| Mirena a întrebat:

Credeti ca radiatiile de la centrala nucleara din Japonia vor ajunte in scurt timp si pe terotoriul Romaniei, asa cum s-a intamplat si cu centrala de la Cernobal? Vor afecta intr-un mod mai grav decat cele din '86?

5 răspunsuri:
| Josh a răspuns:

Salut! Radiatiile de la Centrala Nucleara din Japonia nu au cum sa ajunga pana la noi in Romania. Sa-ti spun si de ce :
1.Autoritatile au spus ca daca se raspandeste radiatiile catre America s-ar evapora pana sa ajunga acolo. Deci iti dai seama ca America este cel mai aproape de Japonia iar Romania este de cealalta parte a globului.
2.Din nou autoritatile au evacuat persoanele pe o raza de 30km de la Centrala. Deci fumul nu are cum sa se raspandeasca atat de departe pana la noi; oricum daca s-ar intampla ar merge fumul acela in aer in jur de 100km apoi s-ar evapora incetu cu incetu.
Oricum sa stii ca la Centrala de la Cernobal, cand a explodat, era veche iar atunci nici macar nu a explodat din cauza unui cutremur. A explodat din cauza unei erori de sistem. Iar acum Centrala de la Cernavoda este noua si este fixata ca dupa detectarea unui cutremur de magnitudine mare sa se inchida in maxim 20 de secunde. Asa ca nu ne-ar putea afecta din cauza unei explozii. Deci ca un rezumat la tot ceea ce am scris NU!

| Josh a răspuns:

Salut! Radiatiile de la Centrala Nucleara din Japonia nu au cum sa ajunga pana la noi in Romania.Sa-ti spun si de ce :
1.Autoritatile au spus ca daca se raspandeste radiatiile catre America s-ar evapora pana sa ajunga acolo. Deci iti dai seama ca America este cel mai aproape de Japonia iar Romania este de cealalta parte a globului.
2.Din nou autoritatile au evacuat persoanele pe o raza de 30km de la Centrala. Deci fumul nu are cum sa se raspandeasca atat de departe pana la noi; oricum daca s-ar intampla ar merge fumul acela in aer in jur de 100km apoi s-ar evapora incetu cu incetu.
Oricum sa stii ca la Centrala de la Cernobal, cand a explodat, era veche iar atunci nici macar nu a explodat din cauza unui cutremur. A explodat din cauza unei erori de sistem. Iar acum Centrala de la Cernavoda este noua si este fixata ca dupa detectarea unui cutremur de magnitudine mare sa se inchida in maxim 20 de secunde. Asa ca nu ne-ar putea afecta din cauza unei explozii. Deci ca un rezumat la tot ceea ce am scris NU!

| alinutzaaa a răspuns:

De ajuns pot ajunge, dar sunt slabe sansele. Ia gandeste-te tu putin unde e Japonia si unde este Ucraina fata de Romania si da-ti seama! happy

| lplostonyou a răspuns:

Buna.Una peste alta, astazi 18 martie am auzit la televizor ca acesti nori radioactivi ar ajunge deasupra teritoriului european in cursul saptamanii viitoare, eu zic ca e bine sa ne achizitionam pastile de iod cine poate si vrea desigur, doamne ajuta.

| claudiua a răspuns:

Salut! Uite-te putin aici. http://www.incont.ro/......nobil.html si aici http://www.incont.ro/......obil.html, eu nu prea cred in ele, acum depinde de tine. In nici un caz radiatiile nu vor ajunge aici la noi in Romania, dar daca vor ajunge, nu cred ca vor fi asa de tari incat sa patim ceva, dar daca ajung va trebui sa luam cateva pastile cu iod, sa nu ne expunem la radiatii, si totul va fi OK. Oricum mie nu imi mai pasa, daca se va intampla ca centrala sa sara in aer sambata, macar stiu ca nu mor inainte sa fac 13 ani =))

P.S Mai arunca si tu un ochi aici www.stirileprotv.ro