| Phantasmagoria a întrebat:

Care e definitia molului?

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Aia pe care o stiam eu spune ca molul reprezinta cantitatea dintr-o substanta exprimata in grame, care contine un numar de particule egal cu numarul lui Avogadro(6, 023 x 10^23 molecule=1 mol).
Iar volumul ala molar se calculeaza impartid masa moleculara la densitate.Cand e vorba de gaz, un mol ocupa 22, 4 litri.

| litlledolleioanna a răspuns:

Este o unitate de masura a substantelor

| Phantasmagoria explică:

Mai complex...big grin am definitia dar nu e completa. ceva de genu,, molul unei substante contine atatea molecule cat nr lui avogardo si daca este gaz ocupa 22, 4 l volum molar..."si nu mai stiu.