| Stefy_5345 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? de ce da/ nu? argumentati :*

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ratiunea nu ma lasa sa cred in ceva ce nu poate fi perceput prin simturi.Am tot cautat de ceva ani divinul din mine si mereu m-am intors dezamagita din cautarethinking

| Cσσкiє a răspuns:

Cred, deoarece de câte ori m-am rugat şi am fost pusă în situaţii dificile m-a ajutat şi încă (,) continuă să o facă. Trebuie să crezi, dacă spui "Ei, nu există!" sigur că n-o să te ajute şi n-o să fie alături de tine. Dacă nu te rogi şi îl excluzi, negând existenţa lui să nu te aştepţi la prea multe minuni.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Da, ca am fost dus de mic la biserica.
Nu, pentru ca exista lucruri mai interesante.
Simplu, nu?

| Ecea a răspuns:

Iar cu dumnezei?
Iarasi dam explicatii.
Nu credem in dumnezeu, pentru ca daca ar exista probabil Cookie si Giulia ar fi acum spaland-ul pe picioare sau cine stie ce(sa nu zic prostii).
Pun pariu cu voi, ca daca nu o sa va mai rugati o sa o duceti la fel de bine sau de rau.
Dar prostia are talentul de a fi insistenta,nu putem sa renuntam la ideile comuniste si la faptul ca bunica merge zilnic la biserica deci "logic" ca exista dumnezeu,daca mama si tata si bunica si catelu merg zilnic sa bata cruci e clar,dovada suprema a existentei.
Nu trebuie sa ne mai informam,sa mai intram pe site-ul ala de la NASA sa mai vedem ce draq mai descopera aia,sa mai aflam despre Vatican si secretele lui,NU! trebuie sa credem ca dobitocii si sa stam legati toata viata cu gandul ca "pacatuim" si vine "vinerea mare" trebuie sa tinem post ca asa vrea dumnezeu.
Daca citeati si voi Biblia inainte sa credeti in ceva,realizati si voi ca si mine ca in Biblie scrie doar despre razboaie,crime,etc.
Pai daca dumnezeul vostru e asa bun si iubitor de ce spune "Daca nu va pocaiti maine o sa moara toti copiii vostri,Daca nu va pocaiti maine e invazie de lacuste,Daca nu va pocaiti ploua cu broaste si asa mai departe",asta da iubire.
In ce lume traiti? Exista Dinozauri descoperiti,exista cranii umane de mii de ani descoperite, s-a descoperit chiar si aparitia vietii pe pamant cum a inceput totul, s-au descoperit cele 6 gene din care suntem facuti, au ciocnit 2 particule si au creat din "NIMIC" materie.
Dupa toate astea si multe altele cum puteti sa fiti asa de incuiati si sa nu vedeti ca totul este o manipulare in masa.
Cat de mediocra poate sa fie candirea voastra?
[Au gasit alt sistem solar,si exista mari posibilitati sa existe viata in acel sistem solar. Oare tot dumnezeu a facut asta?]
De cate exemple aveti nevoie?
Daca exista dumnezeu nu existau boli,crime,oameni de ****,razboaie,rasism,etc,pentru ca e scris "undeva" ca dumnezeu nu pedepseste,el doar iarta.
Care mai e logica,unde este ratiunea?
Mai cititi si voi o carte,mai vedeti un documentar,si ce-l mai important cititi Biblia,apoi puteti sa va exprimati parerile.
Din partea mea credeti toti,prea putin imi pasa.Dar o sa muriti cu totii intr-o buna zi si o sa fie prea tarziu sa realizati ca ati fost legati toata viata in lanturi de o societate de ****,o biserica hoata,si o mentalitate precara pentru ca ati ales sa fiti oameni "de rand" fara a avea curajul sa incercati macar sa capatati o mentalitate avansata.
Dar asa este Romania,o tara de ****,plina de manelisti credinciosi.
De asta o ducem bine, si suntem bine vazuti in toata europa pentru ca "avem credinta" dar noi murim de foame nu avem cu ce sa ne crestem copiii dar le bagam in cap sa creada in dumnezeu ca le trece foame.
Si apropo, peste 70 % din credinciosi, nu au o definitie a cuvantului dumnezeu, nu stiu ce este cuvantul dumnezeu, si nu au certitudini cu despre existenta lui.Nici macar nu stiti in ce credeti.

| ProjectJackpot a răspuns:

Multe intrebari nu au raspuns, asta find una dintre ele.Stiu ca in antichitate suveranii isi manipulau oamenii spund ca ei sunt trimisii zeilor(Ei find politeisti). m-ai loau si rolul de mari -preoti.In fine, ideea este ca fiecare are dreptul la libera alegere a credintei(ortodoxi, catolici, musulmani, martorii lui Iehova, chiar si protestantii). Poate ca unele lucruri ne depasesc in gandire, pe noi, oamenii. Dar pana la urma trebuie sa existe cineva/ceva care sa mentina un echilibru, nu? In plus consider o copilarie sa nu crezi in D-zeu (parerea mea).

| Giulia_4515 a răspuns:

Relativ, cand spui:"Nu cred in D-zeu!" te contrazici pe tine insuti, deoarece nu poti crede in ceva ce nu exista. Logic, nu?

Eu cred ca D-zeu exista, si nu am nevoie sa-L percep prin simturi.Pentru a-L cauta si a-L gasi pe D-zeu trebuie sa-ti deschizi sufletul inaintea Lui! Se spune ca e de-ajuns sa faci numai un pas catre D-zeu, si El va ii va face pe ceilalti 1000 ca sa ajunga la tine!winking