| uNKN0Wn a întrebat:

luni am examenul de admitere la liceu, si am emotii URIASE! Cum scap de ele? Nu pot sa ma gandesc la altceva decat la asta! Ajutor!

Răspuns Câştigător
| Dean1996 a răspuns:

Salut @ku0Q,si eu sunt clasa a VIII-a si am luni examenul la romana.Iti voi spune un lucru pe care probabil l-ai auzit de sute de ori, si care il stii si tu: DON'T BE AFRAID.Gandeste pozitiv,respira adanc,si gandeste-te in felul urmator: Am emotii pentru ca am invatat! Am invatat si voi lua nota mare! Iti spune chestia asta o persoana foarte emotiva,dar care,desi are examenul luni,nu ii e frica absolut deloc[stiu ca ti se pare foarte ciudat,si mie mi se pare]. Gandeste-te ca daca ai emotii uriase,inseamna ca ai invatat! Daca ai invatat,stii! Inseamna ca vei lua o nota mare,si plus ca nu va fi asa de greu,daca lucrezi din culegeri de teste nationale[subiecte posibile],vei vedea ca e foaaarte usor,totul se rezuma la atentie si concentrare,aproape fiecare subiect[bine,eterna literatura,unde mai trebuie sa inveti,fabula,pastelul,nuvela si schita,se stie asta].Dar fii optimista,si vei vedea ca lucrurile vor fi in regula! Sa nu intri in examen plina de emotii,ca UITI TOT. Iarasi,iti zic din proprie experienta,gandeste,respira adanc,nu-ti ia nimeni capul,si fii POZITIVA,chiar daca nu stii un subiect sa zicem,nu te agiti:,,Vaaai nu stiu,ce ma fac, conteaza 0, 5, voi lua 9, 5 daca fac restul bine, etc." NU! Nu fa asta ca-ti distrugi toata concentrarea acumulata si toata munca pe parcursul acestor patru ani de zile.Respira adanc,gandeste pozitiv,si intra in examen cu gandul asta: "Le inchid eu gura, voi lua 10, 50!laughing". Citeste cu atentie textul,si intrebare,caci adesea jumatate din raspuns se afla in intrebare,si,fi relaxata[si mie mi se parea imposibil asta,crede-ma]. Asadar,gandeste-te ca examenele astea vor trece,mai e putin,o saptamana mai avem,fix pana vinerea viitoare,si scapam de tot! Nu e foarte mult,atat mai avem sa tragem, si dupa, 3 luni suntem liberi ca pasarea ceruluilaughing.Sa nu ai emotii,pentru ca vei face tot, si vei lua nota mare.
Succes la evaluarile nationale, la toti care sunt a VIII-a!

| Danaila_Raluca_2000 a răspuns (pentru Dean1996):

Bună! Și eu sunt a VIII-a și am mari emotii pentru examen. Am învățat din greu, îmi poți spune te rog, dacă vrei, ce note ai luat în examen?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la magazinele naturaliste si cumparati flori de Bach.
Stai linistit/a.Totul va fi bine.
Iti urez succes.
winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,@ku0Q!
In primul rand,daca ai examen,n-ar trebui(cred eu) sa stai pe 'net, ci sa mai inveti.
Cat despre emotii, daca te lasi coplesit de ele... fail! Am patit-o aproape si eu odata.
Du-te la magazinele naturaliste si cumpara-ti flori de Bach.Sunt niste picaturi de la care scapi de emotii si te linistesc.
Succes la examen.happy

| BOSSSTANFLORIN a răspuns:

PAii parerea mea ar fi casa iesi cu prieteni undeva sau casati gasesti un hobii ceva si o sa scapi...sau incerca sa pierzi timpul intr-un fel