| anonim_4396 a întrebat:

FUNDITA!
Oare prieteniile dintre fete si baieti pot fi posibile? Ma refer atunci cand sunteti foarte buni prieteni (amici) va spuneti multe, iar la un moment dat va indragostiti unul de calalalt si la un moment dat inlocuiti relatia de prietenie cu una mai speciala. Deveniti un cuplu. Iata povestea mea, imi pare rau daca o sa va plictisesc.
Acum vreo 3-4 m-am indragostit de un prieten foarte bun si la un moment dat i-am marturisit. Mi-a spus ca si el ma place si in scurt timp am devenit un cuplu. A mers bine 2 ani dupa care ne-am despartit si am promis ca ramanem prieteni, dar de atunci nu am mai pastrat legatura. Apoi s-a intamplat un lucru diferit. Un alt amic s-a indragostit de mine, doar ca eu il vedem doar ca pe un simplu prieten. Cand a aflat asta nu a mai vorbit ceva timp cu mine, azi inca incearca sa ma "cucereasca", dar nu reuseste. Nici macar prieteni nu am mai ramas. Acum m-am indragostit de un prieten (oarecum prieten) si nu stiu ce sa mai fac. Daca voi fi cu el intr-o zi ne vom desparti si atunci presimt ca nu vom mai putea ramane nici macar amici si asta ma doare. Ce sa fac? Sa ii spun ca il plac sau sa raman doar la relatia de o oarecum prietenie.
Va multumesc ca ati citit. Inca o data va cer scuze pentru ca am scris atat de mult. Astept sfaturile voastre.
Va pup.kiss
Flaffy.happy

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca vrei ii spui ca iti place de el sau ramai amica cu el depinde daca ai incredere deplina ca treaba sa mearga ca pe roade.

| Skittles19 a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre. Tin sa precizez ca am sa maia stept un pic sa ne apropiem mai mult si apoi poate ca vom vorbi despre asta. Am senzatia ca si lui ii place de mine, asa ca vom ajunge si la discutia asta.
Cu totii meritati cate o fundita pentru raspunsuri, dar castigator poate fi doar unul. In schimb v-am dat tuturor cate un vot "Folositor" si "Inteligent".
Va multumesc inca o data.
O seara buna!
Pa, pa!

| Narcissa a răspuns:

Stii, povestea ta e ff draguta dar si ff trista. Cel mai bine ar fi sa iti asculti inima. Daca tu chiar il placi pe acest prieten... poate ar fi mai bine sa risti, pentru ca dragostea necesita si multe riscuri. Dar daca o sa va iubiti cu adevarat nu veti lasa nici un obstacol sa va stea in cale si nu va fi nevoie sa va despartiti. Fii sincera cu el si fii aproape de el atat atunci cand are nevoie dar si cand nu are. Daca va merge prost si va veti desparti inseamna ca nu era tipul potrivit si nu era demn de tine. Iar daca nu va vrea sa ramaneti amici inseamna ca nu iti merita nici prietenia. Inima ta va decide ceea ce este de facut. Nu trebuie sa suferi, pentru ca viata poate fi rezumata intr-un cuvant: continua. Si prin viata vei intalni mai multi baieti inainte de a-l gasi pe cel potrivit pentru tine.
Iti doresc multa bafta! Sper sa mearga bine daca e sa ii spui. Succes! Kiss:*

| SufletAcadelicit a răspuns:

Salut, Flavi. Uite, eu mă înţeleg mai bine cu băieţii decât fetele. Adică am reuşit să am nişte prieteni super ok, şi de încredere. Mie nu mi s-a întâmplat niciodată să mă îndrăgostesc de un prieten. Oricât de apropiaţi am fi, oricât de bun, înţelegător ar fi. Îmi stabilesc de la început ce fel de relaţie vreau să am cu o anumită persoană.
Şi totuşi, părerea mea e că ar trebui să vorbeşti cu el. Îi spui de la început povestea cu celalt tip, de care te-ai îndepărtat după ce-aţi încheiat relaţia. Îi spui ce simţi, dar înainte, îl pui să promită că orice i-ai spune, nu se va schimba atitudinea sa faţă de tine.
La urma urmei, Flavi, dragă, dacă e să vă despărţiţi, şi desigur, dacă e să aveţi o relaţie întâi, măcar ştii că ai avut momente frumoase alături de el. E şi asta o consolare. Şi baftă multă, ai nevoie. Fă-ţi curaj, şi spune-i. Eu aşa aş face. >:ddddd

| callmebeautiful a răspuns:

Poate merita sa-i spui, totusi nu sunteti chiar atat de buni prieteni. poate iese ceva frumos si de durata.

| Damii a răspuns:

Cum adica va veti desparti? Oricum, draga mea, incercarea moarte nu are! E o incercare cam grea... daca il iubesti cu adevarat spune-i, daca nu fii prietena cu el...deoarece in ziua de azi, dreu mai gasesti niste prieteni buni!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand nu ai scris mult. Te felicit ca ai dat cat mai multe detalii si, spre fericirea mea, ai dat si niste detalii destul de importante.

Prieteniile intre baieti si fete pot fii posibile, de ce nu? Nasol e ca, in general, baietii, atunci cand cunosc o fata si... vorbesc cu ea, se imprietenesc, isi zic multe secrete si la la la, tind sa creada ca fata respectiva il place, fara sa se gandeasca ca fetele vor si amici, prieteni buni, pe care sa-i considere mai tarziu "frati", nu doar iubiti. Mi s-a intamplat si mie, de doua ori, pana sa bag asta la cap si sa fiu mai... cu ochii in patru.

De ce nu ati pastrat legatura, tu cu fostul tau prieten, dupa ce v-ati despartit? Pai, asta depinde de motivele pentru care ati facut lucrul acesta. In general, persoanele dupa despartiti, dezamagiri etc. sufera in orgoliu si prefera sa fie lasate in pace, sa nu mai vorbeasca cu persoana cu care intr-o vreme aveau o relatie. Depinde de la persoana la persoana. Unele trec mai repede peste, altele mult mai greu. Depinde de timpul pe care acea persoana il considera necesar pentru "recuperare", pentru a trece peste. Daca acesta este prea indelungat, evident ca relatia... de prietenie, se va raci, mai mult sau mai putin.

Pai, de ce nu-i spui verde in fata acelui baiat ce si cum, ca ai pe altcineva, ca nu il placi etc. El stie ca esti intr-o relatie cu altcineva, sau ma rog... ca iti place de altcineva? Daca nu, iti recomand sa ii zici treaba asta, pentru a nu-i da sperante false si sa nu-l ranesti asa de tare. Daca e barbat, se impaca cu ideea, daca nu... asta este. O sa-i treaca! Ai grija cum i-o spui, spune-i-o astfel incat sa pari ca iti pare rau, pentru ca trebuie sa il dezamagesti, dar asta e. Asta ca sa scapi de baiatul care iti da tarcoale.

Bun. Pai, imprieteneste-te si mai mult cu el, afla ce interese are, daca, in primul rand ii place si lui de cineva, stii tu... pe limbajul adolescentilor, combina-l!

E ceva normal sa iti para rau dupa respectivul daca va despartiti. Incearca ca dupa ce va despartiti, sa controlezi tu relatia de amicitie, prietenie, intrand pe el pe mess, sunandu-l din cand in cand, etc.

Sper ca ti-am fost de folos!

O seara frumoasa!
Pa, pa!