| Anonim373828ghojoiuff a întrebat:

Bunaaa! Am o problema PENTRU FETE sunt in a doua luna a menstruatiei mi-a venit la 32 de zile dar imi este foarte a abundenta. Data trecuta curgea foarte putin, iar acum curge prea mult, in ultimele 3 zile (de marti) si mi-e frica sa nu fie ceva grav sambata, duminica, luni curgea foarte putin putin. Am stat 8 ore cu acelasi absorbant(absorbant normal) iar acum mai mult de 3 ore nu (absorbant gros always de noapte) in noaptea asta am patat si chilotii, si pantalonii de pijama si patul.
Va rog ajutati-ma, imi vine sa plang iar mai tarziu trebuie sa plec la o prietena mai mica decat mine si nu pot sa imi iau absorbante cu mine ca dupa aia ma intreba ce sunt alea si are numa 9 ani si stau vreo 3 ore la ea.
-Vreau sa spun ca am 12 ani.

Răspuns Apreciat de Editori
| zurick a răspuns:

Nu ai nimic, ești la început, e normal să fie așa. Plus că absorbantul în mod normal se schimbă la 4 ore. Ia-ți în geantă un absorbant ( poate ai un buzubar de tip secret), nu e ca și cum mama acestei fetițe nu a avut vreodată. E normal să ai absorbante la tine, dacă vrei să nu te vadă cum îl scoti din geantă, pune-l în buzunarul de la spate și ia-ți un tricou lung. Oricum nu e o rușine să ai la tine, e normal să-l folosești.
Pe viitor vezi că există un soi de cutiuțe micuțe în care încap fix un absorbant.
App e normal să ai mereu unul la tine, nu poți să știi când întârzie sau vine mai devreme, mai ales că ți se poate regla ție și în timp
Eu in locul tău l-as pune in geantă și aia e, dacă te întreabă spune-i ce-i, oricum va afla la un moment dat.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar baietii nu pot sa raspunda? :/

Nu ai nimic rau. Pur si simplu asa este organismul tau. Nu trebuie sa iti faci griji.
O cauza este si stresul, nu te mai stresa atat. Totul o sa fie ok. Poti merge la acea prietena a ta si cand o sa fie nevoie o sa mergi la baie sa te schimbi. Nu trebuie sa lasi totul la vedere.

Pana o sa mai cresti, o sa tot ai astfel de "probleme", care nu sunt probleme.

Zi faina sa ai!

| Andreeush a răspuns:

Nu e nimic anormal la corpul tău, stai liniștită.

| Alle236 a răspuns:

E normal