| anonim_4396 a întrebat:

in primul rand imi doresc sa nu radeti de ceea ce voi spune in continuare, mi-as dori sa primesc cateva sfaturi sincere. simt nevoia sa vorbesc cu cineva sad, incep cu inceputul. sunt intr-o relatie de 5 ani si 5 luni, eu am 20 de ani ( ii fac peste 2 sapt), iar el are 23, avem o relatie draguta, am trecut prin multe impreuna dar ne iubim si asta conteaza cel mai mult. El este genul de baiat caruia nu-i plac dulcegariile, rasfatul sau alte chestii romantice. ma iubeste stiu asta dar pur si simplu e prea nepasator, i-am zis de 100 de ori ceea ce ma deranjeaza la el, ii spun orice simt, asa am fost obisnuita, in schimb el prefera sa tina in el. Saptamana asta a stat la mine, aici voiam sa ajung. sper sa nu radeti straight face. de 2 seri plang intruna, non stop, nu mananc nimic, nu ma simt in putere sa fac nimic. sunt foarte sensibila si orice pun la suflet. de apoximativ o sapt ma tot uit pe net/ facebook si toate sursele posibile la videoclipuri cu Vlad si Anca ( Vlad Gherman si Cristina Ciobanasu ) din Pariu cu viata! pur si simplu ma doare cand ii vad, imi place enorm comportamentul lui Vlad fata de Anca. stiind ca sunt si in realitate impreuna. II ador jur. Ma uit la Vlad si la iubitul meu si vad o diferenta enorma intre ei. Aseara n-am mai rezistat, am izbucnit in plans chiar in brate la iubitul meu, el nu stia ce se intampla, stia doar ca plang si atat. I-am explicat tot ceea ce simt cand ii vad pe cei doi din serial, se simte prost pentru ca nu stie ce sa faca sa nu mai trec prin momentele astea enorm de grele. acum a plecat de la mine si ma vad singura in fata calculatorului tot imi vine sa ma uit la videoclipuri cu cei doi si asta ma duce la mai multa durere in sufelt, nu stiu daca ma credeti sau daca ma intelegti, ma puteti judeca pentru ca merit... CE SA FAC? VA ROG AJUTATI-MA, SIMT CA SUNT DEPASITA DE SITUATIE, sunt genul de persoana care a traieste intr-o familie in care mi se ofera totul, mama imi vorbeste numai cu "printesa mea", dar eu vreau sa aud asta din partea iubitului meu nu din partea mamei. ce sa fac? de ce ma port asa cand ii vad pe VLAD SI ANCA? va multumesc enorm ca ati avut rabdare sa cititi!

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Am impresia ca ai vrea sa traiesti ca in povesti ca in filme, dar realitatea e alta.
Daca prietenul tau este mai "rece" nu ai ce face, nu poti schimba oamenii, ori il iubesti asa cum este ori vei suferi in continuare si probabil o sa-l faci sa sufera si el pentru ca nu te poate intelege, nu are cum din moment ce el este un tip realist.

| raisa1993maria a răspuns (pentru evenso):

Nici eu nu stiu ce vreau oh go on stiu doar ca de cateva zile ceva se intampla si problema e ca doare al dracu de tare. as da orice sa fiu ca inainte, sa ma bucur de viata, sa nu ma intereseze niste oameni din film. fiecare cuplu e diferit, toti iubim in mod diferit. sunt constienta de asta dar tot ma doaree crying

| evenso a răspuns (pentru raisa1993maria):

Uita-te mai putin la serialele siropoasewinking

| raisa1993maria a răspuns (pentru evenso):

Multumesc pentru sfaturi, multumesc ca ai avut rabdare sa citesti randurile mele probabil plictistoare :*

| evenso a răspuns (pentru raisa1993maria):

Cu placere.
Nu m-ai plictisit, chiar de asta ti-am si raspuns happy

| psawyer a răspuns (pentru raisa1993maria):

Nu e plictisitor ce ai scris; de asta e TPU si trebuie sa ne ajutam; de exemplu ia nu mai sta u si te uita la altii la relatiile lor, apuca-te sa fii mai realista si vorbeste mult cu el sa vada si el ca esti poate cum vrea el sa fii. O sa te inteleaga... Totul tine de socializare. Ai incredere! bafta :* :*

20 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Off,asa se intampla cand esti cocolosita de parinti, ai mei au incetat pe la 15 16 cand deja i-am cam luat la rost, e greu cand esti tinut in puf si cand te duci in un mediu strain unde toti vor vrea sa ia o bucatica din tinewinking stiu asta ca asa am patit eu la munca cand eram angajat, toti erau contra mea, daca eram ca tine un printisor alintat, nu rezistam nici o zi in stresul ala, gandeste-te ca am lucrat ca agent de paza in ture de 24/48 si in alea 48 de ore in care cica eram 'liber' mai faceam 12 ore MOKA ca de, asa e frumos happyin Romania, oricum sfatu meu e sa termini cu prostiile astea, maturizeaza-te "iubire", numai ai 14 15 ani sa fi alintatalaughing de parinti, hai ca de iubit mai merge sa te alinte o data de 2 ori,noaptea cand te atinge faceti dragoste etc.
Dar nu toata ziua buna ziua alint alint alint si iar alint.
Sa fim seriosi,esti doar o alintata mica,atata tot,daca asa te-au crescut ai tai asta e,acum suferitongue
asta e parerea mea si orice ai facea-o nu o poti schimba,eu ti-am zis adevaru,nu ti-am zis ceea ce vrei tu sa auzi. poti sa imi dai stupid,sa imi dai eronat,sa dai nefolositor si etc.
Eu imi sustin punctul de vedere,daca vei putea trage ceva invataminte din micul meu 'roman' e ok,daca nu. asta e,eu mi-am spus punctu de vedere,si am incercat sa te ajut.
Ai tai te alinta ca esti copilu lor,te iubesc,insa alti te vor trata la fel? NU, NU cred.
Eram cel mai mic de la munca, si pe mine cadeau toate, a trecut o tura, a trecut 2 in care taceam si inghiteam, a 3 tura i-am luat pe toti l P.a nu a contat ca unu avea 3 copii si era mai mare ca tata, nu a contat nimic.
In viata te poti baza doar pe mama/tata in rest. apa de ploaie, restul sunt de umplutura(a da si sotul/sotia)

| raisa1993maria a răspuns (pentru Liviu):

Ai perfecta dreptate, am ramas masca citind randurile scrise de tine, parca m-ai cunoaste de o viata. Legat de ai mei. e ciudat ca inca imi vorbesc asa dar sunt si cea mai mica din familie, sora mea are 26 de ani. Ideea e ca eu am avut si cateva probleme de sanatate, am fost si sunt foartee sensibila iar ei s-au obisnuit sa ma cocolosasca. Daca ridica un pic tonul la mine in minutul urmator deja sunt la mine in camera plangand. ciudat stiu. Legat de problema cu anca si Vlad? nu stiu ce am, asta ma doare cel mai tare, nu stiu de ce sunt asa, probabil sunt geloasa pe atentia pe care i-o acorda Vlad, Ancai. Nu simt nevoie sa fiu rasfatata, alintata non stop, in nici un caz, vreau doar sa ma simt iubita! multumesc pentru tot :*

| Liviu a răspuns (pentru raisa1993maria):

Mda,mai ales cu problemele de santate, se poarta asa cu manusi cu tine ca le e frica sa nu ti se intample ceva, dar gandeste-te bine. ce zic eu bine " foarte bine " eu nu am fost chiar asa alintat, insa cand am fost de mi-am depus un CV si eram angajat, stii cat de greu mi-a fost cand o vorba buna nu am auzit de la 'colegi' mei care erau mai mari ca parintii mei? toti trecuti de 55 de ani? stii cum era sa fi trimis de colo dincolo fara motiv? efectiv bataie de joc? numai eu stiu prin cate am trecut,eram tinut in puf ca si tine de ai mei, insa am vazut cum e sa fi printre straini,nu ii doare burta de tine, nu ii doare burta ca te scoala de la masahappy nu se gandesc toti ca poate au copii mai mari ca tine acasa,sau mai mici.
Deci pot spune ca am ramas 'prost' cand am vazut asta,noroc ca din fire sunt foarte incapatanat, altfel nu rezistam(sunt scorpion) fiind cel mai mic am trecut prin o groaza, cum ar fi
Eram suspect ca am furat un aparat de sudura (nu te gandi ca e un aparat dala de au toti)eu unde am facut de paza pazeam utilaje, elefanti(un alt utilaj)escavatoare, aparatu de sudura de care vorbim nici de cum nu putea fi mutat decat cu macaraua sau nu stiu cati oameni era lung de 6 metri si lat de 2, se sudau fiare enorm de mari cu ele,viata nu e dreapta draguta, cu nimeni,ai tai,ai mei,ne ocrotesc pe cat pot ei posibil.
Dar daca tu te vei mai lasa cocolosita mult,iti va cauza mult,pentru ca nu toata lumea e ca parinti tai.
Eu puteam sa iti spun mult si bine ce vroiai sa auzi, te imbrobodeam de te certai cu iubitu tau aiurea, insa nu sunt genu, prefer sa iti spulber visele, decat sa te am pe constinta.
Imi poti da idd tau de mes sa vorbim daca vrei sa afli mai multe.

| raisa1993maria a răspuns (pentru Liviu):

Imi pare rau pentru tot ce ti s-a intamplat la munca, e greu. ai perfecta dreptate sad iti las id-ul intr-un mesaj asa cum ai spus, mersi :*

| Musique a răspuns:

Viața bate filmul.
Încearcă să-l accepți așa cum e,dacă-l iubești; cu toare defectele lui.Îmi pare rău s-o spun, dar comparația pe care o faci tu, e stupidă.Cei din film așa trebuie să se comporte, nu știi niciodată ce e în spatele scenarilor.
Schimbă-te tu, și straduiește-te să-l accepți.

Multă baftă!

| raisa1993maria a răspuns (pentru Musique):

Il iubesc mai mult ca orice pe lumea asta, il accept, altfel nu am fi ajuns la o relatie de 5 ani jumate, doar ca unoeri simt nevoia sa aud o vorba buna din partea lui atata tot. ideea era ca nu inteleg de ce ma port asa cand aud de cei doi din serial, pana acum nu eram asa, urmaresc serialul Pariu cu viata, imi place mult, sunt si alte cupluri impreuna in realitate dar nu simt nimic pentru nimeni, mi-e indiferent pana ajung la Vald si Anca, apoi simt un gol in suflet si instantaneu incep sa plang

| Musique a răspuns (pentru raisa1993maria):

Sunt 2 personaje.Asta e ceea ce nu înțelegi tu.
2 personaje care în realitate pot să se certe toată ziua.

| raisa1993maria a răspuns (pentru Musique):

Multumesc, chiar sunteti o echipa care reusiti sa dati sfaturi foarte bune celor ce va solicita ajutor! Il accept pentru ca il iubesc, ii demonstrez ca il iubesc pentru ca asa sunt eu, asta e firea mea, imi place sa-l alint, sa-i spun in toate felurile posibile love struck, as striga in gura mare cat de mult tin la el, in schimb el e altfel, dar stiu ca ma iubeste si asta imi da putere sa trec peste orice! multumesc mult! :*

| raisa1993maria a răspuns:

V-as da funda la toti daca as putea! Va multumesc mult tuturor

| AIPS a răspuns:

hmmmmmm cam greustraight face

| raisa1993maria a răspuns (pentru AIPS):

Foarte greu. nu mai am incredere nici macar in mine, simt ca nu sunt buna de nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ti una si trezeste te la realitate. lasa deoparte serialele de 2 lei

| psawyer a răspuns:

Impune-te si spune-i punctul tau de vedere. De exemplu spune-i sa faca un lucru pentru tine, sa vezi daca il face, pune-te presus de tot. Si lasa prostiile ale din filme; si mie imi place Pariu cu viata, dar stii vorba aia: vrei dragoste ca in filme? - un film are careva ore!winking Du-te si u pe la el, uitati-va la filme, faceti mancare impreuna, ceva. orice. spune-i sa lase pc-ul daca sta tot timpul la el. Spune-i sa te scoata si pe tine la un suc, sau invita-l tu. Incearca sa il atragi la tine. E pacat dupa atata timp sa te desparti de el. NU MAI SUFERII! Cum ti-am mai spus, gandeste-te si la tine!winking Sper ca te-am ajutat cu ceva. Incearca ce ti-am spus, poate iese ceva mai bine.winking Bafta te pup :*

| raisa1993maria a răspuns (pentru psawyer):

Ai dreptate, intr-adevar isi petrece mult timp in fata calculatorului, adora sa se uite la filme, sa se joace diverse jocuri si uneori il uita dumnezeu in fata pc-ului. Multumesc pentru sfaturi :* te pup

| lavinia767 a răspuns:

Daca tu chiar il iubesti trebuie sa il accepti asa cum e el cine stie poate se va schimba