| ellinaaa a întrebat:

Buna TPU imi puteti spune si mie ce sunt cuvintele polisemantice[pl dati-mi si exemple]fundita

5 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Definitie : POLISEMANTIC - polisemantici, -ce, adj. (Despre cuvinte, unitati frazeologice) Care are mai multe sensuri. Din fr. polysemantique.

Atentie! a nu se confunda cuvintele polisemantice cu omonimele. Cuvintele polisemantice au sensuri apropiate, fiind derivate din sensul primar. Omonimele nu au legatura de sens intre ele: banca - din parc; banca - unde se depun banii.
Dictionar polisemantic

articol
1. Expunere scrisă intr-o carte, ziar, etc
2. obiecte de vanzare expuse intr-un magazin

banda
1. banda de lipit, izoliera
2. banda, trupa, grup (de cantareti, de talhari, etc)

burete
1. de sters tabla
2. de baie

carnet
1. de note
2. de sofer
3. de notite personale

carte
1. manual
2. de joc
3. de alegator

catalog
1. de note
2. de moda

chip
1. fata
2. fel - in nici un chip - in nici un fel

fete - comparatii
1. roşu la faţă = obraz, chip
2. orice filă are două feţe = pagini
3. flori în zeci de feţe = culori
4. in noapte se vedeau două feţe = doi oameni

glob
1. pamantesc
2. ornament pentru bradul de Craciun

Cred ca ajung da? merit fundita nu? Bafta! papa

| Pisiquee a răspuns:

Bună!
Adică, că din acele cuvinte se pot face cuvinte noi cu afixe. (prefixe+sufixe)
Ex. :
bătrân - îm+bătrân+ire = îmbătrânire.
sensibil - hiper+sensibil=hipersensibil.
Și tot felul de cuvinte, sufixe și prefixe.

Baftă! :*

| SaraSuciuLea a răspuns (pentru Pisiquee):

1.virgula nu reduce cacafonia urata care ai facut-o la inceput.
2.accelea la care te refereai sunt derivate parasintetice, cuv. polisemantice sunt total diferite
3.nu o lua in nume de rau, eu doar am vrut sa te ajut ca nu cumva sa faci greseala asta si la scoala

| MLE a răspuns:

Cuvinte cu mai multe sensuri. - ochi, toc, broasca, banca. Sper ca ti-am fost de folos.

| Zaharia_Florin_1985 a răspuns:

Cuvintele plisematice sunt cuvintele care au doua sau mai multe sensuri legate intre ele.