| Superman76 a întrebat:

cum sa fac sa mă concentrez mai bine la învățat?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simplu creierului i place placerea da i place si curiozitatea, trebuie sa te recompensezi cumva cand reusesti sa concurezi cu tine insuti, sa te corectezi, sa fi profu tau propiu, cand concetram la maxim pe un lucru invatam mult mai repede, bine la scoala = mecanic nu ratiune in fine

| neutrino a răspuns:

Depinde numai de tine, de cat esti de constient ca esti la varsta la care scoala trebuie sa fie pe primul loc in "ocupatiile" tale.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

1. Atunci cand faci teme nu te uiti la televizor, nu te joci pe laptop sau pe tableta, *pe nimic!*

2. Incearca sa nu te mai gandesti la lucruri care nu tin de scoala *evident, doar atunci cand faci teme sau cand esti la scoala... in timpul tau liber faci ce vrei*

3. Nu asculta muzica atunci cand faci teme. Unii *ca mine* ar putea spune ca este mai usor asa dar mai mult te incurca daca nu esti obisnuit cu ea.
Nu asculta nimic, nici macar muzica din aceea de relaxare cum fac unii.

4.Gandeste-te la lectie. Citeste-o cu atentie.

5. Dupa ce ai citit lectia poti sublinia *eventual cu carioci, markere sau evidentiatoare* anumite parti mai importante la care sa te gandesti un pic mai mult.Parti pe care nu le stii si la care mai trebuie sa lucrezi.
Daca vrei poti sa faci si un rezumat al lectiei predate sau sa-ti faci un plan de idei, o schema, ceva care sa te ajute sa intelegi mai bine cum stau lucrurile.
*chiar si un desen cateodata*

Restul tine de tine. Incearca sa te concentrezi la lectie atunci cand iti este predata altminteri nu o sa-ti poti face temele sau pur si simplu nu o sa intelegi ceea ce ti s-a predat si o sa inveti "precum un papagal".

Succes!

| CravataAlbastra a răspuns:

Heii intra pe bravo.net era acolo un articol la categoria life.baftă!

| 7octombrie a răspuns:

Iti recomand sa-ti cumperi lecitina, e foarte buna si o sa te ajute mult!