| MUFFIN0000 a întrebat:

Care este definitia lecturii?

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

LECTÚRĂ, lecturi, s. f. Faptul de a citi; citit1, citire. ◊ Sală de lectură = încăpere amenajată pe lângă o bibliotecă, în care publicul poate citi cărți, reviste etc. Lectură particulară = cărțile citite de un elev în afara manualelor. ♦ (Inform.) Culegere a informațiilor înregistrate în memoria calculatoarelor electronice. – Din fr. lecture, lat. lectura.

| GinoLANETTI a răspuns:

Lectura este, pentru omul modern, un viciu sau o osândă. Citim ca să trecem examenele, să ne informăm sau citim din profesiune. Mă gândesc însă că lectura ar putea implica şi funcţii mai nobile, adică mai fireşti. Lectura este o forma mai avansata a cititului.

| ALGator a răspuns (pentru GinoLANETTI):

Lectura e atunci cand ti s-a stricat smartul sau banii de mers la distracții s-au terminat, sau ai nevoie să adormi imediat. Sau suferi de o dereglare de te arata lumea cu degetul.

| Xtra a răspuns:

A citi, a parcurge continutul unei carti in scopul de a acumula informaţii.