| Nowheretogo a întrebat:

Am o problema cat se poate de urgenta.
Sunt cls a 8-a si desigur am examen, si am probleme si la romana si la mate.
Eu ca eleva nu am note rele.Am si scapari (chimie) dar cam atat, in rest 8, 9, 10. Dar ideea este ca la romana, desi am numai 9 si 10 (chiar azi am luat un 10 la test) parca simt ca ceva e subred, si ca nu merge cum trebuie, si cateodata am impresia ca o sa iau 5 la examen la romana, desi la scoala sunt de 9..Saptamana asta ma apuc de meditatii, si am mai facut, dar profesoara mi-a spus tot ca ma pricep si ca iau o nota mare la examen.
Acum la matematica.Fac meditatii de cand a inceput scoala, dar simt ca nu se prind lucrurile de mine.Am inceput sa invat, ba chiar am luat un 8, si la mate nu am mai avut note asa de mari din cls a 5-a.dar doamna profesoara la activitate mi-a dat 6, desi raspund mereu.Am facut cu meditatoarea mea probleme de olimpiada,dar cu ajutorul ei,cand sunt singura nu reusesc sa termin nici macar subiectul II. Ea imi zice ca nu,, le vad" pentru ca nu lucrez suficient, si zice ca ar trebui sa lucrez 2 ore minim pe zi dar e imposibil!
Nu stiu ce o sa ma fac. Daca ati putea chiar si sa imi stabiliti voi un orar..Ma simt coplesita. Am 8 ore aproape zilnic + 4 ore de teme si invatat + ce trebuie sa fac in plus pentru examen..nu mai apuc nici sa dorm.Va rog!

Răspuns Câştigător
| futurehomeless a răspuns:

Intrebarea ta m-a amuzat pentru ca fix in aceeasi situatie ma aflam si eu cand am fost in clasa a 8-a. Sfatul meu este sa continui sa studiezi, dar in acelasi timp sa nu te stresezi. Stai calma. Iti spun din experienta ca o sa inveti ca apucata toata clasa a 8-a si o sa dai milioane pe meditatii la romana si la mate doar ca, atunci cand ajungi la examen si primesti subiectele in fata sa iti dai seama ca deja stiai sa faci majoritatea exercitiilor dinainte. Chiar aveam o colega care, fix cum ai descris tu, abia daca mai apuca sa doarma de cate meditatii ii puses mama ei ina cap, timp in care eu nu faceam meditatii doar la mate si, in final, eu am luat note mai mari decat ea. Deci continua sa inveti, dar nu te forta. O sa iei o nota mult mai mare la examen daca esti calma si ai incredere in tine.

2 răspunsuri:
| ioanaKevlar a răspuns:

Din mesajul tau reiese ca iti dai silinta si ca faci tot ceea ce poti. Invatatul este o activitate obositoare, ca majoritatea activitatilor intelectuale. Eu cred ca faci deja cat de mult poti. Nu lasa stresul si teama de examen sa te copleseasca. Ai incredere in tine si in efortul pe care il depui invatand, iar lucrurile vor fi bine.

Cei care ar trebui sa isi faca griji sunt cei care nu invata tot anul. Tu nu pari sa fii genul respectiv. Bafta la examene si succes pe mai departe!

| Levente a răspuns:

Trecand de la prezent la viitor. Este bine ca voi elevii sa va uniti si sa va faceti auziti si sa cereti dreptul la viata de copil. Scoala este scoala si in timpul orelor de scoala trebuiesc facute temele si nu acasa. Asta trebuie cerut cu mult curaj mult timp. Si in timpul liceului. Adunati-va si faceti un grup mare si unit cu un singur țel.