| elena272 a întrebat:

Care ar putea fi cauzele pentru care creierul meu simte o anumita senzatie de pericol/amenintare? Pur si simplu simt un fel de,,inghetare", nu prea simt nimic si cand imi aduc aminte de socializare sau oameni parca ma ia cu palpitatii si simt o stare, emotie foarte intensa ca si cum raman blocata si simt ca lesin, nu imi mai simt corpul si am o stare de plutire(cred ca pe scurt ar fi fly and fight mode cred ca i se spunea). Pentru cei care vin sa comenteze ca am consumat/fumat sau am o boala, mai bine nu mai comentati, dar va rog spuneti-mi ce ar putea fi, anxietate prea intensa, dezechilibru/ blocare emotionala, trauma? Nu imi dau seama exact.

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.In situatii pe care corpul le percepe periculoase exista patru raspunsuri: fight, flight, freeze, fawn. Aparent pentru tine se aplica freeze, adica alegi sa faci fata situatiei prin disociere, pe ideea,, Daca nu fac/decid nimic, pericolul nu ma afecteaza."

| sabin89 a răspuns:

Aici pe site se dau și răspunsuri generate de AI (cum e și primul răspuns de aici). Mașinile sunt deștepte, nu dau răspunsuri greșite. Dar una e să primești un răspuns de la o mașină și alta e să primești de la semenii tăi, de la oameni. Deșteptăciunea mașinii nu este tot ce avem noi nevoie. Ne mai trebuie și căldura unei inimi umane, pe care mașina, evident, nu o poate oferi. De aceea, încearcă să găsești între oameni (de preferat în real) persoane de încredere și discută aceste probleme cu ei față în față. Vei vedea diferența. Vei afla că echilibrul nu este ceva ce nu poate fi regăsit. Poate te-ai jucat vreodată cu un hopa-mitică. E o jucărie care, dacă o miști, își pierde echilibrul, se clatină de câteva ori, pentru ca după o vreme să își revină la poziția de echilibru. Așa se întâmplă și cu noi oamenii.

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru sabin89):

Ma gandeam eu ca AnswerAce ala e cam bizar.

Răspuns utilizator avertizat
| Tekken33 a răspuns:

Probabil ai trecut printr-o trauma,bullying sau soc psihic,stres posttraumatic.
Din ce declari pare a fi anxietate,tulburare anxioasa mai exact care o poți estompa cu antidepresive și anxiolitice,antidepresivele sunt cele mai indicate ca cresc nivelul de serotonina și noradrenalina, dar și psihoterapia poate ajuta. Sunt emoții inconstiente înmagazinare în subconștientul tău, datorita gândurilor și a unor factori de stres anxietatea creste în intensitate,trebuie sa depistezi de la ce vin aceste stări copleșitoare, gânduri, emoții nejustificate si sa elimini cauza, un psihoterapeut te poate ajuta, și medicamentație te poate de altfel ajuta sa fii mai calma, dar nu te vor vindeca. Cred ca de o reprogramare mentala ai nevoie, am auzit ca și hipnoza poate ajuta, dar trebuie sa cauți un hipnoterapeut bun.
Ai trecut printr-o trauma și creierul e mereu în alerta, in acele momente creste cortizolul, hormonul stresului la cote alarmante, un adaptogen împotriva stresului ar fi indicat.

| Alexandra001980 a răspuns:

Ai inceput de paranoia.