| Alicia98 a întrebat:

Cum e sa porti aparat dentar fix? Cum e cand te speli pe dinti sau cand mananci? Doare cand il pui? Daca da, cat timp? Am auzit ca dupa ce il dai jos poti avea dintii galbeni si tartru, chiar daca te speli zilnic pe dinti. Adevarat?

Cel mai complet si folositor raspuns primeste funda! happy

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Initial, in primele 2-3 saptamani, exista un oarecare discomfort, insa nu e o durere propriu-zisa. Mancatul nu devine mai dificil, insa spalatul pe dinti da, pentru ca va trebui sa acorzi mai multa atentie igienei din cauza aparatului. Montarea acestuia nu doare, dar trebuie sa te inarmezi cu rabdare, pentru ca tot procesul dureaza 2-4 ore (in jur de 2 ore pentru o singura arcada). Acel discomfort initial va reaparea dupa fiecare control lunar, pentru ca iti va mai strange putin arcul metalic, dar va trece in 2-3 zile. Dupa ce ti-l scoate, iti curata fiecare dinte in parte si eventual iti face detartraj, daca este cazul, dar de cele mai multe ori nu e necesar, in special daca mentii o igiena corespunzatoare.

| BeHappy26 a răspuns:

Verisorul meu are, si pot sa-ti dau cateva sfaturi, pentru ca stiu de la el.
Cand iti pune aparat dentar, te va durea cateva zile pentru ca nu vei fi obisnuita cu el, dar o sa te obisnuiesti cu timpul. Verisorul meu nu a mancat prima zi, pentru ca-l durea, dar dupa.s-a obisnuit foarte repede. Aparatul fix se poarta timp de 1 an. Cand iti pune aparatul o sa iti albeasca dintii (cu 4 solutii). O sa fie albi lacrima. Daca te speli zilnic, o sa fie albi, nu galbeni. happy Sper ca te-am ajutat. happy

| Alicia98 explică (pentru BeHappy26):

Deci, din ce am inteles, iti albeste dintii inaintea punerii aparatului dentar? Care sunt acele 4 solutii?

| BeHappy26 a răspuns (pentru Alicia98):

Da, asa este. Nu stiu. Dentistii nu dau astfel de informatii. Tot ce stiu este ca acele solutii sunt foarte puternice in asa fel ca dintii tai sa fie chiar foarte albi. Nici nu-ti imaginezi. Iar daca te si speli pe dinti, dupa ce dai aparatul jos, o sa fie si un zambet stralucitor, dar si unul alb. happy