| CristinaCriss321 a întrebat:

vreau niste sfaturi va rog, eu sunt o eleva foarte desteapta si silitoare insa la matematica nu ma prea descurc, am luat un 15/20 si nu stiu cum sa le spun parintilor. sfaturi?

5 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Le spui ca ai avut o zi proasta. In fond, nu e atat de putin. Gandeste-te la cei care iau 5/20.

| Aberdeen a răspuns:

Da, ar fi foarte bine în primul rând pentru tine să înțelegi că nu nota pe care ai luat-o contează. Poți încerca să-i faci și pe părinții tăi să înțeleagă acest lucru. Menține-te pe linia de plutire la matematică, pe viitor, dar poți răsufla liniștită: te anunț că nu ești obligată să iei mereu note maxime. Nici nu e necesar. Nu nota te definește, ci cunoștințele pe care le ai.
15/20 nu e o catastrofă, absolut orice în locul tău putea lua o notă și mai mică. Asta nu înseamnă nimic; păcat că profesorii vă fac să înțelegeți greșit, la fel și părinții.
Succes în tot ce dorești, și nu te suprasolicita fără rost. Vei depăși situația și data viitoare va fi mai bine.

| MeForeverAlone a răspuns:

Spune-le și tu că a fost greu testul, că au fost întrebări la care nu te-ai așteptat sau că lecția din care s-a dat testul n-ai repetat-o bine. Până la urmă n-o să te omoare de la un amărât de trei, nu? happy
Baftă, Cristina!

| Blackrose4 a răspuns:

Bună.
Le spui pur şi simplu că a fost foarte greu testul sau că nu te-ai putut concentra cum trebuie. Nu e o tragedie că ai luat o notă mică la şcoală, o îndrepți data viitoare. Plus că, nu putem fi buni la toate materiile. Părinții ar trebui să înțeleagă asta.

| NakaTaka a răspuns:

II spui ca ai luat 15/20 simplu. Oamenii nu pot fi buni la orice cum cred parintii.