| coffeeoclock a întrebat:

Întrebare adresată în special fetelor. Dau fundă! (scuze de categorie). Întrebarea este legată de diete și scădere în greutate. Știu că mulți ve-ți spune să fac mult sport, dar nu pot momentan. Eu m-am gândit pentru început să renunț la pâine și să nu mai mănânc nimic după ora 18. Dar nu vreau să slăbesc doar vreo 2 kg într-o lună, ci mai mult. Poate cineva îmi v-a spune o dietă eficientă pe care a încercat-o, ăsta e și scopul întrebării. doresc o dietă eficientă. (mă gândeam să-mi cumpăr niște pastile de slăbit, ca Visislim Line, dar nu cred că voi recurge la așa ceva). Precizez că nu mănânc mult, dar eu cred că problema cea mai mare este că mănânc la ore aiurea. odată pe la 12-14, iar după aceea pe la vreo 11 noaptea.
Cineva m-a sfătuit să încep să mănânc doar salate (roșii, cașcaval, castraveți, salată etc) și să nu mai beau suc deloc (nu beau sucuri foarte des) ci să beau apă minerală dacă plată nu vreau. Mă gândeam să încep o dietă cu salate dar precizez că iubesc cafeaua cu lapte (mă gândeam să nu renunț la ea și să iau doar lapte cu 0, 1 grăsimi și să pun zahăr pentru diabetici). Deci, eu am spus ce aș face în următoarele luni, dar nu știu dacă este o dietă eficientă, așa că vă rog și pe voi să-mi da-ți niște sfaturi. Mulțumesc anticipat :*

2 răspunsuri:
| VerdeLila a răspuns:

Pot sa-ti povestesc din viata surorii mele despre diete.
Nu stiu ce varsta ai, dar exclude varianta pastilelor pentru slabit.
Trebuie sa intelegi ca slabitul fara sport au ca rezultat un corp fara tonic muscular si nu-ti va placea asta.
Spui ca nu poti face sport; incearca macar exercitii cum se practica la scoala la orele de sport.
Ca dieta, elimina alimentele bogate in carbohidrati, zaharuri. Deci fara prajeli, paine, paste, sucuri din comert. Bazeaza-te pe multa apa, legume, fructe, lactate si carne slaba fiarta sau la gratar. Multa rabdare si succes!

| Yssy12 a răspuns:

Eu nu iti spun din experienta mea ci din experienta mamei mele. Ea la 17 ani s-a ingrasat rontaind in timp ce invata, asa ca urca scarile de 5 ori [4 etaje] si le cobora. A renuntat da rontait si nu a mai mancat dupa sase. Eu acum sunt de fel plinuta, si am observat ca nu prea conteaza CE mananci ci CAT mananci. Adica poti manca chipsuri dar doar 5 nu toata punga, poti manca ciocolata dar doar o patratica pe zi. Dar la ce trebuie sa renunti NEAPARAT? Carnea de porc. M-am ingrasat intr-un week-end 3kg mancand carne de porc de Craciun. Bafta big grin