| tranquila1 a întrebat:

Am dus o cerere de transfer la un liceu (Cerna) ei mi au aprobat cererea. Liceul la care sunt momentan (Sebastian) nu mi a aprobat cererea de transfer. Eu trec a 10 a. ma transfer pe acelasi profil cu media 8, 01. Ce mai pot face acum? Vreau sa ma transfer in Cerna! Ce pot face ca sa ma duc in Cerna fara acordul liceului actual.Am inteles ca trebuie sa ma duc la inspectorat ca ma poate tine un liceu si fara dosar. ajutati-ma! Dati-mi idei! Fundaa!:***

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu trebuie sa te duci la inspectorat --- eventual, se duc parintii sa le dea de cap cu ORDINUL MECTS nr. 6125/2012 tuturor neispravitilor de la liceul de la care pleci! Da-le parintilor sa citeasca ordinul :http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2012/11/OMECTS-6152-2012.pdf

Articolul 135 din respectivul ordin spune clar :
" Elevii AU DREPTUL să se transfere de la o unitate la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesională la alta, de la o formă de învățământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament și ale regulamentului intern al unității de învățământ la care se face transferul. TRANSFERUL SE FACE CU AVIZUL CONSULTATIV al consiliului de administrație al unității de la care se face transferul și cu aprobarea consiliului de administrație al unității la care se face transferul."

Deci avizul pentru transfer al scolii de la care pleci este doar CONSULTATIV, fara importanta/relevanta! Important, pentru realizarea unui transfer, este aprobarea scolii la care doresti sa te transferi.
Scoala care te primeste va cere scolii de la care ai plecat toate documentele tale scolare( fara sa fie nevoie sa le aduci personal).

| vocea a răspuns:

Trabuie ca liceul tau sa iti dea transferul, si celalalt sa iti accepte sigur daca nu te duci la inspectorat si o sa rezolve ceva daca se poate succes

| Ariana095 a răspuns:

Mare lucru nu ai ce face, amandoua licee trebuie sa accepte transferul. Sa mearga parintii tai la liceu si sa vorbeasca cu directoarea/directorul.
Sper ca te-am ajutat