| Gsaasg a întrebat:

Bună,TPU! Am o problema mai gravă, iar voi sunteți singurii la care pot apela.
Nu mai suport! Cred ca intru în depresie sau deja sunt!
Mă consider urâtă,cu toate că,câteva persoane mi-au spus că sunt foarte frumoasă. Unde naibii e "frumusețea" asta?! Ah. şi complimentele astea. doar de la neamuri le-am primit şi de la cateva cunoştiințe.
Mă uit în oglindă şi efectiv încep să-mi dau palme şi să plâng.
Iar acum,oglinda îmi e cel mai mare duşman.
Eu am probleme muult mai grave,dar pe mine doar asta mă preocupă,că oricât ați spune voi că nu contează fizicul,ba să stiti că contează foarte mult.
Mă consider urâtă pentru că sunt prea multe fete frumoase în jurul meu.
Mă consider urâtă pentru că nu mi as face mai niciodată un compliment.
Mă consider urâtă pentru că nu pot semăna cu o tipă pe care o ador pentru felul în care arată. Adica seman un pic cu ea,dar sunt zile in care nu exista nicio asemanare. Pur si simplu,sunt obsedata de aceea tipa.
Ma consider urâtă pentru că mama nu mi-a făcut niciodată un compliment,la fel şi sora mea.
Ea e foarte foarte frumoasă...
Ah. şi. eu practic dansuri,iar acolo sunt foarte multe fete frumoase.
E o fată super frumoasă. Blondă,ochi albaştri,buze mari. Mereu primeşte complimente pe unde plecăm şi toți băieții o curtează.
Recunosc,sunt puțin invidioasă,pentru că vreau să fiu şi eu frumoasă. Cer prea mult?!
Vă rog,nu-mi spuneți "interiorul contează", "fiecare e frumos în felul lui", "frumusețea e trecătoare". Într-adevăr,aceste vorbe sunt adevărate,dar pe mine nu mă ajută deloc.
Nu mai suport viața asta! Zilele acestea am examenul,iar eu nu mă pot concentra! Sunt foarte complexată!
Nu am încredere deloc în mine,din cauza faptului că mă consider urâtă.
Sunt zile în care mă consider frumoasă,dar sunt foarte rare acele zile.
Şi. am tendința să mă compar mereu cu ceilalți din punct de vedere fizic,iar ăsta e încă un motiv pentru care nu mă plac!
Caracter am şi mă mândresc cu asta,dar fizicul...
Vă rog,ajutați-mă! Nimeni nu mă înțelege! Părinții mă numesc complexată,iar sora mea îmi zice să termin dracului odată că sunt enervantă.
Am o prietenă,nu suntem foarte apropiate, dar uneori mă descarc la ea. Încearcă să mă ajute explicându-mi că fizicul nu e cel care contează ce mai mult! Îi apreciez intenția,dar asta-s clişee,iar eu nu cred în aşa ceva! E o fată super inteligentă şi extrem de frumoasă,de aceea îi e uşor să vorbească.
Şi pe lângă asta,mai am două "prietene", iar ele nu mă înțeleg niciodată.
Ah. să vă spun şi cum arăt.
Corpul e singurul care-mi place la mine,dar sunt momente în care am dubii în privința lui.
Am părul foarte drept,şaten închis.
Am fața ovală,dar sunt un pic plinuță la fața şi nu ştiu cum pot scăpa de grăsimea acumulată pe față!
Am pomeți,am un nas normal,nici mic nici mare.
Am buzele urâte. Buza de jos e un pic mai groasă decât cea de sus,am gura mică.
Adeseori,le corectez cu un creion de buze.
Am tenul mai alb.
Am ochii verzi-albaştri,mari.
Mereu primesc acest compliment "ce ochi frumoşi ai". Dragi oameni,va mulțumesc,dar sunt extrem de urâtă.
Si... mai mereu fac oamenii să râdă. Sunt o persoană politcoasă şi prietenoasă cu cei necunoscuți,dar cu cei cunoscuți sunt nebună şi amuzantă.
Şi. să ştiți că... dansul e totul pentru mine,nu ştiu ce m-aş face fără el.
E singutlra mea evadare din tot infernul ăsta de probleme.
Ah şi. părinți mei s-au despărțit recent,frecvent tata îmi spune că nu va mai fi în viată,cu mama vorbesc rar. Îl iubesc pe tatăl meu mai mult decât orice pe lumea asta; iar dacă asta se vă întâmpla,doamne fereşte,cred că aş muri! Aş muri eu,decât el! V-am spus,am mai multe probleme,dar nu pot dezvălui totul.
Sper să vă puteți face o imagine despre cum arăt si sper din inimă că mă veți putea ajuta.
Vă rog, nu veniți aici să mă insultați, nu are rost, vă irosiți timpul degeaba şi mă veți face să mă simt mai rău decât sunt!
Vă mulțumesc mult că ați aşteptat să citiți tot!

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce ai vrea sa citesti? cum crezi ca vom face noi sa fi frumoasa? sunt curios, cei frumos si la dumnezeu i place, acceptate esti urata asta e

| OoBunnyoO a răspuns:

Dorinta ta de a fi frumoasa, mie imi pare ca este un pic obsesiva. Poate un pic cam mult. Nu este normal sa te axezi atat de mult pe un singur aspect al vietii tale. Daca spui ca este adevarat si stii ca frumuseatea este trecatoarea, ca rationalizezi cu ideile astea, dar nu te multumesc, mie imi pare ca simptomele tale aduc a tulburare dismorfica corporala. Nu este normal sa fii atat de obsedata de aspectul tau fizic, sa il aduci atat in discutie (dupa cum spuneai, sora ta deja este iritata de subiectul asta), sa te uiti atat de mult la felul in care altii arata si nici nu este normal sa te uiti in oglinda si sa iti dai palme. Parerea mea este ca ar trebui sa mergi sa vorbesti cu un psiholog sau un psihiatru pe tema asta.

Dupa cum spuneai, ai auzit toate raspunsurile rationale din partea altora, cliseele, poate tie ti se pare plictisitoare pentru ca sunt atat de comune, dar cliseele exista in general, cu un motiv si asta pentru ca intr-o oarecare masura, sunt reale. Dar, din cate am inteles tu deja stii asta. Deci parerea mea este ca aici nu vei gasi niciun sfat care sa te multumeasca pentru ca probabil le-ai auzit pe toate. Problema este undeva in interiorul tau pentru ca nu poti rationaliza si nu iti poti axa energia pe altceva. Din cauza asta, trebuie neaparat sa vorbesti cu un specialist. Pentru binele tau. De regula, astfel de obsesii dau in depresii si in foarte multe cazuri persoanele ajung sa re raneasca in multe feluri. Iar tu deja ai ajuns aproape de punctul asta. Dupa cum am spus mai sus, nu este normal sa iti dai palme. La tine exista o problema si crede-ma, nu este felul in care arati.

De asemenea, trebuie rezolvata cat mai curand. Cu timpul, vei vedea ca frumusetea iti va disparea. Acum esti tanara si esti frumoasa. Chiar si daca ai fi extrem de frumoasa, ai atrage priviri si te-ai obisnui cu asta la varsta asta. Crede-ma, ca dupa o perioada, cand vei mai creste, devine un pic deprimant cand intri intr-o camera si stii ca nu vei mai atrage priviri doar pentru ca esti cea mai in varsta din camera respectiva. Cu varsta si frumusetea se duce. Trebuie sa te obisnuiesti cu gandul ca mereu va fi cineva mai frumos sau mai destept decat tine. Cu desteptaciunea, mai poti sa o controlezi, dar frumusetea nu. Varsta isi pune amprenta mult mai usor si foarte greu o poti controla. Da, poti fenta cu operatii estetice, daca ai bani. Dar uneori pot deveni nereusite, iar de cele mai multe ori, chiar si cu ele, dupa 40 de ani in extrem de rare cazuri vei putea concura cu o fata de 20 de ani. Asta este un gand cu care trebuie sa te obisnuiesti toata viata si cu cat esti mai frumoasa in tinerete cu atat este mai greu sa imbatranesti.
Asta a fost un argument pentru a vedea ca uneori a fi frumoasa nu este mereu in avantaj, dar pe de alta parte a fost un argument pentru a-ti spune ca daca esti atat de axata pe felul in care arati, iti va fi extrem de greu sa inaintezi in varsta, intr-un mod sanatos mental. Si din cauza ca este o situatie, care din pacate, se inrautateste cu timpul, cred ca ar fi cel mai bun argument pentru a lua in considerarea ideea de a merge sa discuti cu un specialist.

| Gsaasg explică (pentru OoBunnyoO):

Bună,mulțumesc pentru răspuns!
Da,sunt o persoană perfecționistă! Vreau sa fiu perfectă din punct de vedere fizic,iar când mă gândesc că asta nu se va întampla niciodata,încep să plâng fparte tare.
Hm. la psiholog. am mers odată pentru această problemă, dar în loc să vorbesc despre asta, am găsit alta problema care ma afecta, pentru ca imi era prea rusine sa vb asta cu psihologul!
Ma simt oribil si nu stiu ce as mai putea face!
Am sa incerc sa vorbesc cu un psiholog, dar mai mult ca sigur nu ma va ajuta...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Gsaasg):

Sper ca te-am putut ajuta.

Perfectionismul este foarte bun, pana in momentul in care incepe sa iti afecteze bunastarea, iar la tine, cred ca s-a intamplat de mult treaba asta. Nu este sanatos sa te afecteze atat de mult si este o problema care te impiedica sa fii fericita si sa functionezi ca un om normal, la un potential maxim. Cand esti atat de axata si de stresata pe un anumit subiect devine imposibil sa te concentrezi pe scoala, pe munca, pe lucrurile bune din viata ta, iar uneori incepe sa te afecteze si fizic, poate provoca insomnii, cosmaruri etc. Intr-un anume fel, iti impiedica activitatile zilnice.

Mergi din nou la un psiholog. Nu trebuie sa iti fie rusine sa vorbesti despre asa ceva. Daca iti este rusine din prima, mergi cateva sedinte, mai ales daca parintii iti pot permite. Este o problema la fel ca oricare alta. Pe lumea asta, crede-ma, nu este nimeni perfect. Toti au anumite complexe, anumite probleme sau situatii cu care nu se pot descurca foarte bine. Este in regula si este normal. Iar faptul ca mergi sa cauti ajutor te face chiar mai buna decat altii care stau blocati intr-o anumita situatie din care nu pot iesi, pentru ca le este imposibil sa evolueze. Iar psihologul pentru asta este. Nu este o problema ridicola, este o problema serioasa si crede-ma ca nu te va lua in ras, nu te va judeca, pentru ca este acolo sa te ajute. Nu are de ce sa iti fie rusine de psiholog. Cu cat stie mai mult, cu atat te poate ajuta mai bine.

Cat despre faptul ca nu te poate ajuta, ba sigur ca te poate ajuta, doar ca trebuie sa il lasi sa te ajute. Tulburarea dismorifca, daca este intr-adevar asta, este o tulburare destul de des intalnita. La fel ca si bulimia, anorexia, tulburarile obsesive etc. Iar psihologii se ocupa foarte des de treaba asta si multe cazuri sunt rezolvate. Uneori tratamentul dureaza mai mult, alteori mai putin, depinde de pacient si mai ales de dorinta acestuia de a coopera.

Multa sanatate!

| WaterDrop a răspuns:

Ah oh, hey urato! Ai vazut vreodata filmul acela cu lebedele? Si ea cauta perfectiunea si a innebunit iar mai apoi a murit.Si ei ii placea dansul happy

Si in cazul tau, ca si in cazul ei, uratenia era interioara.La suprafata ar trebui sa accepti orice compliment primesti pentru ca o persoana te vede mereu subiectiv si nu`i va prea pasa daca tu ii crezi sau nu complimentul.

Stii ca este o vorba "Frumusetea este in ochii privitorului" si nu in ai tai. Aparent ti-a scapat asta, desi ar trebui sa ti se intipareasca adanc in minte.

Traiesti doar o drama adolescentina care in mintea ta a luat proportii catrastofale, alimentata si de despartirea parintilor tai si de cercul tau social defect + mass-media.

Renunta la toti prietenii/ele care ii ai acum. Spune`le ca de maine nu vrei sa mai vorbesti cu ei si ca este treaba ta de ce.Nu te mai uita la emisiuni de 2 lei in care femei super machiate sau poze photoshopate iti spun ca daca nu arati asa, trebuie sa te sinucizi.Cauta persoane noi si intreaba`le ce defecte vad la tine.Cu siguranta toate iti vor zice ce iti spun eu acum si anume ca esti urata, asa este, dar doar la interior.Esti superficiala, perfectionista cand perfectiunea nu poate fi atinsa niciodata, rasfatata probabil, intoxicata de anturajul tau de rahat si prea multa televiziune, fara incredere in tine, cu un caracter slab.

Si cel mai important, ai 0 ambitie si nu stii ce`ti doresti de la viata, nu`ti cunosti visele si nu`ti doresti sa se indeplineasca indeajuns de mult.

Daca ai lucra sa rezolvi toate aceste probleme ai vedea probabil ca nu tu trebuie sa fii frumoasa, ci viata ta happy Este lucrul pe care aproape nimeni nu-l intelege! Frumusetea noastra reiese din suma tuturor calitatilor interioare, relatiilor si a vietii pe care o ducem, nu din cum aratam! Doar un prost ar gandi altfel si tu spui ca esti o fata desteapta, nu?

Heh, trist ca desi ai acei ochi deosebiti, esti totusi oarba si nu`ti doresti sa vezi.

| pufulescu a răspuns:

Tu ai un fel de problema asemanatoare cu virginitatea la baieti! Anume nu te consideri frumoasa fiindca nu ai primit nici o confirmare a frumusetii, nu ai gasit un baiat care sa te priveasca cu gura cascata si sa iti spuna si sa simti cand iti spune ca arati incredibil.
Ai avut prieten pana acum?

| FaraNume1245 a răspuns:

Mare lucru. Te consideri urata, si ce? O sa-ti treaca. Nu toata lumea e facuta sa fie foto-model. Obinuieste-te cu ideea ca nu esti vreo zeita, la fel cum nici celelalte fete, poate mai urate ca tine, care sunt arogante, nu sunt nici ele zeite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai privit vreodata un parc impanzit cu flori?
Ei bine daca da, ai obsevat poate ca fiecare floare e frumoasa in felul ei, fiecare are gingasia proprie, colorament specific, forma proprie, parfum propriu...
Gandeste-te cum ar fi ca pe lumea asta sa existe doar un singur tip de floare?
sau ca lumea sa fie colorata intr-o singura culoare?

Totul ar fi asa de...monoton,plictisitor...

Ei bine, vezi?!
E normal sa fii diferita!
E chiar foarte BINE sa fii diferita!

Si eu nu consider nicidecum ca esti urata, doar tu te SUBAPRECIEZI, si NU e bine!

| lovecats123 a răspuns:

Esti prea perfectionista. Esti obsedata dupa fizic si afirmi va ai personalitate si totusi cred ca iti lipseste ceva important, cel mai important.....anume carisma. Poate ai o atitudine care tine oamenii la distanţă,Poate esti prea timida, poate prea fitoasa sau prea plictisitoare. Degeaba arati bine daca ai caracterul praf. Poate cunosti si tu vreo persoana care arata groaznic si totusi are sute de prieteni. De ce? Ea are carisma. Si totul incepe cu acceptarea de sine. Asa cum te vezi tu, te vad si ceilalţi. Se transmite tot ce simti. Citesc la tine si o nota de superficialitate. Vrei perfectiune. De curiozitate. Cine e idolul tau? Incearca sa faci niste schimbari la tine, nu doar fizice. Acum sa iti spun din propria experienţă. Acum vativa ani nu aveam incredere deloc in mine, apoi m-am retras, am evoluat si am prins incredere in mine. Cand am revenit am auzit laude de la toti,, vai dar ce te-ai schimbat". Schimbarea a venit din interior. Cand eram gata sa imi accept uratenia. Dar nu! Acum ma lupt sa arat cat mai bine fiindca stiu ca fizicul e important. Poate ca citatele,, frumusetea e trecatoare sau caracterul conteaza" ti se pare inutile. De ce nu sapi mai adanc? Daca ai stii cant adevar se ascunde in prifunzimea lor. probabil o sa iti dai seama cand se vor implini.

| Gsaasg explică (pentru lovecats123):

Bună,mulțumesc pentru răspuns!
Fițoasă nu sunt, plictisoare nu sunt, timidă nu sunt.
Nu pot avea carismă, atâta timp cât eu nu mă pot accepta pe mine...

| veryhonest a răspuns:

Nu ai incredere in tine. Nu ai incredere in propria ta frumusete. Te uiti prea mult in oglinda, critici prea mult, incerci sa observi defecte. Daca prima oara nu le vezi, le creezi.

Fiecare persoana are trasaturile ei. Are frumusetea ei unica. Iar asta nu este o minciuna.
Fiecare fata este preocupata de fizicul ei, de felul in care arata. Insa putine sunt preocupate de caracterul lor, de dezvoltarea lor mentala, ceea ce este esential pentru inteligenta lor, pentru atractia lor.
Femeile sunt frumoase. Femeile, de la natura, au trasaturi frumoase. E absurd sa fii individioasa pe alte fete. Vei muri incet. Ceea ce ai putea face, in schimb, ar fi sa le admiri trasaturile, asa cum ti le admiri si tie.

In privinta examenului, zilele astea incearca sa te delasi de toate aceste ganduri. O poti face, daca vrei. Ai nevoie de concentrare maxima. Doar fa-o, zilele astea, iar apoi vei putea reveni la problema ta, care tine strict de lipsa capacitatii tale de a te accepta, de a te admira, de a observa ca nu faci decat sa exagerezi in privinta felului in care esti.