| cristiancristian2012 a întrebat:

vreau sa va intreb si eu ceva. cunosc o fata de mult timp, am fost si colegi. nu ne-am vazut mult timp. cand ne-am intalnit iar, mi-am dat seama ca o plac si i-am cerut sa fie iubita mea. desi avea prieten a zis ca nu stie. cateva luni am mai pastrat legatura, mai ieseam, iar eu mi-am dat seama ca o iubesc. la un moment dat s-a despartit de prieten. mie mi-a zis ca ii place de mine din toate punctele de vedere, dar singura problema este ca ne cunoastem. momentan a plecat in strainatate, iar inainte sa pleca i-am zis sa se gandeasca bine pentru ca eu nu vad in asta o problema, iar ea s-a comportat tare ciudat: mi-a zis ca fac presiuni, ca vrea sa fie singura o perioada, si ca ramanem ca amici ca asa este cel mai bine.nici macar nu s-a uitat la mine cand a zis asta. incerc sa o uit dar nu pot pentru ca o iubesc. eu o plac, ea ma place. ea zice ca singura problema este ca ne cunoastem si din acest motiv nu ma poate vedea mai mult. cum ziceti sa procedez? multumesc

7 răspunsuri:
| Alphabeat a răspuns:

Nu prea am inteles: ''ea zice ca singura problema este ca ne cunoastem si din acest motiv nu ma poate vedea mai mult'', nu vad care e problema daca va cunoasteti? laughing faza era sa nu va cunoasteti? sau cum? lumineaza-ma.

| cristiancristian2012 explică (pentru Alphabeat):

Da. mi-a zis ca ii place de mine din toate punctele de vedere, si singura problema este ca ne cunoastem si ca nu ma poate vedea mai mult decat un amic. nici eu nu vad o problema in asta.

| rikkimady16 a răspuns:

Mai mult ca sigur ea vrea doar sa protejeze relatie de prietenie pe care o are cu tine. are nevoie de un prieten langa ea, nu de un iubit. cel mai bine ar fi sa fii langa ea mai ales ca a trecut printr-o despartire de curand. fi acolo pentru ea! ajut-o sa uite de fostul. poate ii e teama ca dupa ce o sa fie cu tine o sa va certati si o sa te piarda. are nevoie de un prieten, nu de un iubit, mai ales acum. ar trebui sa ii respecti decizia si sa arati putina maturitate fiind alaturi de ea si aratandu-i ca indiferent de decizia ei tu esti langa ea si ca mereu o sa o sustii.
cine stie, poate fostul a ranit-o intr-atat incat sa nu mai vrea o relatie, pentru o perioada. nu fa presiuni asupra ei! respecta-i decizia, cum am zis mai sus.
uneori ai nevoie doar de un prieten langa tine, nu de un iubit.
Fii acolo pentru ea!

| Corynna13 a răspuns:

Probabil ea nu vrea sa strice prietenia care e intre voi. In caz ca ar fi cu tine, iar apoi te-ai desparti de ea sau invers, acea prietenie s-ar duce. Sau poate datorita faptului ca te cunoaste de mult timp, cu toate ca ii place de tine, nu te poate vedea ca pe un potential iubit.
Cel mai bine e sa vorbesti deschis cu ea. Sa o intrebi exact ce parere are despre situatie, despre tine. Si daca totusi spune ca ii place de tine. ai putea sa ii ceri sa dati o sansa unei relatii. Iar daca lucrurile decurg prost, poate foarte bine sa renunte si sa ramaneti prieteni ca inainte. Dar ca sa nu se ajunga la asta, in caz ca va accepta sa aveti o relatie, va trebui sa o faci sa tina la tine cu adevarat, sa aiba sentimente pentru tine. Asta daca nu vrei sa suferi, pentru ca din cate ai spus tii foarte mult la aceasta fata. Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| cristiancristian2012 explică (pentru Corynna13):

Am intrebat-o. mi-a zis ca ii place de mine dar nu ma poate vedea mai mult. la inceput, desi avea prieten, zicea ca nu stie daca sa fie prietena mea sau nu, dar mai zicea ca ne indreptam spre da. pe urma mi-a zis ca nu ma poate vedea mai mult decat un prieten si sa nu ii mai deschid subiectul asta. tot nu inteleg ce este. multumesc oricumhappy

| DaddysGir1 a răspuns:

Personal, cred ca in relatia anterioara a avut o despartire dureroasa, si cel mai probabuil nu vrea sa mai treaca prin acelasi lucru din nou, poate vrea sa faca o pauza. Asa ca pe moment, nu mai insista si las-o sa decida, sa se gandeasca, lasa-i spatiu si asteapta, daca chiar tine la tine, fii sigur ca atunci cand o sa se intoarca in tara, o sa dea o sansa relatiei voastre ^^

| cristiancristian2012 explică (pentru DaddysGir1):

Dar mi-a zis sa nu mai deschid subiectul asta. eu tin la ea, dar nu vreau sa pic nici de fraier.