| ethanwestick a întrebat:

Să vă explic situația mea: în această dimineață am mers la liceul la care am fost repartizat să depun toate documentele aferente. Am intrat pe specializarea Matematică-Informatică; în liceul respectiv se oferă 3 clase pentru respectiva specializare: o clasă de Mate-Info cu Info intesiv şi 2 clase cu Mate-Info engleză intesiv, fiecare având 28 de locuri, eu optând pentru cea cu informatică. Neavând o medie foarte mare (comparativ cu ceilalți elevi) am întrebat-o pe secretară următoarul lucru: "Dacă nu am medie suficient de mare să intru în cei 28 de elevi de la Info intesiv voi fi mutat la engleză intensiv?", spunându-mi inițial că nu este posibil să intru la cea de engleză intesiv dacă nu la asta am optat pe carere, dar nici ea nu era foarte sigură.

Asă că vă întreb pe voi: A-ți trecut printr-o situație asemănătoare sau ştiți exact răspunsul? Orice ajută.

Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

La intensiv engl se va da sau s-a dat deja testare deci daca optezi pentru intensiv info si nu prinzi intriiautomat la info normal.
se mai fac si sforarii la repartizarea pe clase, stai linistita e bataie pe intensiv engleza dar daca esti fata desteapta iti recomand intensiv info.
succes

| ethanwestick explică (pentru Ara997):

1. Testărilea engleză se vor da în septembrie la noi
2. Nu sunt clase de info normal
3. Sunt băiat...

| Ara997 a răspuns (pentru ethanwestick):

F.bine te inscrii la intensiv info si stai linistit in toamna nu te duci la nicio testare. case closed
3. scuze

| DreamyAndBold a răspuns:

De obicei e concurenta mare la intensiv engleza, deci mediile de la intensiv info e foarte posibil sa fie putin mai mici.
In alta ordine de idei, din moment ce ai putut sa optezi pentru intensiv engleza ma gandesc ca ori aveai deja trecuta o testare de bilingv/intensiv engleza ori se va organiza in toamna. Nu poti ajunge intr-o clasa de intensiv engleza fara o testare in limba engleza.
Oricum, daca ai acea testare, vei fi repartizata in una din clase. Din toate. Tu ai intrat deja la mate-info, deci trebuie sa fii in una din acele clase. Un loc e al tau, fie ca e la info sau la engleza