| CeQe a întrebat:

Ce inseamna pentru voi Sarbatorile de Iarna?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Timp rece, stand in pat la caldurica sau pe tir conducand (in caz ca firma ma va programa sa conduc in timpul sarbatoriilor) ca si cum ar fi zile obisnuite.

| 愛日本 a răspuns:

Craciunul este o sarbatoare mirifica! Nu cred ca exista alta mai fastuoasa, mai indelung pregatita si pana la urma mai scumpa!
Cand eram copil o asteptam cu nerabdare, toata familia impodobea bradul, intotdeauna in sera de Craciun. Poezia spusa cu mari emotii Mosului, oare imi mai da cadoul daca gresesc? Intotdeauna primeam cadourile.
Si cand am fost adolescenta, am avut aceleasi emotii in fata bradului, a surprizelor de sub brad.
Apoi a venit randul meu sa pregatesc pentru altii bradul, cadourile, atmosfera. Cat timp a fost copilul mic si credea in poveste, era o atmosfera de suspans in casa, vine, nu vine Mosul! Dar venea de fiecare data cu sacul plin de cadouri pentru toata lumea.
Casa miroase a cozonaci si sarmale si a brad proaspat impodobit. Acum in seara de Craciun mergem mai intai la biserica, la slujba si venim acasa cu sufletul curat. Cum sa nu fie frumoasa aceasta sarbatoare cand tot orasul este impodobit, cand fiecare pune pe masa ceva mai deosebit, iar Craciunul semnifica Nasterea Domnului! Venirea pe lume a unui copil nu poate decat sa ne bucure. Cred ca fiecare stie ce semnificatie are bradul de Craciun.
Cadourile, pe langa multe dulciuri si fructe exotice trebuie sa fie personalizate. Sa fie numai de uz personal. Uite mi-am adus aminte de colindatori care stau la poarta (eu stau la casa) si canta tot felul de colinde. Ce mai, este tare frumos de Craciun!

| ewygirl a răspuns:

Sarbatorile de Iarna pentru mine simbolizeaza puritate, magie si lumina sfanta. Dupa parerea mea sunt cele mai frumoase sarbatori ale anului si in aceasta perioada se intampla multe lucruri frumoase si magice! Sarbatori fericite si pline de caldura tuturor!

| Ofiintă a răspuns:

Armonie in familie, cadouri, brad de Craciun, prajituri, mancare mai speciala, Mos Craciun, zapada...

| Skillzx55 a răspuns:

Ceva ce e in fiecare an, ceva ce e din vremuri de demult, ceva important pentru crestini de rand (mai putin anul nou care e o sarbatoare necrestina)(necrestina, nu stiu daca exista un termen asemenea dar daca da asta ar fi)

| lovebitesforever a răspuns:

Liniste atat de spirituala cat si in familie, bucuria Nasterii PreaSfantului Prunc Iisus Hristos, Mantuitorul.
O sarbatoare armonioasa, ce ne aduce pace, ce ne reuneste pentru toti, dupa un an in care am fost despartiti.Colinde, bucurie, atmosfera relaxanta.
Ador mirosul de cozonaci, de mere si portocale coapte. Ori mirosul de scortisoara, de brad, de sarmalute!happy. Bucuria simtita atunci cand impodobesc bradul si casa impreuna cu cei dragi, in timp ce ascult colinde traditionale, dar nu neaparat.
Desigur si luminitele, bradul mare din centrul orasului, clopoteii si toate acestea au loc in creeare atmosferei de Craciun. Poate suna ciudat, dar toata agitatia aia atunci cand mergem la cumparaturi, cand stam sa alegem cadouri, ingrediente pentru prajituri, ornamente(pentru ca in fiecare an imi place sa am ceva nou), imi place la nebunie!
Filmele de Craciun, cu Mos Craciun, cu minuni si toate chestiile astea care ne fac sa credem din nou, nu?
Pregatirea spirituala pentru a intampina cum se cuvine aceasta minunata sarbatoare.
Deasemenea si emotia cu care desfac cadourile an de an si rastele din jurul bradului in seara de ajun.
Lafaitul in pat in dimineata de Craciun, cand as mai vrea sa mai lenevesc in pat, dar totodata as vrea si sa ma scol, sa intru in bucatarie sa inspir mirosul de carne proaspat pusa la cuptor, de cozonac.Iar masa de Craciun, cand ne strangem toti si vorbim, discutam, bavardam.E minunat! Parca atunci cand sunt prinsa la masa de Craciun, acasa, uit de tot ce e afara...Nu ma intereseaza ce ma va astepta dupa terminarea sarbatorilor. Doar sa traiesc magia Craciunului sanatoasa alaturi de cei dragi mie.
Pentru mine, Craciunul, inseamna toate aceste chestii! Nu intr-o ordine anume