| GoodLuck15 a întrebat:

Buna TPU.
Nu mai suport tara asta si scoala asta din Romania.
Vreau sa ma las de ea dar parintii se opun.
M-am saturat sa ma trezesc de dimineata si sa merg degeaba intr-o cladire plina de oameni cu care nu ma inteleg si unde stau 4-5 ore degeaba.
Si mai e si discriminarea asta cu scolie inchise.Ce dracu au astia frate in cap? Cum poti sa inchizi anumite scoli si altele nu cand in toata tara e viscol si ninsoare.Mai baga motivul ca in unele scoli e caldura si etc...dar voi nu va ganditi ca pana la scoala e un drum de parcurs sau credeti ca imediat cand iesi pe usa esti in incinta scolii.
M-am saturat de toata tara asta si de tot ce inseamna sistemul de invatamant romanesc.Cum as putea sa conving parintii sa ma lase sa renunt la scoala desii am doar 8 clase.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand ai sa ajungi peste cativa ani sa cari nisip cu roaba sa vezi ce ai sa regreti aceste vorbe. Parintii nu iti vor raul. Au trecut prin asta si au vazut destule exemple de puturosi ca tine care au abandonat scoala si abia traiesc de pe o zi pe alta. Asa ca du-te si fa-ti datoria de elev.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zi le ca e nevoie si de muncitori necalificati, wc urile nu se spala singure, scarile de bloc nu se curata singure, sacii de ciment nu se cara singuri pe santier samd.

mereu e nevoie si de munca necalificata intr o societate

| OldSoul a răspuns:

Scoala asta e un rau necesar, deci nu prea ai ce face, eu zic ca e mai bine sa termini cel putin liceul asa cum e el.
Stiu ca e cam greu si oarecum fara rost dar sincer bucura-te de aceasta perioada, ca, daca renunti la el in loc sa ai 4 ani de "vacanta" o sa ai 4 ani de munca, deci nu cred ca ai chef sa-ti rupi spatele asa devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii iti vor binele, crede-ma.Ar trebui sa continui scoala pentru ca nu o faci pentru ei, ci o faci pentru viitorul tau. Gandeste-te ce vei face in viitor, ori vei ajunge vai de capul tau pe banii parintilor sau si mai rau pe strazi daca nu te primesc ai tai.Si eu sunt tot a 8a si am avut 2 ani scoala de dupa-masa, in rest de dimineata si nu ma plang si in orice tara te duci o sa trebuiasca sa te trezesti de dimineata ca sa poti merge la scoala indiferent daca vrei sau nu.De acele 4 5 ore inutile de stat la scoala ai mare dreptate, adica sunt unele materii care nici nu isi au rostul si care nu te vor ajuta in viata.De acea discriminare sunt perfect de acord, adica mai bine aveam vacanta 3 saptamani cum a fost si anul trecut doar ca nu, ei au luat o saptamana din vacanta de iarna si au adaugat-o la paste.

| GoodLuck15 explică (pentru anonim_4396):

Ai perfecta dreptate dar totusi ce e cu prostia asta sa iei o saptamana din aia de iarna si sa o bagi la aia de paste.Da ce nu puteau sa lase 3 saptamani aia de iarna si 2 aia de paste adica ce cumva ii costa sa adauge o saptamana de vacanta si trebuie sa faca mutarilaughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Adevarat graiesti maria ta
big grin

| PANZER42 a răspuns:

Te invat eu... ungi cladirea cu untura intr-o noapte, dar vezi sa ai untura buna, cat mai proaspata, neaparat untura, cu ulei nu merge, si apoi te duci repede acasa, vezi sa nu te vada nimeni, iar pana dimineata toti cainii din oras or sa vina si or sa manance scoala si Evrika! Nu ai facut nici cele 10 clase obligatorii, in contextul in care astia se dau peste cap sa reduca abandonul scolar. Kido, get a life!