| Anonim231512352 a întrebat:

CE SA FAC? Azi la lectia de biologie, stateam cu prietena mea in banca. Ma uitam la ea,(nu ascultam lectiile) si m-a luat valu si am sarutat-o (french). Pe langa ca toata clasa a aflat ca sunt cu ea, profesoara de biologie si-a impartasit opinia cu alti profesori straight face. Si acum cand stau la lectie, parca toti profesorii se uita la mine cu o privire apasatoare, si ma inchid in mine. nu stiu ce sa fac, sa ma despart de prietena, si sa las lucrurile sa revina la normal? Toti colegii ( care nu au avut prietena niciodata, sunt cam jumate de clasa deastia) ma iau in ras, cand ma vede ca stau in banca cu prietena mea, ma vorbesc pe la spate. CE ***** mea sa facstraight face Mentionez ca am 15 ani clasa 9

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te porti ca un om obisnuit chiar daca se uita la tine profesorii si nu uita ca tu ai fost responsabil pentru asta, in timp daca vad ca nu mai faci prostii vor lasa de la ei si nu se mai uita asa insistent la tine.

| mona a răspuns:

Daca as fi in locul tau as continua relatia cu fata si as ignora ce zic altii, inclusiv profesorii

| Rockerul23 a răspuns:

Pai ei nu sunt normali atunci, nu are rost sa te desparti de prietena ta pentru niste prosti.
Spune-le ca macar tu ai fost in stare sa-ti faci o prietena fata de ei.

| ImiPlacToate a răspuns:

Vedeti de lectia ta lasa profesori si fiti prieteni/iubiti in continuare asta e bine, fie care trebuie sa gaseasca pe cineva!, O zi buna

| Evilo a răspuns:

Am un raspuns mai lung si sper ca te va ajuta. Probabil ca acesti colegi ai tai de clasa sunt putin cam...cum sa zic, cam mai putin maturi. Adica sa fim seriosi, sa nu ai o prietena pana la 15 ani sa zicem ca merge, poate nu esti norocos sau stiu eu ce, dar de ce sa razi de altul cu prietena? Ca el isi poate trai viata mai amuzant decat altii? Profesorii chiar nu au nici o treaba in asta, adica daca vreun profesor se ia de tine parerea mea este sa iti ceri scuze (poate) ca ai sarutat-o in ora dar in rest sa isi vada de treaba. E viata ta, nu este impotriva legii, deci chiar nu au ce sa faca. Daca unul dintre ei te ameninta in vreun fel, amenintai si tu, foarte usor, prin intermediul legii. Poti sa le spui ca nu au voie sa te ameninte sa cumva sa nu mai stai cu ea sau iti pun note mici sau tampenii din astea. Noi avema o putere psihologica fantastica de a ne apara. Totul este sa activam aceasta putere. Colegilor tai poti pur si simplu ca sunt niste papa-lapte si ca esti mult mai matur ca ei, ceea ce este adevarat. Eu am invatat sa ignor pur si simplu lumea din jurul meu care striga si isi bate joc. Pana la urma vor ajunge sa isi bata joc de ei insasi daca vor continua si tu nu ii vei baga in seama. Lasa-i sa traiasca in virginitatea lor timida( poti sa le spui asta) si vezi-ti de treaba. Nu te desparti de prietena ta ca sa fie multumita lumea din jur. Teoretic noi zicem ca dupa un sacrificiu vom fi admirati de ceilalti si ne vom simti mai bine. Practic e total invers. Un sacrificiu ne va face sa re-meditam la evenimentele pe care le-am facut si sa tanjim dupa lucrurile(sau persoana, evenimente etc.) de dinainte. Si in ultimul rand: un sentiment nu il poti controla, nu ii poti pune capat, nu poti decat sa il accepti. Ratiunea este instrumentul care face sentimentele, odata facute nu poti decat sa le accepti. Asta cel putin in cazul iubirii. Sper ca ti-a fost de ajutor.