| fuckU a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? argumentati!

33 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Raspunsul meu este unul categoric:cred in Dumnezeu! El a creat intregul Univers. A creat plantele,vietuitoarele si tot ceea ce ne inconjoara. El a creat si omul. Este absolut normal sa cred in Dumnezeu sub forma Sfintei Treimi ( Tatal,Fiul si Sfantul Duh),in Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu Fecioara Maria, in cei doisprezece Apostoli si in ingerii Domnului. In toata viata noastra avem nevoie de ajutorul lui Dumnezeu. Fara ajutorui Lui, nu putem izbandi.El reprezinta totodata si speranta noastra catre mantuire.Tot ceea ce se face fara ajutorul lui Dumnezeu nu poate rezista.

| ramona30 a răspuns:

Nprmal ca nu. Trebuie sa fii putin manelist, baba sau needucat sa mai crezi in d-zeu, allah, isus sau mos craciun.
Motive sunt multe. Sunt foarte multe dovezi pentru care sunt convinsa ca nu exista zei. O scurta prezentare a cateoriilor de motive pentru care nu cred in zei.
Ar fi 3 categorii de dovezi:
1) Nu poate exista o fiinta precum D-zeu (omniscienta, omnipotenta, omniprezenta). Ratiunea logica exclude existenta unei astfel de fiinte.
2) D-zeu nu face ce se presupune ca ar trebui sa faca.
3) Biblia este plina de contradictii, erori mesaje sangeroase, sexiste.
Bine aceste elemente nu conteaza pentru masa de credinciosi formata din babe, manelisti, needucati, oi si Ema. Ei vor veni cu citate din Biblie si vor raspunde ca robotei care au un program setat ca daca ii pui sa creeze ceva din creierul lor se va strica robotelul.

| Fiction a răspuns (pentru ramona30):

Exact asa cum ai banuit, voi veni la tine sa iti aduc un contraargument.Eu am 12 ani,nu ascult manele,parintii mei m-au educat foarte bine. Dupa cum prea bine stii, oile nu pot scrie, iar invazia de roboti inca nu a aparut.Si nu stiu foarte bine cine e Ema.Stiu doar ca e o foarte mare credincioasa.Si nici nu vin cu citate din Biblie.Iar Dumnezeu nu e un zeu.Dumnezeu ne ajuta in foarte multe situatii,si nu ne paraseste nici o clipa. Poate cei care nu cred in Dumnezeu,cand primesc ajutor, cred ca e doar norocul sau altceva de genul acesta. Dumnezeu exista si mi-a dovedit-o in foarte multe cazuri, chiar si atunci cand aveam urme de indoiala.Si nu numai mie mi-a dovedit ca exista, ci si altora, sunt sigura.

| TheBlueWolf a răspuns (pentru ramona30):

Ma simt bine cand mai vad o urma de gandire LOGICA in viata asta! Felicitari! Cre(s)tinilor semidocti care cred ca universul este limitat si creat de o entitate...Cre(s)tinilor care aveti impresia ca pamantul este patrat sau mai stiu eu cum.Cre(s)tinilor care nu au deschis o carte ce abordeaza un subiect LOGIC si CREDIBIL si nu se inchia decat la o carte ce nu contine nici o certitudine ba din contra...nu mai intru in detalii ca deja am scris pentru tot TPU numai la adresa acestei chestionari.Mai vreau sa atrag atentia religiosilor asupra faptului ca utilizatorul de mai sus pe langa vocabularul adecvat societatii actuale dar si mintea complet superioara voua NU CREDE in acest concept de zeu absolut IMBECIL! Asadar mi se betoneaza si mai mult argumentul cum ca toti religiosii sunt prosti incuiati si extrem de limitati! Dovada viehappy

| Xlove64 a răspuns:

Eu da
Deoarece El imi aduce numai lucruri bune in viata
Si mereu cand am avut nevoie de El.m`a ajutat
Datorita Lui sunt bine acu.defapt toti suntem
Dumnezeu exista.dar Ii rasplates`te numai pe cai care cred in El.si care merita

| Laura a răspuns:

Alta? S-au mai pus sute de întrebări pe tema asta. Nu poți să dormi de grija credinței mele?

| DoamnaGărgă a răspuns:

Normalllll! fara El nu ar fi`i nimic happy

| TheBlueWolf a răspuns (pentru DoamnaGărgă):

M-am saturat de atata prostie repet nu mai vreau sa mi se respire aerul de intruchiparile prostiei.Tu esti o piesa din lantul definitiei IDIOT crezand intr-o entitate a carui existenta este in contradictie cu TOT.A fost facut de OM universul in 2003 happy...la CERN proiect condus de domnul Stephen Hawking.Proiect care de asemenea a fost facut public prin 2007 ma rog asta e alta poveste deja intram in subiecte pentru care iti trebuie 2 zile pentru a citi intr-un dex cu scopul descifrarii "enigmei". Sunt miliarde de dovezi + un calcul exact care dovedeste inexistenta lui dumnezeul tau apropo de asta scrie decent si pune in cadru un argument la solicitarea utilizatorului care a facut chestionarea " 'i nimic" este o exprimare de sunt tipica noii generatii si care cu fiecare bataie de inima face cate un erou revolutionar sa se mai intoarca putin prin mormant.TREZIREA LA REALITATE singurul argument in favoarea dumnezeului tau cretin este o carte! Care manipuleaza dupa bunul plac istoria.Compara spusele unui veteran (precum bunicul meu) cu ce este scris in carti (apropo de razboaie). Asta se intampla si acolo se manipuleaza in masa cu acea carte fa incursiunile de rigoare si vei avea ca revelatie adevarul inscris in cartea aia.Adevar ce nu e concludent cu vreo entitate inexplicabila.TREZIREA!

| DoamnaGărgă a răspuns (pentru TheBlueWolf):

Asta e religia mea, si cred in ea, pentru mine Dumnezeu exista, si cred in el. Daca tu esti un ateu, asta este strict problema taaa!, Mi se pare ca tu esti un mare "idiot"!

| DoamnaGărgă a răspuns (pentru TheBlueWolf):

Ateuleee!

| ImHereForYou a răspuns (pentru DoamnaGărgă):

Asa! Nu ascultati prostiile care le zice!

| DoamnaGărgă a răspuns (pentru ImHereForYou):

Dadadad!

| DoamnaGărgă a răspuns (pentru ImHereForYou):

Dadadada!

| ImHereForYou a răspuns:

Normal ca cred.
Cine crezi ca a creeat lumea,pasarelele,, vietuitoarepe, PE TINE?

| TheBlueWolf a răspuns (pentru ImHereForYou):

Din nou un idiot imi creeaza un sprijin betonat cu privire la argumentele mele.Toti idiotii cu exceptii minuscule sunt chiori ca tine care nu au deschis o carte care poate fi adjectivata ca inteligenta cred in acest dumnezeu factor al indobitocirii in masa si manipularii.Nu imi trebuie nimic altceva decat:Autocaracterizarea ta reiesita din ortografia ce ma ingrozeste "ca cred" "vietuitoarepe" ca sa nu fiu drastic o voi trece pe ultima la o posibila greseala influentata de pro...graba! Desteptule oamenii insusi au facut un "univers" la CERN...documentati-va cu privire la viata pe care o traim.Coborati cu picioarele pe pamant. Aplicati termenii fizici, matematici si se va vorbi de la sine mai ales daca ii puneti in balanta cu monumentul de prostie principal RELIGIA!

| ImHereForYou a răspuns (pentru TheBlueWolf):

Ceea ce zici uh acum este o blasfemie! Crede-ma k uh esti cel idiot de aici...nu stiu daca am dreptate dar cred ca soarta a fost putin cruda cu tine in ultimul timp sh de aceea ai ajuns sa crezi ca nu exista Dumnezeu, dar pana sh uh in interiorul tau crezi ca El exista, sh el iti va dovedi asta!

| TheBlueWolf a răspuns (pentru ImHereForYou):

A by the way...Cumva username-ul tau este "AntiProsti"? Am o revelatie! Cred ca este o autocontrazicere mai mare decat in biblie asadar am gresit tu conduci prin detasare la acest capitol ^ ^

| ImHereForYou a răspuns (pentru TheBlueWolf):

Uite...eu m-am plictisit de tine sh prostiile tale care-ti trec prin cap! Daca esti asa de cretin sa nu crezi in Dumnezeu care a demonstrat k exista facand atatea...Esti prea orb!
Hai gata! Nu mai vreau sa comentez acest subiect!

| ImHereForYou a răspuns (pentru TheBlueWolf):

Hai gata mah! Yo m-am plictisit de uh sh prostiile tale care-ti trec prin cap! Fie... Daca uh esti asa de cretin sa zici ca nu exista Dumnezeu dupa tot ce a facut...se vede k esti o cauza pierduta!

| xXkenzorXx a răspuns:

Pai gandeste si tu logic, Dumnezeu a creat intregul univers si intregul loc asa ca de ce nu as crede in el pentru ca nimeni nu are puterea lui!
Deci da cred in dumnezeu!

| TheBlueWolf a răspuns:

Uite,poate am un fix puternic insurubat in capatana dar nu ma pot abtine (din nou) sa comentez.Prietene dumnezeu este un concept inventat pentru a tine prostimea in frau si pentru a ascunde unele evenimente ce au luat parte dealungul istoriei omenirii.Primele fiinte REPET a 11000 oara au fost amibele,niste flegme ce au evoluat in ferocele dinozaur,ce a populat planeta noastra in era mezozoica, in triasic, jurasic si cretacic.O catastrofa a adus extinctia acestor fiinte ce suprapopulau planeta.De aici incolo sti si tu probabil ce s-a intamplat, iti mai recomand unele comentarii ''compuse'' de mine pe acest site cu privire la acest domeniu.Repet am trait, am vazut si iti zic sigur ca nu exista.Acceleratorul de particule de la CERN a demonstrat in 2003 (desi nu s-a facut publica informatia pentru a nu destrama biserica in frunte cu cea catolica)ca universul a luat parte din particula 0 care a rezultat un big-bang (sau explozie pentru cei mai putin dotati).Sau pentru cretini a facut BUM imprastiind materie precum o AK47 pe campul de lupta Irakian unde americanii cu o puternica dorinta de a pune labutele pe petrol au "invocat" acel razboi.Revenind,sunt multe multe detalii cu privire la ''contra"(cica) dumnezeu dar "pro" dumnezeu nu imi poate da nimeni nici un argument.O carte? Te rog, biblia nu are nici cel mai mic suport pe care sa se tina, se clatina de la bun inceput dar sclavii inapoiati si manipulati de societatile ascunse tin inca suportul cu ultimele puteri fara a-si da seama ca le dauneaza ''articulatiilor''.Nu cade in capcana ca multi altii.Gandeste limpede, exista milioane si sute de dovezi (70% le aproba retina mea) iar 0, 1 % ca exista aceasta entitate atotconducatoare.Acest 0,1% este ''sustinut'' de o simpla carte in care nimic nu este confirmat sau demonstrat.Haide acum sa credem in toate personajele fictive ce zboare printre paginilie a mii, milioane, catralioane de carti.Mai studiaza fenomenele pomenite (ai grija de unde le preiei deoarece multe sunt cretinitati). Succes.(p.s.Recomand o mica scufundare in domeniul Illuminati si Stephen Hawking, cel mai destept om de pe planeta la ora si secunda actuala.A scris niste carti extrem de interesante, dar pentru mintile destupate si ''nesamponizate'' de conducatorii adevarati ai lumii.)

| TheBlueWolf a răspuns:

Sunt deja socat...Cata prostie poate sa se incarneze pe aceasta planeta si cat de multi redusi imi respira aerul...Nu ma pot abtine din nou sa intru in detalii (degeaba evident) dar mai vreau sa REdeschid acest subiect.Nu iti trebuie nici o incursiune in domeniul astral pentru a vedea ca toti cei care sunt habotnici si cred in aceasta entitate inexistenta 100% asta fiind repet dovedit stiintific,fizic,logic si matematic (intra in campul lexical al stiintei dar ma rog) sunt numai cei din mediul rural crescuti intr-un aer "credincios" si care slavesc o carte abjecta (ce contine conotatii sexuale,barbarism dus la extrem,desconsiderare, termeni evidenti de autocontrazicere si lipsa de logistica, prostie si rasism) care manipuleaza istoria dupa bunul plac tocmai pentru acesti semidocti care se bat cu pumnul in piept ca stiu si sunt ajutati de acest dumnezeu ei fiind lasati in voia sortii.Mai "fuckU" te rog arunca o privire aici la raspunsuri DOAR AICI nu trebuie sa iti extinzi orizonturile pe alte pagini ce abordeaza subiectul si observa ca numai imbecilii cred in acest dumnezeu.Imbecili care par sa nu fie iubiti de vreo zeitate ce "a creat universul".Am explicat de atatea ori cum sta cu universul a fost FACUT LA CERN IN 2003. Faceti dracu incursiuni in domeniu.Cititi si altceva, carti scrise de oameni culti nu de toti taranii sau nenorocitii care va spala pe creiere TREZITI-VA SUNTEM IN PRAGUL RAZBOIULUI SI UNEI NOI ERE SI NOI MAI CREDEM INTR-UN DUMNEZEU! E GRAV!

| darkglass a răspuns:

Eu cred dar pentru mine dumnezeu inseamna univers, tot ce ma inconjoara, e o forta imensa...nu il vad ca pe un batran cu barba alba asemanator lui zeus...in primul rand pentru mine dumnezeu nu ar putea fi un judecator atat de aspru care sa isi trimita copiii in jos.sau sus, tocmai de aceea religia nu e subiectul meu preferathappyprefer stiinta si explicatiile bazate pe ceva real, religia e doar o forma de manipulare si totusi e una care ne face bine si ne intareste moralitatea

| alinnephilim a răspuns:

Scrie pe google " Mana lui Dumnezeu "winking. Numai pune intrebari, nu te mai indoii. Dumnezeu exista, nu te lua dupa "genii" care gasesc raspuns pentru orice, sunt oameni de stiinta care spun ca Dumnezeu exista. Este un echilibru infinit in univers care ne demostreaza ca ceva a aranjat totul. Cei de la NASA stiu ca Dumnezeu chiar exista, ei monitorizeaza ce e in spatiu si parca totul este facut intr-un anume fel incat sa fim feriti de asteroizi, comete si toate cele. Orice ceas isi are ceasornicarul.In proportie de 110% eu cred ca Dumnezeu exista si inca este un procent prea mic pentru cat cred eu in el si cate lucruri bune a facut, face si va face pentru noi. Dumnezeu nu si-a ajutat propriul fiu luandui durerea cu mana, de ce ne-ar ajuta pe noi sa castigam mai multi bani sau mai multa sanatate. Dumnezeu nu este rau, El ne lasa sa ne traim viata exact asa cum este predestinata sa fie, nu el ne controleaza ci noi insine.El nu intervine direct in viata noastra.

| Maiky a răspuns:

Cand auzim cuvintele "Ce stim si ce credem despre Dumnezeu", e firesc sa ne intrebam: noi ce stim, cu adevarat, despre Dumnezeu, de unde stim, cine ne informeaza, ce ne spune, ce putem sa stim, ce putem sa nu stim; si apoi, din ceea ce stim, cat credem, ce credem anume. Sunt doua lucruri deosebite informarea si formarea; informarea o castigam din carti, din ceea ce ne spun cei din jurul nostru, din informarea pe care ne-o dau cei care vin in legatura cu noi. Apoi insa, ce credem din ceea ce stim, pentru ca una este sa fii informat, si alta este sa fii format; nu toti cei informati sunt si formati, nu toti cei informati sunt inspirati, nu toti cei care primesc niste informatii ajung si la convingeri. Un parinte care a trait, candva, in manastirea noastra, Parintele Arsenie Boca, spunea ca "cea mai lunga cale e calea care duce de la urechi la inima", adica de la informare la convingere.

Asa ca mai intai de toate trebuie sa ne gandim la ce stim despre Dumnezeu. Despre Fericitul Augustin se spune ca s-a gandit sa scrie o carte despre Dumnezeu, o carte de informare; si, pe cand era preocupat de aceasta, s-a intamplat sa fie pe malul marii si la un moment dat a vazut un copil care a facut o groapa in nisip si lua apa din mare cu un vas si o turna in groapa.

| andrada_3947 a răspuns:

Fara Dumnezeu am fi pierduti

Dumnezeu este totul pentru mine pentru. tine si pentru toti

| andrada_3947 a răspuns:

Atunci cei ce se vor increde in tine se vor bucura, se vor veseli totdeauna, caci tu Ii vei ocroti. Tu vei fi bucuria celor ce Iubesc numele tau!
Psalmii 5.11

Dunezeu este crede universul!
sunt sigura ca o sa fi fericit/fericita alaturi de dumnezeuhappy

| fuckU explică:

Toti desteptii de aici care nu au ce face si sub randuri dau impresia ca eu nu cred in dumnezeu deci sa va raspund: ba disteptilor ce nu sunteti eu CRED IN DUMNEZEU! merg in fiecare vineri la maslu si in fiecare duminica la liturghie + pelerinaje la parinti precum : arsenie boca si alti facatori de minuni cu har extrem de mare dat de la DUMNEZEU! sper ca v-am lamurit...cu dragoste @d@

| Rev_4737 a răspuns:

Eu acum 2-3 ani nu ma gandeam deloc la acest subiect, dar u timpul, povestile de la ora de religie, ascultand si vazand chiar ma atras acest lucru. Nu prea am avut indoieli ca Dumnezeu exista dar nici nu eram atat de cuprinsa de acest lucru, insa cu timpul ma fascinta. In momentul de fata cred in el cu toata finta mea si am incredere in el, cand imi este frica sau imi doresc ceva ma rog, dar ii si multumesc in tot sufletul meu ca eu si familia mea ducem o viata buna si sper sa fie asa in continuare. Minunile lui se intampla si astazi si sunt pur si simplu incantata, in momentul de fata religia, Dumnezeu, lupta lui Dumnezeu cu diavolul ma fascineaza, as citi carti, mii, despre Dumenzeu si totul. Este minunat! Cei care nu cred in Dumnezeu, pierd, poate nu acum sau poate nu in viitor, da in viata de dincolo, da. Cu totii vom vedea adevarul cand va veni Judecata de Apoi.

Am incredere si in stiinta, respect stiinta, dar daca Dumnezeu nu are treaba cu stiinta nu inseamna ca nu exista! El este in noi toti ai are grija de noi. Si apropo... Pt cei care au indoieli

http://alec29.wordpress.com/2010/02/15/dumnezeu-vs-stiinta/

| TheBlueWolf a răspuns (pentru Rev_4737):

Esti definitia prostiei incarnata daca tu crezi ca o carte idioata fara certitudine sau argument este mai presus de stiinta, mai zicea un idiot incuiat pe aici ceva de genul dumnezeu a creeat plantele si omul! primele fiinte au fost amiba si parameciul dumnezeu este un concept imbecil tipic mentalitatii neanderthaliene chiar si papa al vostru a recunoscut ca nu suntem singuri in univers si biblia nu relateaza chiar adevarul.La CERN a fost creeat un "univers" prietenul meu happy...nu ma astept sa deschizi o alta carte decat the holy sh...bible dar intereseaza-te de cele care pun in prim plan fizica si vei vedea explicatiile pentru tot si ca pentru dumnezeu nu e nici o dovada ba cum am mai specificat exista mii de dovezi care contrazic existenta acestui dumnezeu vreo 50 extrem de plauzibile. Daca tu crezi ca esti destept si logic increzandu-te in asa ceva nu dovedesti decat semidoctrina in exces.Viata de dincolo a fost demisa de mult dar nu ma astept sa fi la curent si esti o persoana incuiata la modul extrem daca nu poti vedea dincolo de religie. Universul este infinit treziti-va numai simpla idee a unui "creator" de tip entitate este pur si simplu un factor influentei rasului isteric dar si milei nu numai de tine ci si de mine cai mi respiri oxigenul happy

| MeShadowMaster a răspuns (pentru TheBlueWolf):

Tu nu ai limite in semidoctrine ca tot pomenesti de ele.Tu mergi pe tiparul rade ciob de oala sparta ii numesti pe altii prosti cand tu iti exteriorizezi atat de mult laudata inteligenta prin a jigni oameni cu care nu ai nimic de impartit ba chiar le jignesti credinta care este libera.Tu ai fi bun de dictator toata lumea trebuie sa creada ca tine daca nu gata e prost...Tu esti ala in spatiu.Stiinta are si ea limitele ei ti-am mai spus te asimilezi enorm cu personajul Hamlet nu uita cum a sfarsit daca st despre ce vorbesc.

| TheBlueWolf a răspuns (pentru MeShadowMaster):

Cretinule tu te auzi ce indrugi acolo? Rectific:tu esti acea autocontrazicere universala ce depaseste biblia.Eu vreau doar ca lumea sa se trezeasca nicidecum sa vand dictaturi idiotule.Stiinta are limitele ei, foarte bine go on citeste biblia pana intrii in contact cu sindromul basedow.Si daca tot eu sunt demn de a fi numit "in spatiu" inseamna ca ai niste rotite uzate pe la masinarie mai bine confesioneaza-ti prietenii retardati de tip DoamnaGARGA care habarn nu are un dram de gramatica si se oboseste cu deslusirea misterelor originilor umane. Daca tu te lauzi ca ai citit, ca asta insinuezi, ai facut-o degeaba crede-ma ca sa muti un bolovan nu iti trebuie doar muschi.

| adrianuser a răspuns:

Citeste Biblia Hazlie (primele cap)de aici anunnaki666.weebly.com