| mariaWoW a întrebat:

Daca fac o descriere trebuie sa scriu toate epitetele si personificarile? Adica daca imi cere in maxim 20 de randuri cum sa scriu toate epitetele straight face? La comparatii ..hai ca mai merge dar ...la restul?

4 răspunsuri:
| deeadeea111 a răspuns:

Cum adica sa scrii toate epitetele si personificarile, care toate?

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Draga Maria, nu ai cum sa scrii toate epitetele existente. Acest lucru ar fi imposibil, in special in 20 de randuri. Scrie careva epitete mai dragalase, care iti plac tie -vreo 5-6-.

O zi minunata!

| BluishAngel a răspuns:

Cred ca te referi la faptul ca ti se dau mai multe epitete (sau figuri de stil) iar tu trebuie sa le introduci intr-o descriere de 20 de randuri. Daca e asa, atunci teoretic ar trebui sa le inserezi pe toate, dar daca sunt prea "pompoase" ai putea ca in loc sa obtii rezultatul de a "uimi" profesoara/cititorul sa cazi in ridicol deoarece prea multe figuri de stil sunt enervante.Asa ca, daca nu ai prea multe de scris la ideea pe care trebuie sa pornesti textul, mai lungeste frazele, fa unele in care sa introduci diferite figuri de stil date, iar apoi o fraza mai putin pompoasa si tot asa ca sa obtii un echilibru.
Sper ca te-am ajutat.

| PufoshenienexT a răspuns:

Frate dai cateva exemple cele mai importante