| deea_4632 a întrebat:

Ce ar trebui sa fac? prietenul meu vrea sa se desparta de mine pe motiv ca nu vreau sa-mi incep viata sexuala.Nu stiu ce sa fac. El spune ca tine la mine si prefera sa se desparta de mine decat sa-si bata joc.Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim.Va rog sa-mi dati un sfat

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prietenul tau e un adolescent care nu-si poate tine pantalonii inchisi. Nu are prea multe sentimente profunde pentru tine. Te place, te respecta, dar nu te iubeste cu adevarat. Nu vrea sa-si bata joc de tine, dar nici nu se poate abtine de dragul tau.
Eu as zice sa va despartiti, daca instinctlele sunt mai puternice decat iubirea. Nu e anormal la varsta lui sa aiba instincte sexuale puternice, dorinte sexuale de neinfranat. Numai ca n-ai vrea o viata langa un astfel de barbat. Instincte sexuale si dorinte imorale mai exista in viata unui cuplu, dar dagostea si respectul ar trebui sa le poata invinge. Daca n-o fac, cumpene sunt destule in viata.

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, si eu am fost parasita pentru ca nu l-am acceptat, dar nu imi pare rau pentru ca asa am realizat ca e mai bine decat sa sufar mai tarziu...ai grija de tine si e bine ca totusi nu vrea sa isi bata joc de tine, lasa-l sa caute una care sa ii faca placerile ca baieti mai sunt.

| Vizitiul a răspuns:

Daca te iubeste asa cum afirma va sta cu tine si fara sa faci sex...pentru ca eu merg pe o idee:"cei ce se iubesc fac dragoste si nu sex". Chiar daca sunt baiat eu te sfatuiesc sa pastrezi ce ai pastrat si pana acum, pentru ca e cea mai depret comoara a unei fetewinking.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Sunt de acord cu brigaela. Lasa-l in pace... Nu te merita. O sa vina si baiatul care te va merita...

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca ai macar 16 ani si aveti deja peste 6 luni impreuna poate ca ar trebui sa te gandesti si la posibilitatea asta, nu inainte de a te documenta bine - ce riscuri sunt si ce trebuie sa faci. Trebuie sa intelegi ca baietii la varsta asta sunt dominati de excesul de hormoni si au nevoie de sex mai mult decat la orice varsta, e natural, si sa stii ca si fetele care prind gustul in adolescenta sunt la fel de dornice si se bucura ca au inceput. Cele care nu au o experienta fericita dar prea devreme insa...raman afectate. Pana la urma e decizia ta!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Daca nu te simti pregatita nu iti incepe viata sexuala pentru ca mai trz vei regretawinking
iar el daca te iubea cu adevarat nu iti punea aceasta conditiehappy nu crezi?thinking

| danutza a răspuns:

Daca nu te simti pregatita nu are rost chiar daca il iubesti pentru ca mai tz vei regreta... nu te-ai gandit nikiodata k ar putea profita de u si apoi sa te lase? Si sp asta pentru ca a sp k vrea sa se desp de uh decat sa isi bata joc deci... el urmarea cv la uh sad

| Linda a răspuns:

Daca te-ar iubi, ar putea astepta. Daca nu se poate abtine acum, ii va fi greu si intr-o eventuala relatie de casatorie.

| just4fun_8801 a răspuns:

@ cora... o fi iubind-o el in legea lui, dar nu cred ca pentru simplul fapt ca "iubesti" o fata trebuie sa o astepti pana la 40 ani pentru a-si incepe viata sexuala. Da ma rog asta e doar parerea mea

| sweety_1169 a răspuns:

Iti incepi viata sexuala atunci cand vrei tu nu cand vor alii, lasa l sa plece acum decat dupa ce o sa-si bata joc de tine ca oricum va pleca, am fost in aceeasi situatie ca tine dar i-am dat papucii cand mi-a zis chestia asta

| Fifi a răspuns:

Daca nu te simti pregatita, nu te grabi! baieti mai sunt in lumea asta! parerea mea

| deea_4632 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi m-au ajutat foarte mult in luare deciziei