| Yasmin875 a întrebat:

Mereu sunt foarte nervoasa.Azi m-am certat cu mama si m-am enervat așa de tare că îmi venea să îi dau un pumn dar m-am abținut ca să nu îi sparg capul si am spart un geam din casă și mi-a curs mult sânge din mână și mi-am dat-o cu iod si cu spirt ca să îmi treacă mai repede. Tata a pus altul în locul lui ca mai aveam un geam în casă.Eu peste 2 săptămâni mă duc la mare si vreau sa îmi treacă până atunci.Mi-a curs sânge din 4 locuri din mână dreaptă am murdărit si fața de perna si pe picior m-am murdărit tare(noroc că am avut pantaloni scurti).Eu fac crize de nervi aproape zilnic ca nu îmi convine nimic.Ce să fac ca sa ma calmez? Odata m-am enervat așa de tare că i-am invinetit ochiul unei fete.Anul trecut i-am rupt cămașa unei colege ca a deschis geamul si imi era frig si m-am enervat si am sărit pe ea si am rupt cămașa.Intrebarea mea este: O să îmi treacă mână peste 2 săptămâni că plec la Costinești?

Răspuns Câştigător
| Notmyaccount a răspuns:

In mod normal in doua saptamani ar trebui sa se cicatrizeze dar cred ca vei ramane cu un semn. Si daca ti-a curs atat de mult sange precum scrii tu, ti-as recomanda sa iti faci niste analize.
Cu crizele astea de nervi e maai complicat. Nu cred ca ai nevoie de psihoterapeut. Ar trebui sa inveti sa te exteriorizezi altfel. Deexemplu poti vorbi cu cineva ca sa te descarci, poti sa faci sport, poti sa plangi... Nu trebuie sa lasi nervii sa te stapaneasca pe tine ci tu trebuie sa ii stapanesti pe ei. Fii stapana pe tine, pana la urma tu te cunosti cel mai bine. Nu iti face rau nici tie nici altora.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un consult la psihiatru ar fi recomandat

| mentholinks a răspuns:

Cand te mai enervezi asa pe cineva roaga persoana in cauza sa-ti frece doua randuri de palme ca sa te calmezi. Pe bune acum, sa stii ca nu e normal comportamentul tau si pe viitor se poate agrava si vei avea multe de pierdut.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu-ti fa probleme. In 2 sapt sigur mai gasesti tu un motiv sa-ti mai tai ceva. Ia-ti un spray cu piper si cand te enervezi da-ti cu el in ochi, iesi mai bine.

| Yasmin875 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu o să mă mai enervez.Sunt fericita ca ma duc la mare si stau cuminte.Trebuie să fiu frumoasă acolo.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Yasmin875):

Stim, stim, esti o fata minunata.

Răspuns utilizator avertizat
| Ara997 a răspuns:

1. dar oare parintilor in cat timp le trece "rana" facuta de tine?
2. ai un temperament coleric si o educatie cam shubreda si asta o sa -ti aduca multe necazuri.
3. cine iti sponsorizeaza tabara de la Costinesti? - sau lucrezi si te intretzii singura cumva?

p.s. pe timpuri era o povestioara in manualul de clasa 4 cu un parinte care batea cate un cui in usa decateori copilul se purta urat.
Intro buna zi tatal s-a imbolnavit a cazut la pat si i-a amintit fiului de comportamentul lui... fiului i-a parut rau atunci, a luat un cleste si a scos toate cuiele.
Tatal cu ultimele puteri i-a aratat usa:
Gaurile ramasesera acolo.
p.s. maturizeaza te!

| Alexandruuu88 a răspuns:

Ar cam trebui...Iti recomand sa mergi la farmacie sa iti cumperi stresclin, nervocalmin (de la produse naturiste)Si sa bei ceaiuri (sunatoare, lavanda, tei)

| AnaMaria2005love a răspuns:

Daca rana nu este chiar atat de adanca cred ca da, o sa iti treaca! Dar iti recomand cam peste 4, 5 zile sa iti cumperi acel spray....Cicatridina spray.Iar pentru crizele de nervi iti recomand sa te duci la un psihoterapeut pentru a invata sa iti gestionezi emotiile negative si un mod de a te elibera de ele.

| cristinamnt a răspuns:

Hey,in legatura cu crizele de nervi:RESPIRA.Cand te enerveaza cineva, respira, controleaza-te si, eventual, injura in gand.

| pruneeex3 a răspuns:

Cu crizele de nervi iti recomand ca, atunci cand te enervezi sa iti spui in gand "Calmeaza-te, nu e normal ce faci"
Cu mana, daca nu e rana adanca va trece, dar totusi te poti duce sa consulti un doctor in privinta ei