| Infernia a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? Argumentati

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Nu în forma adoptată de creștinism sau alte religii. Religia e doar subiectivizarea credinței și un instrument puternic de manipulare. Dacă simți că trebuie să crezi în ceva atunci nu o faci prin intermediul clădirilor inutile care înghit bani, prin intermediul postului sau a altor obiceiuri cretine care oricum sunt preluate din simbolistica păgâna. Credința nu trebuie să treacă prin alți oameni decât sine. Altfel își pierde din perfecțiune. Creștinismul e înțeles prost dar până la urmă masa de oameni dă definiția unui lucru, doctrine, religii etc. Nu cred în Dumnezeul creștin precum nu cred nici în islam, iudaism(toate trei sunt în mare același drac) sau hinduism.
Religia înseamnă simbolistică amestecată cu multă ignoranță venită din partea maselor, atât!

26 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pentru cei care au adoptat forme ale Pariului lui Pascal (nu pierzi nimic crezând, etc.) am o recomandare: http://vilo13.blogspot.com/......te-un.html (articol tradus)

Nu, nu cred în zei, inorogi, ceanice rotitoare, vrăjitoare sau alte supranaturaluri.

| EmaS a răspuns:

Bineanteles ca cred in Dumnezeu.El ne-a creat, ai Lui suntem.De la El vin toate lucrurile.El ne asculta rugaciunile, si ne raspunde la ele. Exista Dumnezeu! Cauta si vei gasi.

| Parintele a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

| ania a răspuns:

Da, pentru ca mi-a raspuns la unele intrebari importante pentru mine si m-a convins de iubirea Lui pentru mine intr-o asemenea masura incat sa-i acord credit pentru cele l-a care nu am primit raspuns.

| Malphas a răspuns:

Nu. Pentru ca nu sunt destul de puternica sa cred in ceea ce nu vad.
Oamenii se agata de "Dumnezeu" ca de o ultima speranta. Cand totul pare pierdut, "Doamne, ajuta-ma!". Si daca nu te ajuta, daca iti mor parintii, fratii, prietenii, catelul...nu e pentru ca Dumnezeu nu exista, ci pentru ca nu te-ai rugat destul.Nu ti se pare cam ciudat?

| mgtow a răspuns:

El se ocupa de fiecare nu ai de ce sa te temi.

| bebetho a răspuns:

Intr-unul imaginar.

| Alyra a răspuns:

Da,Dumnezeu exista!

| Dean1996 a răspuns:

Cred în Dumnezeu.Nu spun mai mult pentru că n-are rost să țin oră de religie când nimeni nu se va obosi să citească. Cred pentru că m-am nascut la 6 luni jumătate, si mi-a dat viață si m-ajută. Asta spune tot.

| push2gl a răspuns:

Ce pierzi daca crezi

| aniriiiiii a răspuns:

Eu cred happy Recunosc că şi eu am păţit multe din lucrurile de care se plâng adolescenţii zilelor noastre, dar eu am descoperit un lucru, un ajutor moral din afara mea, deoarece eu singura nu mă consider aşa de puternica pentru a rezista tuturor cu zâmbetul pe buze...îmi place să cred că acel ajutor este Dumnezeu.

| Infernia explică:

Eu sunt ateuhee hee

| Ion a răspuns:

Da cred si o sa cred tot timpul. mie mi s-au intamplat o serie de lucruri, la care m-am rugat la Dumnezeu, si mi s-au indeplinit toate. va pot da 2 exemple. imi doream f mult 3 lucruri in aceeasi zi. si nu era chiar asa de usor. si m-am rugat la Dumnezeu sa primesc macar unul din lucrurile alea. ajung in casa si vad ca mama mi le-a luat pe toate 3. sau eram cu mama la masa si vorbeam despre situatia financiara. si cum vorbeam cu mama, si imi zicea ca nu stie ce o sa faca, ca trebuie sa dea o gramada de bani, m-am ridicat langa ea si i-am spus sa aiba credinta ca Dumnezeu ne va ajuta. a doua zi, cand am venit de la scoala, o vad pe mama si pe tata in bucatarie. eu : ce faceti, tata : merg in Oman, m-au sunat azi dimineata. Credeti sau nu, nu ma intereseaza. Eu simt ca Dumnezeu exista, si nimeni nu are cum sa ma convinga contrariul /.

Răspuns utilizator avertizat
| ღRαmøOoღ a răspuns:

Sigur ca da. Serios... as ramane masca daca cineva ar zice nu

| opacatoasa a răspuns:

Cea mai genială întrebare de până acum, felicitări! Dar nu o să mă pronunţ din păcate, las pe ceilalţi.

| nom a răspuns:

DA.dincolo de stinta, exista ACEL cineva care coordoneazawinking

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu că sunt atee.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Da, eu cred! Stiti de ce? Daca Dumnezeu nu exista, noi nu am fi pe acest pamant si daca nu crezi in Acesta, El te iubeste si te apara. Deci, D-zeu este un om foarte bun. love struck App. : Ne fereste de tot raul din lume! Sper ca te-am ajutat. Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! De-al dracu' ce sunt, de-aia! Am argumentat suficient? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca crezi ca Dumnezeu exista si nu e asa n-ai pierdut nimic;
daca nu crezi ca El exista si El chiar exista ai pierdut totul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am uitat peste raspunsuri si intrebari de atita timp si tin sa spun ca sint credincios dar nu dupa reguli. Observ si,nu fara parere de rau,ca majoritatea cred pe motiv de religie si-si impun reguli prescrise dar nu numai atit ci,ATENTIE,cei mai multi o fac din teama de iad, de tot ce-i rau. Oameni buni, pina si Iisus n-a propavaduit un Dumnezeu impus de teama, impus de reguli ci a propavaduit un Dumnezeu care te recunoaste exact asa cum esti.Ptr ce as fi fals acceptind reguli care sint in contradictie cu ceea ce simt? Iisus a propavaduit un Dumnezeu plin de dragoste si intelegere dincolo de priceperea omeneasca care vroia tipare.Ptr asta a fost condamnat la crucificare. Cerea libertatea oricarui "om" si asta era impotriva naturii umane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aleluia, daaa...si il primesc duminica in fiecare zi cand raman fara cafea si il slavesc ca sa-mi aduca bani, influenta, puterea de a manipula, iepuri de pasti, oua, un AK-47, o bazuka, un kil' de plutoniu, lumanari, bani pentru bar, noroc la pescuit, un tiger-tank si o soricioaica pufoasa..."cere si ti se va lua!"
BebelushaTha, acum pe ce fata te arunci?hee hee
Ok, sa fim seriosi pentru cateva secunde(gata au trecut!) daca gasesti vreun argument plauzibil eu mananc o pasca intreaga, cu ciocolata!
Asa ca intrebarea nu isi are rostul, normal ca acum n-ai sa te uiti pe masa plina de inutilitati gastronomice si aducatoare de indigestii si ai sa-mi spui ca nu crezi, te-ai minti singur/a/ule/ul/i/
Citesti tu ce mi-a iesit, ma duc ca se rasufla. te-am pupat! kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TOTI cei care iau in deridere aceasta intrebare le spun:IARTAI DOAMNE CA NU STIU CE FAC.Categoric,DA.CRED.Imi pare rau si ii cer iertare LUI pentru nestiinta omului.Sau,incapacitatea de a intelege.Ce ne costa sa fim,ASA cum a zis EL,buni,iubitori,intelegatori,sa iertam nu sa dusmanim, sa ne ajutam, nu sa ne distrugem,...pot merge asa la infinit.nu trebuie sa ne lasam prada raului.Satana asta urmareste, sa devenim robii lui, De Ce? Numai bine.PASTE FERICIT.

| DjCriss a răspuns:

Da in cinne sa credem in satana/? eu is satana crezii in mine? ce intrebare stupita laughing

| Matilde_7899 a răspuns:

Da, cred! "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in EL sa nu piara ci sa aiba viata vesnica." Ioan 3:16