| georgiana25 a întrebat:

Buna tuturor. Am o mica "problema". De cate ori ma ingras pun numai pe burta. Cum as putea sa scap de ea, in afara de mersul la sala, ceva accesibil la care pot apela eu personal :d. Ce alimentatie pot avea incat sa nu se mai puna sad? Funda big hug

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heylaa! kiss
Uite...acum 2 saptamani mi-am propus sa mai slabesc putin, dar mai ales sa mananc mai sanatos.Asa ca am inceput prin a inlocui painea alba cu cea neagra,pe care o mananc oricum in cantitati cat mai reduse. Apoi,am eliminat dulciurile din alimentatia mea si le-am inlocuit cu fructe(mere,pere,pepene).Am inceput sa consum mancaruri fierte, si nu prajite.
Am zis sa fac si putin sport, asa ca in fiecare seara mergeam cu bicicleta sau alergam 10-15 minute. dimineata faceam exercitii usoare,pe care le-am gasit pe net.(Poti cauta si tu pe net,vei gasi exercitii pentru diferite parti ale ccorpului).
Iar,azi de dimineata, cand m-am cantarit, am observat ca in 2 saptamani, slabisem 2 kg :O. chiar m-am bucurat si sunt decisa sa continui cu asta,fiindca nu este o "dieta" care sa solicite mari eforturi. happy
Asadar, te sfatuiesc sa elimini prajelile si dulciurile, sa mananci cat mai putina paine si cat mai multe legume si fructe. Mergi cat mai mult pe jos sau cu bicicleta si alearga macar 10 minute/zi.
Orice dieta ai alege, nu te infometa! Te poti imbolnavi. Asa ca slabeste sanatos, cu mult sport si alimente sanatoase. happy
Muult succes iti doresc! >>big grin

5 răspunsuri:
| Primo a răspuns:

Maninci mai putin si fa sport acasa alearga prin parc. abdomene

| Andreia06 a răspuns:

Ideea e sa mananci echilibrat. Nu trebuie neaparat sa tii o dieta stricta. Evita sa mananci seara si nu uita ca masa de dimineata e cea mai importanta. Iar sport poti face in casa, abdomenele sunt foarte bune.

| Cathea19 a răspuns:

Trebuie sa renunti la prajeli si la dulciuri si sa ai grija sa nu mananci fructe seara si sa nu bei multa apa inainte de a te culca.

| smileygirl a răspuns:

Buna! pai nu manca foarte repede,nu manca paine-o felie dimneata merge ca sa nu iti fie foame toata ziua, nu manca seara. sport sa faci tu.asa cum stii, poti cauta pe net lectii de tae bo, iesi cu rolele etc. sper ca te-am ajutat :*daca nu sunt bune sfaturile. sper sa te ajute altcineva!:*

| Andreasgr a răspuns:

Salut. Ai putea sa bei apa in loc de sucuri, sa manaci lucruri cat mai naturale si nu fast-food, chiar daca arata bine, in afara de sala, ai putea sa incerci sa alergi cate putin in fiecare zi; a da, si vezi ca si dulciurile ingrasa ( am vazut pe pielea mea ) - de fapt cam tot ce arata bine in ultimul timp ingrasa : cartofii prajiti, chipsurile, hamburgerii etc.
Uite, se spune ca o data pe saptamana trebuie sa mananci carne alba si carne rosie. Asta inseamna peste si carne de porc sau de altceva. Prajelile ingrasa.
Dar daca mananci din toate astea (''rele'') foarte rar, nu patesti nimic.
Mai consulta un nutritionist, poate iti da mai multe idei.