| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU!
In seara de 9 decembrie, mi-am facut doua teste de sarcina si au iesit pozitive. Ultima menstruatie am avut-o pe 28 octombrie. Sunt foarte speriata, deoarece cea mai buna dolutie ar fi sa il avortez; tin sa specific ca am 18 ani,si dau bac-ul in vara. Prietenul meu e extrem de suparat,problema este ca mama nu stie,si nici nu i-as putea spune,deoarece nu este deacord sub nicio forma cu prietenul meu, iar daca i-as da asa o veste ar innebuni mai mult ca sigur. Prietenul meu nu pare a fi constient in totalitate de ceea ce se intampla. Am vorbit cu el,si astazi mergem sa facem un ecograf si sa vorbim cu un ginecolog despre un eventual avort,care ar trebui facut oblitoriu. Sunt constienta de ceea ce se intampla,dar ma doare foarte tare ca trebuie sa il dau pe bebe afara,eu cea care ar fi trebuit sa il protejez. Va rog sa imi dati un sfat,va multumesc anticipat, o zi buna tuturor!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu avem ce sfat sa iti dam, e viata ta, viitorul tau asa ca e decizia ta

| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine, cea mai buna solutie este sa-ti iei inima in dinti si sa vorbesti cu mama ta, indiferent de scandalul pe care, meritat, ti-l va face. Scandalul va trece iar mama ta te va indruma cel mai bine. Nu-ti pune sperante in prietenul tau.

| Divy a răspuns:

Nu a-ţi fost niciunul conştient pentru că puteaţi să nu faceţi sau măcar să vă protejaţi. Acuma eşti conşteintă nee nu prea cred, oricum nu te doare nimic încă şi dacă mama ta ar fi făcut la fel şi te-ar fi "dat afară" era super mai scăpa lumea de oameni speriaţi care consideră avortul ca fiind cea mai bună soluţie.
Mă întreb de unde scoateţi bani de avort, dar nu contează voi să fiţi sănătoşi şi să vă bălăciţi în continuare în propria mocirlă.
Zi bună fetiţo sper să devii mai conştientă că nu eşti şi nici nu ai fost

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul tau poate peste 3 ani nu o sa mai fie, cel mai bine vorbesti cu mama ta ca sa te duca la un ginecolog bun.

| 91883563 a răspuns:

De ce a trebuit sa se ajunga la asta? Prezervativul este scump, incomod? In fine, ce s-a intamplat, s-a intamplat.
Ceea ce iti zic este sa lasi copilul sa se nasca. Sunt multe optiuni si multe lucruri pe care le poti face, insa nu cumva sa recurgi la a sfarsi o viata de om.
Da-l la o casa de adoptie daca nu poti sa ai grija de el, fa orice altceva in situatia asta nefericita, insa nu incheia o viata care poate fi traita din plin.