| BeYourSelf7 a întrebat:

Ce sunt alea "anti-depresive"?

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Medicament contra depresiei, se mai folosesc si la anxietate sau diferite probleme emotionale sau psihice. Cam dau depedenta si au efecte adverse.

| BlackEyedGirl a răspuns:

Sunt medicamente care te ajuta sa nu mai fi depresiv.

| lucian_2018 a răspuns:

Daca ai tulburari psihice atunci ia anti-depresive happy

| Elizabethzutzu a răspuns:

Tristete, depresie, anxietate, urmate de lacrimi... Se intampla din ce in ce mai des in ultima perioada ca oamenii sa apeleze la ajutorul calmantelor pentru a scapa de starile de nefericire provocate de diferite situatii din viata: pierderea serviciului, a casei in care locuiesc, a unei persoane dragi etc. In acele clipe, medicamentele antidepresive devin „cel mai bun prieten".

| BeYourSelf7 explică (pentru Elizabethzutzu):

Se vand si fara prescriptie medicala?

| Elizabethzutzu a răspuns (pentru BeYourSelf7):

Cred ca da.

| RossieR a răspuns:

Antidepresivele sunt principii active indicate, in primul rand, pentru tratamentul simptomatologiei din depresia majora si episoadele depresive din tulburarea bipolara. Alte utilizari: simptomele depresive secundare unor probleme medicale, fobia sociala, tulburarea anxioasa, atacurile de panica, sindroame obsesivo-compulsive, tulburari afective sezoniere, depresii postpartum.

| metamorfoza666 a răspuns:

Medicamentele pe care le ia o persoana care se confrunta cu boala numita "depresie".