| C2r7i4s7s7 a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa va saturati de toata falsitatea din jurul vostru? In aceasta situatie sunt eu.am ramas fara nici o prietena buna din cauza unor barfe si acum ma simt foarte singura. eu sunt singura la familie pe deasupra, iar mama mea nu ma intelege.adica ea ma incurajeaza, dar na. nu e acelasi lucru ca si cu o prietena. sunt foarte sensibila si daca tin in mine o problema ma afecteaza. plang in fiecare zi si ma simt oribil. as vrea sa se termine tot. sa ma trezesc intr-o zi si nu mai fiu privita asa cum sunt. sunt timida si logic nu am incredere in mine si nu imi place sa fiu in centrul atentiei... asa ca, intrebarea mea e: cum pot scapa de timiditate? Mie mi se pare extrem de greu, mai ales in situatia in care sunt(colegii au parerea asta despre mine de 8 ani). + ca mereu ma simt fara viata. parca as fi o lamaie stoarsa... ce pot face? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Aly07 a răspuns:

De timiditate scapi intr-un singur mod, trebuie sa te pui singura in situatii in care in mod normal ti-ar fi frica sa te afli. De exemplu, daca ti-e frica sa vorbesti cu persoane pe care nu le cunosti bine, incepe sa faci acest lucru. Incepe cu ceva usor, cu vanzatoarea de la magazin de unde iti iei paine de exemplu. Totusi ai grija cu cine vorbesti.
Acum mergem catre cealalta problema. Spunandu-ne ca plangi destul de des si ca mereu te simti fara viata ma face sa ma gandesc doar la faptul ca ai intrat in depresie. Poti cauta mai multe detalii pe internet despre asta. O solutie ar fi sa zambesti happy. Zambind impiedici gandurile negative sa-ti umble prin minte. Daca nu poti si nu poti puneti un creion in gura. Nu nu glumesc, tine un creion in gura si ai sa vezi ca nu te poti gandi la lucruri negative deoarece creierului tau i se transmite ca nu zambesti, deci esti bucuroasa. Este un videoclip pe YouTube, dar nu-l mai gaesc acum, acolo iti explica mai bine. Daca il gaesc iti dau de stire.

Ceau!
P.S. Nu uita, zambeste! happy

| Aly07 a răspuns (pentru Aly07):

Ma corectez. [...] creierului tau i se transmite ca zambesti, deci esti bucuroasa"

| misticname a răspuns (pentru Aly07):

Tare faza cu pixul, chiar a functionat si ma gandeam ca e doar o prostie postata pe net pentru like-uribig grin.ms ca m-ai ajutat si pe mineD

| Aly07 a răspuns (pentru misticname):

Ma bucur!

Bafta! happy

6 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Pai asta e problema -Trebuie sa iti faci prieteni sa merite si sa aiba incredere in tine si tu la fel in ei.Pe cei falsi nu ai poti numi asa!

| misticname a răspuns:

Acelasi lucru mi se intampla si mie, sunt la fel ca tine foarte dezorientat.Pot spune ca am primit sfaturi de genu"incearca sa ai incredere in tine" "Fii mai curajos"...Ma rog ai inteles tu ideea.De timiditate nu cred ca o sa scapi foarte usor. Uite http://personalitatealfa.com/blog Intra pe site-ul asta poate te ajuta....Mult succes