| dragon3 a întrebat:

luni ma voi duce sa imi fac buletin, problema este ca mama mea ma vrea imbracat in acest fel:
-camasa alba(cu un guler enorm)
-cravata neagra
-sacou negru
-pantaloni(din aia cu dunga facuta la calcat)
-pantofi din piele
-tuns periuta (par de 0.5 cm)

Eu as vrea sa fiu imbracat asa:
-tricou(nu neaparat cu model, poate fi si unul alb)
-pantaloni scurti
-adidasi
-sa fiu tuns cum sunt tuns de obicei(par cam de 4 cm ridicat in dreapta

problema este ca am avut o cearta destul de serioasa cu mama care a sunat cam asa:
EU: E poza mea si ma imbrac cum vreau in ea, nu iti bate joc de ea ca o sa o port cu mine 4 ani.
MAMA: Eu te-am facut pe tine,deci poza aia e a mea nu a ta.
EU: Da tu nu intelegi ca eu o sa port poza aia cu mine si de mine o sa rada colegii de la liceu,nu de tine.
MAMA: Nu, nu inteleg de ce te mai certi cu mine ca deja stii ca nu imi pasa de tine.

Puteti sa imi spuneti cum sa o conving pe mama sa ma lase sa ma imbrac cu ce vreau eu?

Răspuns Câştigător
| IHaveQuestionsINeedAnswers a răspuns:

Pai,in primul rand poarta-te frumos cu ea. Este totusi buletin,iar eu iti recomand sa accepti partea cu camasa si sacou (cravata optional),iar parul sa ti-l faci cum vrei tu. Eu cred ca ar accepta mai usor asa,daca te imbraci cum vrea ea macar. Oricum,ideea de imbracaminte nu e rea! Tine cont de faptul ca e un buletin, nu o poza normala. Si oricum, pantalonii si pantofii sunt irelevanti, pentru ca nu o sa se vada. Si crede-ma, nu o sa rada nimeni de tine. Sper ca ti-am fost de ajutor.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand poza se face de la umeri in sus, asa ca poti fi si in chiloti. Iar daca te imbraci in alb ai sa ai o surpriza si anume o sa iti puna ei o carpa neagra pe tine pentru ca poza de buletin nu se face imbracat in culori deschise pentru ca nu iese contrastul cum trebuie. Chiar scrie mare la biroul ala la care se fac pozele

| Radu284 a răspuns:

Nu stiu ce relevanta au pantalonii si adidasii, cand ei oricum nu apar in poza.

In locul tau, i-as spune mamei ca e poza mea de buletin, si ca o faci cum vrei tu si gata, fie ca-i place fie ca nu. Nu e nimic de discutat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Ai trecut de faza de buletin de zici asa? sau nici macar 14 ani nu ai? cica " Nu e nimic de discutat" rolling on the floor) tu uiti de cine ii da lui de mancare si il imbraca radule raducule.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Endoryusutule, sunt un pic mai mare decat crezi. Faptul ca cineva iti da sa mananci nu inseamna ca are drepturi depline asupra ta, stii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Nu stiu, sunt pe "painea mea" de multi ani asa ca am uitat, tu ce zici?

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt "pe painea mea" de vreo ~15 ani. Eu zic ca daca ai facut pe cineva, si ii dai de mancare, nu ai drepturi depline asupra lui/ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Sa iti amintesti chestia asta cand o sa ai copil, si vrea sa faca poza de buletin, nu neaparat ca cel de mai sus, dar daca vrea sa fava cu " creasta si cercel in nas sa nu comentezi! laughing. cat despre restul, ce sa zic, eu ma bucuram ca avea cine sa imi dea de mancare ca putea sa isi puna palma in cur si sa plece ca altcineva, dar na, tu poate ai mentalitatea asta ca ai dus-o mai bine. cine stie

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu am dus-o tot timpul bine cand eram copil, mai ales inainte de 90.
Dar cand voi avea copii, le voi da libertate destul de multa, pentru ca as vrea sa le fiu prieten, si sa mai am o relatie cu ei si dupa ce nu mai au nevoie de mancarea mea happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Depinde de mentalitatea fiecaruia, daca e ca asta de sus care ii pupa in cur pe altii oricum te.ai purta cu el tot amici ii alege, daca e ca mine, te va baga in seama si dupa ce pleaca pe calea lui. vei vedea intr.o zi. numai bine

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saracutul de ei ii pasa mai mult de ce vor colegi decat aia care ii da de mancare. de ce nu le ceri bani de buzunar la colegi? pupincurist ca si restul

| Gh3oK1ll3r a răspuns:

Salut,
Sincer, nu stiu, daca a zis ca nu-i pasa de tine si dupa ce a mai zis, nu prea ai cum s-o convingi. Dar ai putea sa-i zici ca nimeni nu-si face asa poza, si o rogi frumos, cu voce calma. Daca nu reusesti, zii ca nu mai vrei sa faci poza laughing

| dragon3 explică (pentru Gh3oK1ll3r):

Eu mereu fac totul calm, ea tipa la mine iar eu vorbeam incet.
I-am spus si ca nu vreau sa fac poza, dar s-a uitat la mine a ras si a zis, ca sunt obligat sa o fac.

| Gh3oK1ll3r a răspuns (pentru dragon3):

Fiecare parinte are moduri diferite de abordare a unor probleme. Intreab-o de ce face asta, si de ce nu te lasa sa ai un cuvant in toate treaba asta. Incearca sa-i promiti anumite lucruri pe care le crezi ca ea ar vrea sa le faci si poate asa ar fi dispusa sa te lase sa mai modifici tinuta. Daca nici cum nu vrea, n-ai de ales, poate ai putea sa-i ceri si ajutorul tatalui.

| dragon3 explică (pentru Gh3oK1ll3r):

Parintii mei sunt divortati, tata e plecat in Italia si nu l-am mai vazut de 8 ani + ca mama nu mai are ce sa ceara de la mine(am note foarte bune la scoala,fara meditatii, sunt olimpic la engeza, nu i-am cerut niciodata ceva scump sa imi cumpere, nu stau pana noaptea tarziu afara, o ajut la treburiile din casa).

| Gh3oK1ll3r a răspuns (pentru dragon3):

Atunci ar trebui sa-i aduci in vedere toate aceste lucruri, si sa-i zici, ca macar poza de buletin sa ti-o faci pe plac, ca pentru tine conteaza mult. Daca este nevie fa si comparatii legate de generatia asta degenerata, avand in vedere faptul ca ai atatea aspecte pozitive.