| FaraNume1245 a întrebat:

Cum ii pot explica mamei ca am media 6 la romana? Avand in vedere ca profa are ceva cu mine. Nu sunt vreun geniu ascuns, dar am luat cea mai mare nota in teza din toata clasa. Nu mi se pare corect sa le dea la unii 10 ca au citit o compunere si mie sa-mi dea 3 de 2, pentru teme nefacute, si nu aveam nimic cu asta, doar ca mi-a dat mie si inca unui prieten 2 ca nu ne-am facut, iar la altii nu le-a dat ca cica "a fost o scapare la ei". Avand in vedere ca nu am fost niciodata bun la romana, dar am avut media 9, 45 pe clasele 5-8, cum ii pot explica mamei ca am media 6 semestrul asta? Merge duma cu "o sa o scot semestrul viitor"?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

După textul pe care ni l-ai prezentat aici nu e de mirare că ai numai media 6.
Cît anume a fost acea cea mai mare notă din clasă, pe care ai luat-o, tu care scrii atît de prost românește?
Pentru felul cum scrii 5 e notă mare.
Înseamnă că ceilalți sunt de la 4 în jos.
Cum ai putut să ai în clasele 5 -8 media 9, 45?
Profesorii aceia ai tăi nu au văzut cît de prost scrii românește?
Nu pricep cum se învață astăzi limba română în școlile din această a noastră țară.
Ferească Dumnezeu!

| FaraNume1245 explică (pentru corolav):

Scriu prost aici pentru ca e un simplu site in care nu ma ajuta cu nimic faptul ca am scris corect. Si totusi, nu inteleg ce am scris prost. In fine, nota in teza a fost 8. In clasele 5-8 am avut note mari ca ma placeau profii si mai si invatam cateodata. Am ajuns la unul din cele mai bune licee din oras, cu media 8 in examene, deci nu scriu asa prost pe cum crezi tu.

| corolav a răspuns:

Tinere, eu am intrat în al 70-lea an de viață, am fost, o bucată de vreme și profesor de limba română.
Așa că nu vinzi tu grădinarului castraveți.
Nu voi sta acum să-ți fac analiza tezei tale de doctorat.
După virgulă nu se pune „și", decît în cazul frazelor incidente, explicative.
„Să le dea la unii", „la alții nu le-a dat".
Corect era „unora" sau „altora".
Și mai sunt cîteva „bubuțe".
Ce înseamnă „duma"?
În sensul cel mai exact „duma" denumește organul legislativ din Rusia țaristă ( un fel de Parlament). Denumirea s-a reactualizat după revenirea la denumirea de Rusia ( deci de după 1990)
Altcumva e o expresie argotică ce mie nu îmi este familiară. E ceva mai nou, probabil, în limbajul tinerilor de azi. Aici, e drept, îmi recunosc limitele.
Cît despre ce îi vei spune mamei tale, asta e ceva destul de simplu.
Ceva de genul : „Mamă, dragă, acum sunt la liceu, nu mai sunt la școala generală și s-a mai schimbat cumva „calimera".(vezi DEX).
Sănătate și să auzim de bine!