| Anonimuserr a întrebat:

Vreau sa va intreb de ce cei din centrala din Japonia poarta niste costume speciale albe si nu numai in Japonia in toata lumea unde exista radioactivitate.

Cu ce ajuta acele costume? Sunt bune? Numai trec radiatiile prin ele?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Si eu cred ca sunt doar pentru moral. De fapt citisem undeva ca acele costume superblindate ale genistilor nu fac altceva decat sa impiedice pulverizarea corpului in cazul in care se produce explozia.

| dexro a răspuns:

Da te protejeaza cat de cat dar nu suficient... sunt mai mult bune pentru moral decat pentru protectia propriu zisa.
Aia nu isi risca viata degeaba aia o risca ca sa ii salveze pe altii!

| WR104 a răspuns:

Depinde de cat de ridicat este nivelul radiatiilor iar in cazul asta cred ca este unul nu ridicat ci extrem de ridicat iar un om daca ar fi acolo fara acest costum ar muri in cateva minute sau chiar secunde.Nici un costum nu protejeaza suta la suta iar in situatia de fata cred ca cei ce sunt acolo acum sunt deja niste martiri.

| Thunderstruck a răspuns:

Normal ca sunt foarte eficiente, ca nimeni nu si-ar risca viata asa degeaba... nu trece nicio radiate prin costume => nicio dauna