| SportBoy a întrebat:

Buna TPU crying Deci nu mai pot crying Sunt distrus! crying Astazi cred ca profesoara de geografia mi-a scazut nota la purtare crying Colegul meu de banca se tot juca cu un coleg in timpul orei si la un moment dat doamna a deschis catalogul si mi-a pus tocmai mie, care nu am facut nimic o intrebare dintr-o lectie pe care nu am facut-o si nu am stiut sa raspund si cred ca mi-a scris -1 sau -2, chiar cu stiloul si colegului meu de banca i-a pus doar o data crying Nu-i corect deloc crying Din cauza lui s-ar putea sa-mi distrug viata de elev si sansa de a intra la un liceu foarte bun crying
Ma rog,nu stiu daca mi-a scazut-o cu adevarat,dar acuma tremur tot crying Eu sunt genul de copil care nu creeaza deloc probleme,ii ascult pe ceilalti si sunt in plus si cuminte crying Toti profesorii ma admira chiar si doamna de biologie care mai demult ma ura crying Ce pot sa fac? crying Acum din cauza colegului asta o sa intru la silvic unde toate lumea pica bacul crying Sau si mai rau,la profesionala crying Eu ma gandeam sa fac contestatie la nota de la purtare,dar daca nu se mai poate? crying Va rog, urgent, ca tremur tot crying Funda crying

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia este asa cum spui stai linistit, nu o sa ai media la purtare scazuta.
De altfel trebuie sa stii ca:
-Media la purtare pe semestru o stabileste consiliul clasei si nu un profesor si nici chiar dirigintele singur.
-Intrarea la oricare liceu se face in baza mediei de admitere, formata din media cl.V-VIII, in proportie de 25% si media la evaluare nationala, in proportie de 75%. Nu conteaza media la purtare pe un semestru sau pe 1 an. Aceasta conteaza doar pentru intrarea la liceele militare, dar si acolo este de cel putin 8, pe toti anii de gimnaziu.
In orice caz ar fi bine sa vorbsti cu profesoara respectiva, de asemenea si cu dirigintele si sa le explici situatia.

| anad a răspuns:

Nota la purtare se scade la sfarsitul semestrului cand se incheie mediile. Profesoara de geografie cred ca ti-a dat nota la materia ei. Vorbeste cu diriginta, ea este cea care iti scade nota la cererea motivata a profesoarei.

| darrio2007 a răspuns:

Ea poate propune scaderea notei la purtare.Dar nu ea ti-o scade. Dirigintele poate face asta.Nota a fost la geografie.

| johnnny123 a răspuns:

Nu are cum sa-ti scada nota la purtare pentru ca nu ai stiut sa raspunzi la o intrebare la geografie.

In cel mai rau caz ti-a pus o nota proasta la geografie, dar asta se poate corecta cu note mai bune.

| MooN204 a răspuns:

Calm, nota la purtare se remediaza
daca ramai cuminte tot semestrul sau pentru un anumit timp.

| vadic9901 a răspuns:

Nota la purtare n-are așa mare importantă, n-ai de ce să-ți făcu griji, dar dacă tremuri tot încearcă săi explici profei ca este o Neînțelegere si ca o sa te străduiești

| SportBoy explică (pentru vadic9901):

Pentru mine conteaza foarte mult deoarece eu vreau sa intru la liceul de arte la arhitectura si imi trebuie 10 pe linie la purtare crying Pe primul semestru am media 9, 83(cu 10 la purtare) si eu cu media asta nu pot sa intru la silvic sau la profesionala crying

| vadic9901 a răspuns (pentru SportBoy):

La școala mea nota la purtare se ia după cum ne comportam si cum ne străduim, profa de geografie n-are dreptul să-ți hotărască nota la purtare ci diriginta...

| 10Bubico a răspuns:

Salut! Stai calm.Nu iti poate scade nota la purtare din cauza ca nu ai stiut sa raspunzi la intrebare.O nota la purtare se scade in momentul in care faci o prostie, deranjezi orele, jignesti pe profesori, etc. Daca te ingrijoreaza atat de mult ca ti-a scazut nota la purtare(ceea ce nu cred)intreaba pe diriginte/a sa iti spuna.

| claudiamis a răspuns:

Relaxeaza-te, nota la purtare se scade doar la sfarsitul anului. Am o multime de colegi care au scrise in catalog astfel de mentiuni doar pentru vorbit la ora etc. + ca nota la purtare o scade diriginta daca propune acel profesor la sfarsit de an. Si cum sa-ti puna o intrebare din lectia pe care nu ai facut-o? Esti sigur? + Daca esti sigur ca nu ai facut nimic spune-le parintilor tai sa vina la scoala sa vorbeasca cu profesoara ta. Numai bine

| SportBoy explică (pentru claudiamis):

Mi-a pus o intrebare in legatura cu Parcul National Yosemitte si n-am stiut-o.Eu acume stau pe rand cu niste baieti si toate prostiile pe care ei le fac, vina este data si pe mine de 2-3 profesori.Deci ce fac ei, eu trebuie sa platesc.Nu-i drept crying

| SportBoy explică:

La*

| ValentinBugeac a răspuns:

Daca esti asa cuminte cum ai zis, sigur profesoare te va ierta... ce om nemilos distyruge viata unui copil total nevinovat + odate ce faci geografie inseamna ca esti la gimnaziala, incearca sa vorbesti cu diriginta is va intelege dar cel mai bine este sa vorbesti cu profesoara respectiva, calmeaza-te stiu cum este starea ta...

| Adrian_Piticaadrian_1990 a răspuns:

In primul rand :
-intreaba un profesor cu care te intelegi foarte bine daca tia scazut profesoara de geografie media la purtare.(sa se uite in catalog).
In al doilea rand nu-i chiar asa de rau la profesionala, totul este foarte usor foarte foarte usor, eu sunt la profesionala si sunt cel mai bun din clasa daca nu din scoala. Sunt a-9-a-C din Segarcea. Iti astept raspunsul sunt tare curios happy

| SportBoy explică (pentru Adrian_Piticaadrian_1990):

In legatura cu al doilea rand...Parintii mei ar fi foarte dezamagiti daca as intra la o asemenea scoala deoarece eu am note foarte bune si ar fi o dezamagire daca as intra la profesionala.

| smartsarah a răspuns:

Nu cred ca ti-a pus toto profesorii fac asa...Dar daca a trecut si ei nu mai zece o sa ai o nota buna....Curaj!happy happy