| ReeaAndreea a întrebat:

imi puteti spune si mie care ar fi semnele ca ai putea fi insarcinata? funda big grin

Răspuns Câştigător
| Eu_1327 a răspuns:

Simptomele de sarcina sunt diferite de la femeie la femeie si de la sarcina la sarcina, in functie de multe caracteristici, unul dintre cele mai intalnite semne care prevestesc venirea pe lume a bebelusului este intarzierea sau lipsa menstruatiei, moment cand femeia incepe sa fie atenta si la celelate simptome de sarcina.
Intelegerea semnelor si simptomelor sarcinii este foarte importanta deoarece fiecare simptom poate fi corelat si cu o anumita afectiune medicala. La unele femei o parte din simptomele sarcinii pot fi observate chiar si la doar o saptamana de la conceptie.Alte cauze ale intarzierii menstruatiei: pierderea sau cresterea brusca in greutate, oboseala, probleme hormonale, tensiune, un tratament medicamentos, anumite afectiuni, stres sau alaptarea in cazul femeilor care au devenit deja mamici.
Greata sau raul de dimineata
Daca dintr-o data esti prea sensibila la orice mancare si diminetile le petreci cu asemenea probleme, poate e momentul sa te intrebi daca nu cumva esti insarcinata. Greturile matinale si voma apar in mare parte dimineata, dar nu numai atunci.
Greturile de dimineata, sunt foarte cunoscute ca semne de sarcina si apar aproximativ in saptamanile 2-8 de la conceptie, la unele femei mai norocoase este posibil sa nu aiba aceste stari de greata deloc, iar la alte femei insarcinate se resimt aceste neplacute senzatii pe toata perioada sarcinii.
Alte cauze posibile alte greturilor de dimineata: intoxicatia alimentara, stres, deranjamente ale sistemului digestiv, oboseala acuta, lipsa de alimentatie, etc.

Sangerari sau alte scurgeri vaginale
La putine femei pot aparea cantitati mici de scurgeri rosiatice, poate aparea in momentul in care oul fertilizat incepe sa patrunda in captuseala uterului, la aproximativ 6 zile de la conceptie, acest lucru putand fi resimtit si prin asa-numitele crampe abdominale. Totusi, daca aceste simptome sunt insotite si de durere, este recomandabil sa-ti consulti medicul imediat deoarece acesta poate fi un semn de sarcina ectopica (extrauterina).

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Cele mai frecvente semne de sarcina sunt: intarzierea menstruatiei, greata cu sau fara varsaturi in special dimineata, intarirea sanilor si durere in zona lor.

| Nucontaza a răspuns:

Iti cresc unghiile si vomiti pe nas si ochii