| Hemmingsophobic a întrebat:

Ma confrunt cu o mare problema. Nu ma tai, nu ma droghez, nu beau, nu fumez, pur si simplu ma urasc. Stiu ca e păcat de la Dumnezeu, dar pur si simplu când vad alte fete din clasa, mi de par de mii de ori mai frumoase ca mine si ma simt complexata si defecta. Am atâtea defecte încât nici nu pot număra pe degete. Chiar nu vreau sa ma machiez, sa-mi stric tenul. Dar ma simt super hidoasa cu ochii mei mici, obrajii de hamster si nasul de cartof. Ajutor!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asa sa fi? Adica tu te-ai descris asa. Asta e parerea tahappy
Hai sa iti spun ce vad eu.
Eu vad o fata in primul rand sincera care are nevoie de mai multi prieteni.
Tu crezi ca asta conteaza? Ai o gura, ai doi ochi si un nas intre. Esti om. Dumnezeu te-a creat dupa chipul si asemanarea lui mai sti? La fel si pe mine si pe fetele din clasa ta si pe toata lumea. Numai ca acele fete se machiaza, cum zici tu, din cauza ca vor sa fie mai frumoase. Mie imi suna asta ca si cand ele nu ar fi frumoase fara machiaz.
Eu unul, acum ceva timp, si eu ma uram. Dar eu ma uram pentru ca nu imi gaseam locul in lumea asta, nu gaseam acei prieteni care sa gandeasca ca mine. Dar acum, dupa ceva discutii pe TPU, am realizat ca exista cateva persoane ca mine, care mi-au deschis ochii.
Sa revin.
Eu sunt sigur ca in ochii cui trebuie nu esti asa. Doar mai trebuie sa gasesti acei ochi.
Esti asa cu un motiv, sunt sigur ca o sa il gasesti. Presupun ca esti inca la scoala. Ai timp si de fata ta crede-ma.
Mi-e mi s-a spus ca trebuie sa astept ca sa obtin ce vreau, dar o sa obtin in cele din urma.
Eu iti zic, la fel. Sa astepti. O sa vezi cu timpul si avantajele pe care le ai, ca persoana.
Sper ca te-am ajutat.
Numai bine happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Un raspuns corect! Felicitarile mele Bogdan! happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi happy

13 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De ce nu priveşti altfel lucrurile?
Când mergi pe stradă, uită-te la alte fete şi vei vedea DESTULE care par/sunt de "mii de ori" mai URÂTE decât tine rolling on the floor

Deci, chiar NU ai nici un motiv ca să fi complexată din această cauză!
Cine te va plăcea, te va plăcea aşa cum eşti happy

Toate cele bune!

| lpavel a răspuns:

Msc! M-ai facut sa rad cu pofta! laughing)
Eu sunt sigur ca nu esti asa, iar apoi cum te-ai descris, nici nu iti dai seama ce calitati rare ai! Cand il vei intalni pe adevaratul EL si iti va deschide ochii cum esti de fapt atunci vei stii, si nu vei mai vorbi asa de tine, pana atunci ai putina rabdare si nu te compara cu niciuna, fiecare fata are farmecul ei iar a ta ...nu am cuvinte, crede-ma esti speciala! happy O seara frumoasa!

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Eu spun sa incetezi cu aberatiile astea!
Am numarat deja vreo 5 calitati si tu tot te urasti!

Pe bune acum... nu te droghezi,nu bei, nu fumezi si tii la sanatatea ta. Ce vrei mai mult de atat? Intreb doar.

Ochii mici, obrajii de hamster si nasul de cartof? Fii serioasa! Cel mai probabil te simti prost intrucat esti o fata timida sau care nu este la fel ca ceilalti si incerci sa gasesti scuze in aspectul tau.

Te simti complexata intrucat generatiile noastre au ajuns sa se ghideze numai dupa corp si lucruri de genul.

Nu te droghezi, nu bei, nu fumezi. Sincere felicitari pentru asta!
Nici eu nu fac aceste lucruri si chiar ma bucur sa vad ca mai exista exemplare care nu se iau dupa tot ce face "turma".

Nu vrei sa te machezi? Si ce?
O sa para absurd ce zic acum dar urasc persoanele care exagereaza cu machiajul. Adica na, e okay la un eveniment sau ceva dar mi se pare exagerat sa vii in fiecare zi la scoala ca la parada modei.

Crezi ca eu am numai calitati?
As putea sa-mi fac liste intregi de calitati dar la sigur as putea sa-mi umplu si cateva cu defecte.

Toata lumea este asa! Toti avem defecte si calitati!

Ai atatea calitati care in ziua de azi aproape ca nici nu mai exista...
Si tu te vaiti de niste defecte care sunt doar in capul tau? *Cel mai probabil.*

Eu am defecte care nu imi incap pe o foaie A4! Dar am si calitati care sa le compenseze!

Asa esti si tu! Asa este toata lumea!
Chiar si in cel mai intunecat loc poate sa existe un beculet care sa lumineze calea.
Cica "ochi mici si nas de cartof". Probabil ca lucrurile astea sunt doar in capul tau.
Ai grija sa-ti pastrezi calitatile pe care le ai deja. Sa nu te droghezi, sa nu bei si sa nu fumezi! Faci bine ceea ce faci!

Daca vrei o parere sincera atunci lasa undeva o poza cu tine. *mesaj, felicitare sau chiar aici*

Asa o sa vedem cu totii daca exagerezi *asa cum credem cu totii banuiesc* sau daca ai dreptate.

Btw, hamsterii sunt draguti.
Succes!

| Hemmingsophobic explică (pentru RainmakerX):

Îți mulțumesc pentru răspunsul tău. Dar sa știi ca nu eu mă fac sa mă simt așa. Mă simt așa de cand m-am certat cu cea mai buna prietena a mea, pentru ca s-a plictisit de mine, și am aflat de la mai mulți ca mă barfea și nu era așa de buna cum credeam. Ei bine, lumea a uitat ușor de asta. Acum ea este frumoasa, populara și toată lumea o place, deși s-a purtat oribil cu mine. Pentru ca nu mă înțeleg cu 'populara clasei', mulți colegi mă tratează cu indiferenta, ceea ce m-a durut și m-a făcut sa mă uit în oglinda și sa mă urăsc.

| RainmakerX a răspuns (pentru Hemmingsophobic):

Am inteles...
Sunt intr-o situatie similara cu a ta chiar daca sunt baiat. Mie imi place cum arat dar nu la fel spun si cei care ma vorbesc pe la spate.

Aud destul de des fel si fel de comentarii legate de aspectul meu *asta intrucat nu am decat vreo 3 prieteni*. Restul se gasesc toti sa comenteze...

Eu la un moment dat ajunsesem sa-mi doresc sa ma ignore toti.
Anul trecut as fi vrut sa ma duc la scoala si sa nu fiu nevoit sa vorbesc cu altcineva cu exceptia colegului de banca *cel mai bun prieten*.

Sincer, imi doream sa ma ignore.
Da-i naiba de colegi! Nu ai nevoie de ei! Nu ai nevoie de niste prefacuti!
Cine o sa te placa, o s-o faca pentru ceea ce esti.

Cat despre acea "populara". Las-o asa. Ignora-i pe cei care te ignora si nu mai pune la suflet toate lucrurile false.

| R0R0 a răspuns:

Buna!

Nu te mai simti complexata.Fiecare om are anumite defecte, dar nu trebuie sa te gandesti mereu la asta. Traieste-ti viata ca si cum nu ar exista. Ca doar o viata ai. Imprieteneste-te cu noi oameni. O sa primesti complimente. Daca inca nu le-ai primit, fii sigura ca e din cauza invidiei, nu din cauza aspectului tau. Si aici, crede-ma, iti vorbesc din proprie experienta. Trebuie sa alegi cu grija oamenii pe care ii vrei in jurul tau. Fiindca majoritatea au 2 fete.

Bafta!

| peperonies a răspuns:

Poate e timpul sa te apuci de fumat, baut, drogat si taiat.

| Madesz a răspuns:

Fiecare e frumos în felul lui. Hai pe privat să discutăm.

| Band12Nikki a răspuns:

Buna!
Nu pot sa cred ce poti spune despre tine.
Ai incredere in tine. Uita-te in oglida si spune-ti ca esti frumoasa asa cum esti. Nu asculta pe numeni daca te jignesc. Tu esti tu. Daca te crezi urata incearca sa te faci frumoasa. Adica nu neaparat machiaj dar ni-ste accesori personalizate nu ar merge rau. Ai fi mai mult tu. Nu esti urata. Sunt sigura ca esti foarte frumoasa. Incearca sa zambesti mai mult. Nu exista om urat. Cu totii suntem foarte frumosi. Tot ce iti mai pot spune este sa fi tu, si sa incerci sa te iubesti cat de putin poti. Pentru ca esti unica.
Sper ca te-am ajutat.

| Band12Nikki a răspuns (pentru Band12Nikki):

Cate putin, cate putin si o sa ajungi sa te iubesti mult mai mult.