| Evelinmariaa a întrebat:

Ce parere aveti despre relațiile intre culte diferite? O prietena este ortodoxa iar iubitul ei este adventist. Relatie este de durata sau nu? Ce știți despre adventiști si regulile lor?

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Regulile ți le impui singur și unii sunt atât de proști încât nu își dau seama de asta. Se numește manipulare.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Acum depinde doar de ei. O sa fie ciudat ca ea sa mearga duminica, iar el sambata la biserica. O sa fie ciudat ca ea sa se roage la icoane si sa isi faca cruce. O sa fie ciudat ca ea sa aduca alcool in casa sau sa gateasca carne de porc, iepure, sau chiar carne in general, pentru ca multi adventisti nu consuma. Daca el are vreo functie in biserica mai mult ca sigur o sa se iveasca cate un invitat sambata. Adventistii nu fac pomeni. Injuriile desigur ca nu sunt permise. Te asigur ca ce ti-am zis e corect. Eu sunt adventista.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Misto asta cu injuriile. Daca un adventist isi da cu ciocanul peste degete sau prinde vreun picior de prag, zice "DOamne-ajuta!" cumva?

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Injuriile sunt de prost gust. Indiferent de ce/cine esti nu trebuie sa injuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Cele adresate cuiva anume, in general, da. Dar cand patesti vreo faza de genul celor mentionate de tine, automat te doare mai putin dupa ce bagi vreo 20 de cristosi, 30 de sfinti, si macar vreo 5 dumnezei.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru asta exista "Au!".

| 6Anonim9 a răspuns:

In secolul asta se mai respecta reguli religioase? (Ma refer sa fie impuse de cineva) laughing Biblia, Coranul si alte carti religioase, intr-o tara libera, democrata si laica, sunt doar niste carti. Fiecare alege ce "legi" vrea, ce principii de viata vrea sa urmeze. Astea nu pot fi impuse legal. Nu degeaba exista libertate in gandire. Ca sa te casatoresti nu e nevoie de acordul unei biserici, a unui cult. Daca cei doi se iubesc, unul dinte ei o sa se converteasca, ca nu-l opreste nimeni.
Numai bine!

| Elena_Delia_1998 a răspuns:

Eu spun ca o sa decida ei daca e de durata pentru ca nu vad o problema ca doi oameni sa fie intr-o relatie chiar daca au religii deferite