| Scorbut a întrebat:

Aseara am avut o cearta cu mama. Stateam la pc si m-a strigat sa ma duc in bucatarie ca imi uitasem geaca pe un scaun acolo si cand am ajuns mi-a tras o palma asa din senin straight face am mai stat 3 minute si m-am luat la cearta cu ea. I-am zis ca plec de acasa daca mai da vreo data in mine si mi-a spus sa tac si sa impatur niste sosete care erau pe jos. Eu cum m-am asezat pe podea, nu mai stiu ce i-am mai zis si m-am trezit cu niste bete pe spate. Dadea cu atata furie ca toata sunt vanata. (nu ca ar fi prima data)
Acum, am 2 variante:
1. Plec de acasa si stau la niste prieteni o perioada (dar nu mult ca nu am destui bani pentru tot ce am nevoie)
2. Sun la protectia copilului.
Ca nu o mai suport, asa e de cand eram mica. sad
Totusi... daca as suna, ce se poate intampla? O sa ajung intr-un centru de plasament?
Mentionez ca sunt fata si am 15 ani.

Răspuns Câştigător
| BLeur a răspuns:

Dacă un tată nu ai, sau ai dar nu ştii nimic de el, da ajungi într-un centru de plasament. Încearcă să discuţi cu ea despre asta, nu se poate să continue aşa.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add: outlawzzzzz.

| Scorbut explică (pentru BLeur):

Am si tata, e acasa dar el e de partea "mamei". La fel si fratele meu. Adica sunt cam indiferenti. :\ Dar nu ar putea sa ma ia o matusa sau ceva in custodie?

| BLeur a răspuns (pentru Scorbut):

Ba da, ar putea să te ia dacă se bagă în asta. Adică, să vorbeşti cu ea şi să îi spui că nu mai suporţi şi se ajunge în instanţă. Dacă acolo se dovedeşte că adevăraţii tăi părinţi nu au grijă de tine, te poate lua cineva în grijă din familie, bineînţeles.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add: outlawzzzzz

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca pleci de acasa intr-un final tot acasa vei ajunge si probabil va fi mai rau iar daca in cel mai rau caz ajungi intr-un centru de plasament sa nu crezi ca iti va fi mai bine pentru ca este o vorba,, scapi de dracu si dai de taicaso,, discuta cu ea si alta data cand e nervoasa nu te mai lua la cearta cu ea

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| EuEuEuNutella a răspuns:

Pai, eu cred ca o sa ajungi la un centru de plasament, pentru ca daca vor vedea aia de la protectia copiluui cum este mama ta, in alta parte nu au unde sa te duca. Eu nu as face asta, si nici nu as pleca de acasa dar acum depinde cum e maicata.