie platit... facturile, medicamentele *daca au nevoie*, hrana... ce sa mai ramana pentru restul? Suma care ramane *daca ramane* este evident una foarte mica. In situatia de fata chiar si 100 de lei pot sa faca diferenta. Daca nu mai ramane nimic atunci ce sa puna "la ciorap" pentru laptop?

Daca ai nevoie la scoala poti sa-ti faci permis pentru biblioteca judeteana. La mine in oras, cei care nu au calculatoare se intalnesc la biblioteca pentru a face aceste proiecte. *da, unele biblioteci au si calculatoare ceea e si mai bine*

2. Hainele. Si eu mai primesc din cand in cand anumite haine de la varul meu mai mare.*in cazul meu sunt haine faine dar mno...* In fine daca sunt frumoase atunci nu conteaza de unde vin.

La partea cu hainele... Tine minte urmatoarele lucruri :
a. Hainele sunt frumoase daca te avantajeaza. Exista foarte multe haine de fite care arata ca naiba.
b. Hainele nu trebuie sa fie neaparat de fite ci curate.
c. Incearca sa asortezi cat de cat...
d. Renunta la mandrie cateodata. Daca nu ai bani de haine de fite atunci poti incerca sa te uiti pe la second-hand-uri. Chiar daca iti calci un pic pe mandrie poti sa gasesti anumite lucruri faine la un pret mai mic.

3. Majoratul. Cred ca sunt singurul care ar spune o asa "aberatie" dar eu unul mi-as permite sa fac majoratul dar nu am de gand. De ce? Asa sunt eu, nu am atatia prieteni... cu banii respectivi mai bine m-as duce intr-o excursie mai faina pe care s-o tin minte.

Nu te mai compara cu fratele tau.
El a ajuns asa datorita problemelor din familie deci nu este 100% vina baiatului.
Asta e, incearca sa nu te iei de el, in calitate de "surioara" nu prea ai ce sa-i faci.
Nu-l baga pe D-zeu in asta. Eu gandesc un pic altfel.
"Nu am nicio vina daca m-am nascut intr-o familie sarmana. Daca raman asa ...atunci asta e vina mea." Nu stiu cui ii apartin aceste cuvinte dar mi se par cel putin interesante.

Crezi ca suferi degeaba? Te inseli. Atunci cand o sa ajungi sus o sa ai o cu totul alta parere despre lumea care ne inconjoara.

Daca e circ si pentru aia 3 lei atunci incearca sa nu mai ceri... Stiu ca e greu si ca poate ca ti se pare ciudat dar poti sa-ti iei pentru la scoala un pachetel adus de acasa.
Nu mai da bani pentru chimicalele de la magazinul scolii!

De asemenea nu te mai uita pe net la haine sau la apartamente pe care nu ti le permiti. Daca faci asta... mai mult suferi. Iti adancesti ranile pe care le ai deja.

Deci... parerea mea despre asta. In general.

Daca ai nevoie de calculator atunci incearca la biblioteca judeteana. Acolo ar trebui sa existe o sala speciala unde copiii isi pot face proiectele scolare. *nu stiu cum e in judetul tau, la mine exista*
Nu te mai uita la ce au altii si la ce nu ai tu.

Acum in ceea ce priveste hainele, aspectul in general.

Tine minte! Hainele nu te definesc! Nu conteaza daca o haina este scumpa sau nu, atata timp cat este curata si nu este 100% ingrozitoare atunci e okay.

Pentru moment tot ce poti face este sa inveti foarte mult. Sugestia mea ar fi sa incerci sa iei bursa de merit la scoala. *la unele licee primesti daca ai media peste 8, 5, la altele este cu 9, 5*
Oricum, cu acei banuti ai putea sa-ti cumperi anumite lucruri.
Invata! Pe la 16 ani poti sa-ti gasesti anumite joburi dar nu foarte dificile intrucat nimeni nu angajeaza minori pentru joburi foarte grele. *deci nu o sa fie platite cine stie cum...*

Invata ca sa ajungi la o facultate buna *cu bursa*. Daca ajungi la o facultate buna o sa-ti gasesti un loc de munca bine platit si poate chiar si un sot de treaba.
Dupa asta o sa-ti poti cumpara anumite lucruri si o sa fii mai fericita.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai doar 15 ani, nu prea ai ce sa faci, decat sa inveti bine si sa intri la o facultate cu bursa.
Nu-ti mai face rau singur/a uitandu-te pe net la prostii. E mai important sa-ti construiesti relatii bune cu oamenii, decat sa ai toale de firma.
N-are dumnezeu treaba cu situatia voastra, ok? Parintii tai ar trebui sa faca mai multe pentru voi, atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratele tau a avut si are aceeasi soarta ca tine. Daca tu ai picat in extrema cealalta fata de el, nu inseamna ca ai dreptul sa primesti mai mult de la parinti. Un majorat e o risipa de bani. Din perspectiva ta ti-ai arunca banii intr-o secunda pe o zi ca oricare alta.N-ai descoperit inca utilitatea banilor ca sa stii ce sa-ti doresti. Daca ai scris mesajul asta, inseamna ca te poti descurca in a te informa si pentru proiectele scolare. Doreste-ti sa-ti castigi banii singura, fara ajutorul sotului. Pana atunci viseaza la nemurirea sufletului in neinsemnatele lucruri electronice si majorate fastoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasaste-ti de lucru si castiga-ti singura banii. Ii vei putea cheltui cand si cum vrei si cu cine vrei.