Întrebare recomandată | Holograf1100 a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o mica problema, m-ati putea ajuta?!
Suntem 3 prietene bune dintre care una e plecata in Italia pe parcursul anului..In august cand este ziua ei, ea vine acasa fara sa ne aduca nici un "cadou" pentru zilele noastre de nastere care au fost in iunie.Intrebarea e ce am putea face? Nu vrem sa ne simtim prost ca mergem cu mana goala,dar nici nu vrem sa ne ia de "fraiere".Sa cedam iarasi? Avand in vedere ca, chestia asta se intampla de 3 ani, devine cam penibil.Dau funda

Răspuns Câştigător
| Me01 a răspuns:

Buna
Cu mana goală nu te poti duce. Cumpara-i ceva care sa nu însemne prea mult, nu foarte mulți banii pe cadou si poate o sa-si dea seama ca ea nu va adus nici un cadou sau pur si simplu ii Spune-ți ca nu aveți banii de cadou si cu mana goală nu puteți merge deși e cam nașpa. Acum faci cum crezi tu, vorbește cu prietena ta sa vezi ce zice si ea.

| pxqGrAziApxq a răspuns (pentru Me01):

Corect.

| William a răspuns (pentru Me01):

Ceva ieftin si fara semnificatie? Cred ca un prelungitor e perfect.

| WSry a răspuns (pentru Me01):

Daca-i spui ca n-ai bani de cadou, desi ai, inseamna ca o minti si nu ii esti prietena! Cat despre ''curioasa'' care intreaba: fii tu o ''prietena'' chiar daca ea nu e, desi ar trebui sa-ti fi dat seama demult de asta, in caz ca vrei sa continuati ''prietenia''! Ca va ia de ''fraiere'' fii sigura ca face acest lucru, iar egoismul te prinde un pic, deoarece tu ne-ai zis ca daca va duceti cu mana goala, va simtiti prost! Aici v-ati gandit numai la voi! Daca voi va veti simtiti prost, ea cum crezi ca se va simti? In alta ordine de idei, invat-o cum sa fie ''prietena''!

33 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Cam urat sa nu va aduca nimic fiind plecata, nu neaparat de ziua voastra dar asa ca o atentie din Italia.
Eu zic sa duceti ceva simbolic gen o sticla de vin nu prea scumpa.Nu va cheltuiti mult si nici nu va deranjati mult ca nici ea nu se deranjeaza sa va aduca un suvenir de acolo. Totusi sa mergeti cu mana goala daca isi tine ziua de nastere nu se cade. Daca zice ceva de cadou spuneti frumos "dar nici tu nu ne-ai adus nimic de ziua noastra..."

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa nu va simtiti voi prost, mergand cu mana goala, sunt si eu de parere ca singura solutie e sa-i cumparati un cadou superficial, cat mai ieftin si fara sa stati sa-l alegeti.
Gen o poza cu voi pusa intr-o rama de 5 lei si inca ceva simbolic, sa nu depasiti 20 de lei cu totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Suntem 3 prietene bune..." asta spune tot, caz in care n-as vrea sa inteleg altceva, si totusi, incearca sa lasi de la tine, nu trebuie sa vorbesti nici in numele celeilalte prietene cu care mergi inaintea celei care vine din Italia.

Prietenia nu se bazeaza pe materialism, lasa orgoliul deoparte si arata-ti devotamentul, si cum o cunsoti cel mai bine, ai poti face totusi un mic cadou de revedere.

| PeFuga a răspuns:

Un buchet de flori frumoase si o sticla de vin sau sampanie cred ca sunt un cadou rezonabil...

| Gogu06 a răspuns:

Halal prietenie, nu stii cum sa ii iei cadou mai ieftin laughing. Daca stii ca are situatie materiala buna, zii direct ca vrei si tu un cadou. Pe mine cand ma suna cineva de ziua mea sa imi zica la multi, il las sa termine cu toate urarile si apoi intreb "Acum urmeaza partea in care ma intrebi ce cadou as vrea sa imi iei?", de cele mai multe ori imi iau injuraturi prin telefon dar sunt si cazuri cand chiar primesc cadou, nu sunt cele mai frumoase cadouri sau cele mai scumpe, nici macar nu le pot numi cadouri pe unele, dar primesc( am primit o punga de mazare congelata, o papusa gonflabila urata cu spume, un fierastrau, o carte dar doar copertile, interiorul cartii la pastrat respectivul, mi-a zis ca mi-l da dupa ce termina de citit, mai primesc bani de la aia de uita sa imi dea cadou ma tin de capul lor pana ma aleg cu 50 de lei(ii dau inapoi, dar nu mereu laughing)) )

| Gogu06 a răspuns:

Banuiesc ca isi serbeaza ziua, la ea acasa sau in oras. Vine de la dracu cu carti in Romania si ziua ei de nastere, in loc sa o petreaca cu familia o petrece cu "prietenele" care nu stiu cum sa ii ia cadou mai ieftin sau cum sa nu ii ia deloc. Hai sa va dau o veste, ca sunt mai multe de spus dar nu are rost, "NU SUNTeTI prietene sunteti doar cunostinte" la modul cum va comportati, in mod sigur va si barfiti. Poate ca sunteti mai pretentioase si decat sa va cumpere ceva sa nu va placa si sa o criticati dupa aia mai bine nu va mai cumpara. Decat cu asa prieteni/prietene mai bine fara! Zdrentelor! HUOOOO!

| Cristina27061999 a răspuns:

Puteti sa-i luati ceva semnificativ si care sa coste putin
adica daca sunteti prietene nu ar trebui sa va deranjeze atat de tare ca nu v-a luat cadouri

| deeamaria a răspuns:

Pai mergi la ea bineinteles doar cu o ciocolata nu mai mult. deci chiar daca nu va adus nimic du-i doar o ciocolata sa vezi ca isi va da seama. happy

| Mariiuta a răspuns:

Cam chitroasa prietena aia a ta

| ChipDE a răspuns:

De ce nu iesiti pur si simplu impreuna in oras la o terasa ceva si plateste fiecare singura sau daca ai noroc, plateste ea pentru voi. Sau daca te gandesti putin, ea are un motiv ca nu e la zilele voastre de nastere, deci nu are nici o vina si vine de ziua ei in Romania sa poata sa o petreaca alaturi de voi. Ea de fapt poate nu are nevoie de un cadou, poate are nevoie doar de prietenele ei, daca chiar sunteti, dar se pare ca tu nu o mai consideri din ce moment ai nevoie de sfatul nostru.Crede-ma, o stiu din proprie experienta, merg si eu in Romania de ziua mea, odata la 2-3 ani, si niciodata nu cer nimic, dar primesc, pentru ca asa sunt prietenii adevarati.

| MirelusRoxi a răspuns:

Cumpara-i un cadou nu foarte scump. cu mana gola nu poti sa te duci, nu?

| KATARAandAANG a răspuns:

Cumpără-i ceva ieftin

| Cantareata132 a răspuns:

Buna eu cred ca ar trebui sa ii cumeri cadou, pentru ca ati fost prietene bune si fiindca nu te pai duce cu mana goala, dar nu acorda prea multa importanta cadoului.

| DariusIonutz0 a răspuns:

Ai putea sa-i duci ceva ce tine de prietenia voastra... nu ceva de "valoare". Ceva ce ar trebui sa iasa in evidenta, dar nu cu un pret mare.

| StefaNnB a răspuns:

Fiinca nu poti sa te duci cu mana goala... trebuie sa ii iei ceva. Ceva gen o cutie de bomboane.

| vali2002 a răspuns:

Lasa cadoul ea s-a dus in Italia pentru ca parintii ei muncesc acolo nu ca sa va ia voua asa zisele cadouri.Maturizati-va si voi odata! Si care e faza daca nu v-a adus cadouri? Nu mergeti! Nu mai ocupati site-ul asta cu intrebari fara sens.Si cele selfish de aici sunteti voi nu ele pentru ca va ganditi ca in Italia totul e gratis.Sa stii ca cineva tot da bani pe ele...

| va1silenick a răspuns:

Din punctul meu de vedere ar trebui sa-i cumperi un cadou chiar daca ea nu a facut astade ziua ta poate ea va intelege si va recunoaste asta si ii va parea rau de ceea ce a facut; s-au poate vrea sa faca cite un cadou de ziua ei ca sa va bucurati toate trei de acea zi din plin.

| gtryghgg445664 a răspuns:

Nu poți să te duci cu măna goală, dar dacă ai zis că sunteți 3 prietene bune ia un cadou mic dar care să vă reprezinte prietenia.

| RodiiiiiiiiRodiii a răspuns:

Spune-i in fata ce te deranjeaza!
mergi si tu cu mana goala la ea, si spune-i in fata ''Cum te simti acum''?
Incearca sa o pui in situatia ta si a prietenei tale! Deja e penibil! Mai ales cand tu o faci si ea nu! Funda? happy

| incurcatadetot200424 a răspuns (pentru RodiiiiiiiiRodiii):

Nu e corect sa ii strice dispozitia fetei chiar de ziua ei, chiar daca e cam nesimtita

| RodiiiiiiiiRodiii a răspuns:

Spune-i in fata!

| Mirea_Floriana_1997 a răspuns:

Buna,Madalina! Din punctul meu de vedere ar trebui sa ii iei cadou, sunteti prietene. Chiar daca ea nu a avut bunul simt sa iti ia tie tu ar trebui sa ii iei. Cumpara un cadou nu foarte scump dar totusi ceva care sa ii aminteasca de tine sau de prietenia voastra, se va bucura. Bafta! :*

| Holograf1100 explică (pentru Mirea_Floriana_1997):

Multumesc mult pentru timpul acordathappy

| denycriss12 a răspuns:

Pai nu mergeti nu fiti voi proastele care luati teapa

| vitalik211 a răspuns:

Buna! daca a sa va duceti cu mina goala la ea a sa para cam penibil, dar ducetii ceva simbolic asa ceva sa fie si frumos si nu scump, Ca cred eu ca nu a sa muriti de vreo citi-va bani acolo... Funa?

| smiley12 a răspuns:

Nu cadourile conteaza, pana la urma o prietenie nu sta in asta, dar tinand cont ca ea vine din alta tara, v.ar putea aduce si voua un suvenir, un tricou, breloc,. ceva. pana la urma gestul conteaza, nu valoarea produsului. dar cred ca voi ar trebui sa vorbiti cu ea, adica sa spuna ce inseamna pentru ea prietenia voastra. eu as zice ca nu poti sa te duci fara nimic. cumparatii ceva, nu foarte costisitor. dupa parerea mea, ceva simbolic, adica, daca sunteti prietene de mult timp faceti un tablou cu pozele cu voi de la inceputul prieteniei pana in prezent si inramati.l. eu asta am primit de ziua mea de la o pritena si sincer am inceput sa plang, este ceva simbolic si necostisitor :* acum cum vrei si tu

| RobertaPaula111 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa o intrebati de ce face acest lucru pentru ca poate ea nu realizeaza si in legatura cu cadourile cred ca ar trebui sa i le dati pentru ca asa cum ai spus si tu : Nu e frumos sa mergi cu mana goala pentru ca te-ai simti aiure.
Sper ca te-am ajutat! Succes

| SandaU a răspuns:

Nu aveti de ce sa va simtiti prost pentru ca se pare ca ea ''cam uita'' de ziua voastra de nastere, avand in vedere totusi ca ea este cea care vine si nu voi. Oricum un cadou cand il faci, il faci pentru ca asa simti si il daruiesti din suflet fara sa astepti nimic inapoi, daca spui ca sunteti asa bune prietene. Totusi nici ea nu va aduce nimic. Urat din partea ei sa nu vina cu o mica atentie. Eu zic sa uitati de cadoul ei!

| edtaraan a răspuns:

Nu i cumpara nimic de ziua ei fai dreptate

| 99983940345844957398 a răspuns:

Raspuns :

3 prietene : Aia e prietena voastra!
Eu as vorbi cu cealalta prietena a ta si ia-ti spune amandoua ca nu e frumos!
sau cand e ziua ei nu ai aduceti nimic
asa cum ea voua va face!

stare emotionala : curioasa!