| VasileMoldova a întrebat:

Azi am primit un 5.5 la germana. Acum ca mama a aflat s-a suparat extrem de mult si a zis ca nu ma stradui destul de mult desi invat de la 3-4 pana la 10-11 ( uneori 12) La germana am avut un test unde puteam sa ma descurc mult mai bine dar am fost neatent. I-am spus ca o sa-l corectez dar ea nu ma crede. Acum nici nu stiu cum sa mai vorbesc cu ea. Stiu ca pot sa-mi corectez nota dar ea nu mai are incredere in mine=broken heart(((. Ce ma fac?=broken heart(

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ar trebui să te gândești la tine, nu la ce zice mama ta. Vrei să mori de epuizare învățând ca turbatul, doar că așa zice mama ta? Sunt niște note, crezi că în viață te va întreba ce note ai avut la școală sau se va interesa de cum te descurci la locul de muncă? Nu zic să nu înveți, dar nu mai pune la suflet totul.
Viața nu înseamnă note, înseamnă supraviețuire. Iar, supraviețuirea nu o dau notele, ci experiența de a te descurca în orice situație, servici!
Apropo, marile genii, milionari nu au strălucit la școală, dar au fost inteligenți în viață și au știut să facă bani din orice!

| VasileMoldova explică (pentru romeo78):

Da stiu. Dar toata saptamana o sa zica( luna) ca am invatat asa repede pe deasupra etc. In fiecare zi=broken heart

| Andreeush a răspuns:

Nu mai fi stresat. Nu ești singurul de pe lume care ia o notă mică. Bine că nu ai luat 4 laughing că atunci era mai supărată.
Pe viitor vei lua note mai mari, vei învața mai bine.

| VasileMoldova explică (pentru Andreeush):

Da stiu. Doar ca imi va tine predica in fiecare zi non-stop=broken heart(

| ywar a răspuns:

Faci din 5, 5 - 8, 8 si ai rezolvat problema. Gata! Unesti niste linii si gata.

| VasileMoldova explică (pentru ywar):

Eh nu e treaba de asta. Sunt in Italia si notele sunt in catalogul electronic

| wpetterssone a răspuns:

Să știi că notele nu contează, ci cu ceea ce îți rămâne este important.