| leea99 a întrebat:

Cum cometez o figura de stil? Exemplu. Funda

Răspuns Câştigător
| Alexalice10 a răspuns:

Pai.ai putea sa incepi prin: figura de stil este construită pe o imagine...(auditiva, vizuala, motorie, olfactiva, etc), apoi trebuie sa zici ce exprima autorul prin acea figura de stil ( ce vra sa transmită). La sfârșit trebuie sa zici ce sentimente transmite acea figura de stil.

1 răspuns:
| Dianaxdxdxd a răspuns:

Pai spui ce intelegi tu din ea.adica la ce se refera.depinde de figura: daca e personificare spui ce personifica si de ce, daca e metafora vezi ce semnifica in context, ma rog la toate trebuie sa spui cu ce scop sunt folosite: sa exprime sentimente de:... sa sublinieze un anumit lucru.nu stiu sper ca ti-am fost de ajutor.nu prea ma pricep sa explicbig grin imi dau seama daca o am in fata