| AndreeaDeea98 a întrebat:

Care sunt cauzele violentei scolare?

Răspuns Câştigător
| Bogdan01234 a răspuns:

Pai depinde din al cui punct de vedere te referi. primul ar fi cel al elevilor. cauze sunt foarte multe sa stii, nu pot fi scrise toate aici ca as scrie pana maine. in primul rand poate fi problemele de acasa. cum sunt parintii cu elevi, cum este familia lui, mediul in care a crescut, prietenii care ii are, anturajul, cunostiintele pe care le detine ( aici ma refer la cat il duce capul ), apoi mai este generatia din ziua de astazi. toate filmele, toate melodiile, toate videouri-le, stirile prezentate prost, reclamele proaste au facut elevii din ziua de azi sa se schimbe complet. modelele lor in viata au ajuns bianca dragusanu, becali, florin salam, si multi alti. nu pentru toti dar pentru marea parte ca sa spun asa. de ce sa invete sa fie loial si cuminte si ascultator cand altii au facut bani cu ''altceva''. lipsa de miscare este un alt motiv. daca se sta atat de mult in fata calculatorului atunci este si normal ca au prea multa energie si atunci singurul loc unde si-o pot lasa este la scoala. si mai sunt o gramada.
Iar partea cealalta pai se raspunde automat cu raspunsul de la prima. este cea a profesorilor. este un fel de actiune reactine. cand elevii sunt nesimtiit si nerespectuosi atunci normal ca acel profesor nu are cum sa se comporte ca si cu niste elevi normal. atunci automat intra in acea clica toti ceilalti elevi din clasa. iar apoi de bine de rau mai sunt si problemele lor. iau bani tot mai putin, nu sunt respectati, nu sunt ascultati. e uite ca asa in mare se leaga una de cealalta happy este un subiect mult prea complex ca sa iti pot raspunde atat de repede. dar oricum sper ca te-am ajutat happy

1 răspuns:
| acinorev a răspuns:

Cauzele violentei scolare sunt: certuri (evita-le), batai...