| anonim_4396 a întrebat:

M-am dus la liceu si am vazut mate-info(intesiv informatica) si mate-info(intesiv engleza). Eu vreau la adoua clasa, ideea e ca pana acum nu a fost intesiv engleza. Dau test la engleza? :/

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

La specializări de intensiv/bilingv engleză ( sau altă limbă străină ) se dau probe de aptitudini/examen din engleză ( în acest caz )!

Dacă vrei să te înscrii la o specializare cu predare INTENSIVĂ a unei limbi străine, atunci este INDICAT să dai proba de "bilingv"!

"Conform Art. 11 din Anexa I la Ordinul MECTS nr. 4802/31.08.2010 privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal de stat, la specializările cu predare intensivă a unei limbi străine au PRIORITATE elevii care au susținut proba de verificare a cunoștințelor la limba modernă
Dacă, după repartizarea la clasele cu predare în regim intensiv a unei limbi moderne a candidaților care au susținut proba de verificare a cunostințelor de limba modernă mai rămân locuri libere, Colegiului va organiza o nouă probă de verificare a cunoștințelor la limba modernă." - SURSA :
http://cnion-creanga.ro/....../index.php

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| rocket1204 a răspuns:

Buna! Da, daca este profil bilingv limba engleza se da un examen la limba engleza. Poti da chiar examenul bilingv recunoscut in lume, insa acesta este mai greu, are mai multe probe si se percepe taxa de examen. Examenul pe care il dai la liceu/colegiu este mai scurt si mai simplu. Mult succes!