| Stephania57 a întrebat:

Cum pot invata engleza,
Inteleg 65% dintr-un text, dar mi-e foarte greu la exprimare.
Mentionez ca nu ma prea uit la filme, chiar daca ele m-ar putea ajuta.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Vorbeste singur in engleza in limba respectiva, ajuta mult. Cauta-ti subiecte pe net si vorbeste despre ele in engleza, cand nu stii un cuvant cauta-l in dictionar si foloseste-l

| RAY a răspuns:

Ai nevoie de vocabular nu sa stai cu dictionarul dupa tine,invata cuvinte noi mereu,citeste,asculta podcast,fa activitati active,filmele nu ajuta,ca daca ar ajuta toti romanii ar stii engleza ceea ce nu este, o limba se invata activ nu pasiv,adica invat cuvinte noi verbe noi, traduc texe, scriu, ascult podcast dar le si traduc, poti scrie jos ceea ce auzi, repet ACTIV NU PASIV

| Rd79 a răspuns:

Cati ani ai? Esti la scoala sau ai terminat?
Daca intelegi doat 65% dintr-un text, ai putea incerca intai sa citesti mai mult in engleza. Incearca carti de copiii (asta chiar daca esti adult, pentru ca au un vocabular mai simplificat). Stai cu dictionarul langa tine (fizic sau pe telefon/calculator).

Sunt site-uri unde poti vorbi cu altii in limbi straine, din cate am inteles ajuta si ele.

| Stephania57 explică (pentru Rd79):

Multumesc. Sunt in clasa a XI-a.