| agresor024056 a întrebat:

Cati litri de sange are omul in corp?

Răspuns Câştigător
| UnSimpluGand a răspuns:

Cam 7% din greutatea corporala la cei sub 100 de kilograme...dar in jur de 5 kg

Funda?[love struck]

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În funcţie de înălţime, este între 5 şi 7 litri!
Pa, pa.

| DaNiElA_8352 a răspuns:

Nu stiu, daca poti fi sigur ca omul are 5l de sange in corp.sau daca reprezinta 7-8% din grutatea corpului.cred ca nici un medic nu stie exact cati litri de sange este in corpul unui om. poate sa iti spuna cu aproximatie dar niciodata sigur.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Sangele reprezinta aproximtativ 7% din organismul uman.
Mai exact, prin organism circula circa 5 litri de sange iar densitatea sa este un pic mai mare decat cea a apei pure.
Sangele este format din plasma (aproximativ 3 litri), globule rosii, globule albe si trombocit.
Vitaminele si alti nutrienti sunt dizolvate in sange si carate la organele si celulele organismului cu ajutorul sangelui.

| BAIATUL a răspuns:

Sangele reprezinta 8% din greutatea corpului cuiva. Funda?

| vladeueu_4450 a răspuns:

Un adult are aproximativ 5l de sange

| ŦєтiţaŦăяăNuмє a răspuns:

Eu asa imi aduc aminte ca 6 thinking
Apoi mai vezi utongue

| Grig_3919 a răspuns:

Depinde de greutate, in medie are 5 litri.

| byby97 a răspuns:

Un om sanatos.are 7 litri de sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

între 8-10% din volumul corpului...