| aleexkdos90 a întrebat:

Bună TPU! Sunt clasa a9a și din a10a vreau să mă transfer la alt liceu, momentan sunt la un liceu tehnologic și vreau să mă transfer pe un profil artistic (desen) inițial acolo am vrut. Am note bune, n-am absențe, n-am media scăzută la purtare. Întrebarea este: Transferul se va face in vară spre toamna? Vreau să mă duc să mă interesez la secretariatul liceului. Știu că voi da doua probe

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cererea de tarnsfer se poate depune DUPA terminarea anului scolar si numai dupa ce dai toate examenele artistice si diferenta de obiecte si evidnet daca indeplinesti conditiile impuse de lege: medii egale sau mai mari ca ale ultimului intrat la liceul de arta.

In orice caz, daca toate locurile sunt ocupate, indiferent ca tu ai medii mari si esti eligibila, directorul de la Liceul de arta POATE sa-ti respinga cererea de transfer.
Bineinteles ca merita incercat. Succes!

| aleexkdos90 explică (pentru Violleta2022):

Trebuie neapărat să mă interesez de locuri, de asta îmi e frică

| Violleta2022 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Nu ai cum sa te interesezi acum de locuri, ca asta este numai decizia directorului, cand va primi cererea ta de transfer.

| Violleta2022 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Sfatul meu este: straduieste-te sa inveti pe rupte acum, sa-ti ridic mediile la toate obiectele, fiindca un copil cu note FOARTE mari impesioneaza profesorii si toti il doresc sa-l aiba in scoala lor, ori foaia ta matricola va vorbi de la sine, de cat de bun si silitor esti.

| aleexkdos90 explică (pentru Violleta2022):

Momentan o am 9, 47, lupt din ce in ce mai mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Esti la mare risc, fiindca este sub 9.50...

| aleexkdos90 explică (pentru Violleta2022):

Nu chiar că la unele materii mai îmi trebuie note, chimie, istorie, și le-am calculat iar și mi-ar ieși pe 9, 50, trebuie sa învăț pe rupte lunile astea rămase, am ambiție, trebuie să-mi ating obiectivul

| Violleta2022 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Exact asta spun si eu: trage tare, ca sa-ti ridici mediile si sa ai un atu in maneca, pe care directorul de la liceul de arte nu l-ar putea respinge, cand vede ca esti un copil eminent.

| sierra1 a răspuns:

DACĂ ți se aprobă, te transferi in septembrie

| aleexkdos90 explică (pentru sierra1):

și cererea de transfer se transmite în vară? sau când trebuie?

| sierra1 a răspuns (pentru aleexkdos90):

In august o DEPUI, n-o transmiți