| IasminaMaria a întrebat:

Imi puteti spune si mie momentele subiectului la morometii vol 1de marin preda si hagi tudose de brebu delavrancea?

1 răspuns:
| Biuka a răspuns:

Morometii.

S-a nascut in comuna Silistea, Gumesti, jud Telorman (Campia Dunarii). Tatal sau, Tudor Calarasu era modelul personajului principal al romanului "Morometii", Ilie Moromete.

Dupa ce urmeaza clasele primare in satul natal, Marin Preda se inscrie la scoala normala din Abrud, care o continua la Gristur, Odorhei, apoi la Bucuresti.
Debuteaza in anul 1942 in ziarul Timpul cu schita "Parlitul".

Subiectul romanului: o mare parte a volumului intai prezinta intamplari petrecute de sambata seara pana duminica dupa amiaza. De la intoarcearea morometilor de la camp pana la fuga Polinei cu Birica. Actiunea primului volum incepe intr-o seara cand numeroasa familie a lui Ilie Moromete se intoarce de la camp.

Astfel, inca din expozitiune ne sunt prezentati membrii acestei familii : Ilie Moromete (capul familiei), Catrina (sotia lui, cu 10 ani mai tanara), copiii-Paraschiv, Achim si Nila – baietii din prima casatorie a lui Moromete si Tita, Ilinca si Niculae copiii pe care acesta ii avea cu Catrina.

Cel dintai moment care aduna familia este cina. Morometii se afla stransi toti in jurul unei mese: "Cei trei frati vitregi stateau in afara tindei ca si cum ei ar fi gata de plecare, prevestind parca fuga la Bucuresti; inspre vatra mai aproape de oalele de mancare era Catrina iar langa ea, Niculae si fetele. Moromete statea in capul mesei "aflandu-se si acum parca deasupra tuturor".

Desi cina ca gest ritualic are o semnificatie simolica de data asta releva si situatiile din sanul familiei, neintelegerile dintre cei trei din prima casatorie si fratii lor dupa tata; lipsa de respect a celor dintai fata de mama lor vitrega; pozitia autoritara a tatalui lor( nevoit sa fie dur pentru a obtine unitatea familiei ) nemultumirile mezinului Niculae trimis in fiecare zi cu oile, desi el voia sa invete.

Conflictul dintre Catrina si baietii cei mare era alimentat si de sora lui Ilie Moromete, Maria...

http://www.e-referate.ro/......05-15.html -pentru Hagi Tudose.

Bafta la scris. :))