| criss:) a întrebat:

Ce as putea sa fac sa nu mai fiu atat de timida si emotivastraight face? de fiecare data cand ma asculta un profesor incep sa tremur si ma inrosesc la fata chiar daca stiu totsad...sau cand cunosc pe cineva...nu scot o vorba.pe mess am curaj dar fata in fata nustraight face...

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, pai eu zic sa lasi timiditatea la o parte, comunica cat mai multa, exerseaza in fata oglinzii, vb cat mai des, fa-ti cat mai multi prieteni si iesi cu ei, vb cu ei, ai mai multa incredere in tine...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Tratarea timiditatii se bazeaza pe o serie de modalitati de a invinge acest sentiment care ajuta la dobandirea respectului de sine. Chiar daca nu aveti incredere in voi incercati sa actionati ca si cum ati fi siguri pe ceia ce faceti si ascundeti-va framantarile interioare, incetati sa va mai subestimati, feritiva sa va scuzati prea mult si nu fiti excesiv de politicosi. Straduiti-va sa comunicati cu oamenii pe care îi intanliti.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai mai multa incredere in tine, comunica mai mult cu parintii, colegii, prietenele, e si asta un mod de a invinge timiditatea.

| marsy a răspuns:

Dea. trebuie sa stai mai mult in preajma prietenilor. mai ales ca stii. simte-te sigura pe tine. sh uneori eram asa. dar acum ma simt mai libera, mai siguara. ma apreciez. asa si tu! Priveste-te in oglinda. analizeaza-te. si nu ai de ce sa roshesti. sau sa fii timida! Trebuie sa-ti faci prieteni mai noi. sa intri in cercuri mai noi. sa cunosti multa lume. sh te va ajuta mult.
pooop :*:*:*:

| AdeLina a răspuns:

Majoritatea fetelor se confrunta cu problema asta mai devreme sau mai tarziu... Incearca sa nu-ti pui interbarea "Ce cred ceilalti despre mine?" Este o intrebare destul de complicata pentru ca naste multa nesiguranta... La scoala problema iti va disparea in timp cand te vei acomoda... Du-te la un magazin si vorbeste cu o vanzatoare... Nu te cunoaste si nu o vei mai intalni niciodata... Intra in vorba cu ea, cere-i sfatul in privinta unui obiect cumparat... Priveste-o in ochi... Vei observa ca timiditatea ta va disparea incet-incet... pooop:*:*

| maya23_6465 a răspuns:

Toti avem momente cand suntem mai timizi sau nu, trebuie sa ai putin mai multa incredere in tine mai ales daca stii ce trebuie sa spui atunci spune. Incearca sa vorbesti si sa stai mai mult cu prietenii tai si o sa vezi ca nu este chiar asa de greu :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

stiu eu, poate ca ai avea nevoie de ajutorul unui psiholog.Nu-ti fie teama, acolo nu merg nebunii(asa cum se spune), ci oamenii cu probleme de comunicare(cum ai tu), oamenii care au suferit traume psihice, socuri etc.nebunia e altceva, mult mai grav, si se trateaza la psihiatru, nu la psiholog. iar daca cineva o sa rada de tine, incearca sa-i spui ce ti-am zis eu, iar daca nu vrea sa accpte, igora-l! Si roaga-te, atat pentru el/ea, cat si pentru tine! In plus, incearca sa comunici cat mai mult cu familia, prietenii.Comunicarea este extrem de importanta.Succes,si...capul sus!